A Himalája mellett szélcsendben a héliummal töltött és zsinórral rögzített lufi zsinórjának tengelye mennyire "dől" a Himalája felé a hegy gravitációs erejének hatására?
Nyilván maga a hegy hatalmas, hatalmas gravitációs tömeggel. Valamennyire vonzza a mellette lévő lufit is.
De akár azt is kérdezhettem volna, hogy ha szélcsendben leejtenének egy kavicsot, akkor mennyivel közelebb érne földet a hegyhez képest. Hiszen esés közben a Himalája gravitációjának oldalirányú vonzásával is számolni kell.
nem kell vele számolni.
a helyzet az, hogy a Himalája ottléte benne van abban, amit te vízszintesnek, függőlegesnek észlelsz. a lufid és a köved is ennek megfelelően fog viselkedni.
egyszerűen nincs rá módod, hogy egy ettől eltérő koordináta-rendszert kijelölj. meg értelme se nagyon van.
Megmondom, amint szélcsend lesz a Himalája mellett. Mióta létezik, ez még nem fordult elő.
Komolyabban: A gravitációt a föld vonzása adja, a tömegénél fogva. A Himalája (ami egyébként egy kiterjedt hegylánc, ezért nincs "mellette") szintén a tömegénél fogva kelti a gravitációs vonzást. Ha e két tömeget összeveted, látható, hogy a Himalája a föld vonzását elméletileg befolyásolja, az eredmény kimérése azért nem lehetséges, mert nincs ekkora pontosságú (és ilyen körülmények között működő) mérőeszközünk. Azaz röviden: az eltérés észlelhetetlenül kicsi.
"A Himalája okozta függőón eltérés kb. 5 ívmásodperc, ami 0,0014 foknak felel meg!"
"egyszerűen nincs rá módod, hogy egy ettől eltérő koordináta-rendszert kijelölj"
De, pl. a Föld sugara és az ara merőleges sík pontosan az a koordinátarendszer, amiről a kérdező beszél.
"az eredmény kimérése azért nem lehetséges, mert nincs ekkora pontosságú (és ilyen körülmények között működő) mérőeszközünk"
Már egy egyszerű torziós ingával is kimérhető egy néhány kg-os test vonzása, az Eötvös-ingáról meg nem is beszélve, amit épp erre találtak ki.
Egyébként a héliumos lufi nem a Himalája felé, hanem attól elfelé fog kitérni, mivel ő "felfelé" igyekszik, nem "lefelé".
"Egyébként a héliumos lufi nem a Himalája felé, hanem attól elfelé fog kitérni, mivel ő "felfelé" igyekszik, nem "lefelé"."
Ezt nem értem. Attól, hogy ő felfelé megy és nem lefelé, még közeledhet a hegyhez, hiszen a hegy vonzza őt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!