Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem használnak robot...

Miért nem használnak robot kart 3d nyomtatáshoz?

Figyelt kérdés

Az általános megoldás általában a 3 tengely mentén mozgatott extruder/heating head. A tengelyek mentén való mozgást léptető motorokkal meghajtott fogazott szíjak segítik.


Láttam már 3d nyomtatót robotkaros megoldással is, tehát az extrudert/heating head-et eg robot kar mozgatja.


Ez utóbbi miért nem terjedt el annyira? Milyen hátrányai vannak a robot karnak?



2016. dec. 31. 12:24
 1/7 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
A robotkar bonyolultabb és drágább szerintem indokolatlan egy hagyományos 3 d nyomtatohoz.
2016. dec. 31. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ok meglehet, hoy a kivitelezése nehezebb, de a műszaki tulajdonsági jobbak lehetnek?
2016. dec. 31. 12:48
 3/7 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
Nem vagyok nagy szakértője a 3d nyomtatásnak, de nem hiszem hogy annyival jobb lenne mint amennyivel drágább, hirtelen átgondolás után bizonyos helyzetekben nem kéne vagy kevesebb támasztóanyagot kéne használni ennyi előny jutott eszembe.
2016. dec. 31. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
100%

Nekem van 3d nyomtatóm amit én építettem úgy hogy átlátom a dolgokat, de előnye szerintem semmi nem lenne, viszont bonyolultabb a kialakítása és drágább cuccok kellenek a karhoz, és még a vezérlése is bonyolultabb.

Szóval ha tökéletesen ellátja a feladatot egy egyszerű szerkezet minek túlbonyolítani.

Ha megnézed a neten amik fent vannak robotkaros nyomtatókat, láthatod hogy csak azért használnak robotkart mert az már megvolt nekik készen. Láttam olyan gépet amihez 10-15 milliós nagyságrendű ipari robotkart használnak, na ez minden csak nem költséghatékony. De ha megvan és van lehetőség szórakozni hagy csinálják.

2016. dec. 31. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A nyomtatáskor a tengelyek mentén való mozgás az elsődleges, és azt pontosan kell megoldani. A robotkar más koordinátarendszerben működik, elsősorban polárkoordináták a közvetlen bemenő adatai, ráadásul több polárkoordináta kombinációja, szóval az xyz koordinátákat át kell konvertálni hozzá. Nem ördöngösség, de felesleges.

A másik a mozgás felbontása. Robotkarnál az egyenes vonalú mozgás mindig csak megközelíti az egyenest, folyamatosan közbeszól a meghajtás pontatlansága, pl. a léptetőmotorok szögfordulása. (A nyomtatónál is lehet léptetőmotor, de bármilyen felbontás esetén is garantálható a mozgás egyenes vonala.)


A robotkar nagy előnye, hogy igen nagy szabadsági fokot lehet elérni olyan helyeken, ahol az xyz szerkezetek egyszerűen nem férnének el. (Pl. autó összeszerelés, vagy más gyártósoron, egyéb gépek között végzendő munka.) A 3D nyomtatásnál nincsenek egyéb berendezések, és a nyomtatás tere is behatárolt, előre definiált.

2017. jan. 1. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, ez a létező legkorrektebb válaszok egyike itt a GYK-n.


Tehát műszakilag nem indokolt a robot kar alkalmazása.


Szerinted elképzelhető, hogy a robotkar gyorsabban képes pozícionálni, ezáltal gyorsabban is tudna nyomtatni?


Elérhető lenne vele hasonló pontosság, mint a tengelyes nyomtatóknál? Konkrétan arra gondolok, amit te is mondtál, hogy a meghajlítás szöge mindig befolyásolja az egyenest. Mi van ha érzékenyebb léptető motorokat használunk és/vagy a nyomtatandó tárgyat a szoftver úgy helyezi fel, hogy az egyenes szakaszok minél kisebb elhajlást igényeljenek?

2017. jan. 2. 12:37
 7/7 anonim ***** válasza:

Ezt inkább a konkrét feladat határozza meg. Pl. egy ellenálláshuzalos hungarocell vágógépet el tudok képzelni robotkaros megoldással, mert ott bonyolult formákat kellhet körüljárni, magas szabadsági fokok kellhetnek. De amúgy ha nincs rá szükség, akkor felesleges munka. Az iparban igen nagy úr a költséghatékonyság, már a fejlesztés szakaszában is.


Amúgy persze minden megoldható, pl. laborokban, ahol egész asztalokon, berendezéseken kell átnyúlni, ott mindenképpen praktikusabb a csuklós kar, és pontosság is fontos, szóval ott precízebb a meghajtás, nagyobb felbontással dolgoznak. Ennek viszont az árát is megkérik. :)

2017. jan. 3. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!