Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik program számol a...

Melyik program számol a legnagyobb számokkal?

Figyelt kérdés
Van-e olyan program, ami képes tetrációval képzett számokkal számolni, pl. megmondja mennyi 10^^50 - 9^^60?

2016. dec. 7. 19:07
 1/9 anonim ***** válasza:
2016. dec. 7. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igazából konkrétan csak két helyen utaltam arra, hogy TETRÁCIÓRÓL van szó és NEM hatványozásról. A gyengébbek kedvéért: a^^b = a^(a^(a^...)) b alkalommal. Tehát 2^^4 = 2^(2^(2^2)) = 65536. 10^^50 nagyon nagy szám lenne.
2016. dec. 7. 20:56
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem tudom hogy van-e ilyen program, de speciel a példád értelmetlen.

Az eredmény - 9^^60 nagyon-nagyon-...-nagyon pici hibával.

(Sokkal kisebb a rel. hiba, mint ha googolplex+1 helyett googolplex -szel számolsz...)

És általában ez a helyzet: az egyik nagyságrendekkel nagyobb.

A nagyságrend nem is jó kif., mert a nagyságrendek nagyságrendjének ... nagyságrendjéről van szó.

És 10^^50 * 9^^60 is ~ 9^^60, nincs rá pontosabb (egyszerűsített) kifejezés tetrációval.

Ha 9^^60 helyett 9^^51 -et írtál volna, akkor is u.ez a helyzet.

Csak a gyengébbek kedvéért ecsetelem, mert azért könnyen belátható annak, aki érti a tetrációt.

2016. dec. 7. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Én ezt nagyon jól tudom, de engem továbbá az is érdekel, hogy mik az utolsó számjegyek. Ezért kellene program, és annyit nem elég tudnom, hogy az eggyel nagyobb tetrációs kitevőjű szám mennyivel nagyobb...
2016. dec. 8. 14:59
 5/9 anonim ***** válasza:

Elmondom neked, a keresett szám utolsó jegye 9.

A kiszámítása roppant egyszerű. Az első szám nullára végződik. A második minden páros hatványa egyre, tehát a különbség 9.


A keresett számot kizárólag egy illesztett algoritmussal lehet megtudni, nem számítógéppel. Az ok: a számítógépben a processzor műveletekre fenntartott memóriája véges (és ne mis nagy) számú bájt. Ez pedig véges számjegyet képes tárolni. A többi a gépi hiba. Az pedig a gép belső szerkezetétől függ. Amit vagy ismersz, vagy nem.


Tehát alkoss megfelelő algoritmust a szorzás szabályainak felhasználásával.

2016. dec. 8. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Előző: a logika jó, 2 hibát vétettél, az eredmény is jó! :D

"Az első szám nullára végződik." Igaz.

"A második minden páros hatványa egyre."

Igaz, de 9 páratlan hatványáról van szó, tehát 9-re végződik!

"tehát a különbség 9."

Igaz, mert nem 0-9=1-re végződik, hanem 9-0=9-re, mert negatív szám, hiszen a 2. szám sokkal nagyobb.

Több utolsó számjegyet is lehet tudni: - ...7392745289

[link]

2016. dec. 9. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Mint említettem, célzott algoritmus. A WA is ezt teszi addig az értékig, amire programozták. Kellő gondossággal nagyon sok jegyet meg lehet határozni, ha valaki nagyon akarja, és időt szán rá. Én annyit se kívántam, hogy az előjelekkel törődjek, mert nem az a lényeg.

Ami bizonyos, nincs olyan gép és szoftver, ami letárolja az össze jegyet, elvégzi a kivonást és közli az eredményt. De lehet ilyen szoftvert írni! Csak meg kell fizetni a szükséges időt.

2016. dec. 9. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Azt írtam, hogy utolsó számjegyEK, de a 9-es számnál nem nehéz erre szabályt találni.

Rossz volt a hozott példám, inkább akkor azt kérdezném, hogy pl. mi lehet az e^^100 vagy pí^^100-nak az utolsó számjegyei? (Természetesen a tizedesvessző előtti.)

Igen, kellene rá egy algoritmus, de milyen?

2016. dec. 9. 17:57
 9/9 anonim ***** válasza:
No comment.
2016. dec. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!