Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik az optikai...

Hogyan működik az optikai kábelek?

Figyelt kérdés
Olvasgattam róla,de sajnos nem értem mivel még csak 10.es vagyok de érdekel a téma.Azt szeretném kérdezni hogy valaki eltudná egyszerűen magyarázni az optikai szálban az információszállítás mechanizmusát?
2010. ápr. 28. 16:23
 1/6 anonim ***** válasza:

Nagy vonalakban az elv a következő: az optikai szál egyik végén egy lézer LED-el bele világítanak, a hullám a szál falánál nem lép ki mert ott más a törésmutatója hanem visszaverődik így halad végig a szálban, a másik végénél egy érzékelő veszi a jelet és átalakítja elektromos impulzussá.

1 és 0 ezt a két állapotot továbbítja, van lézer fény vagy nincs, a másik végén a vissza alakításnál van áram vagy nincs, így az 1 vagy 0 bináris szám hordozza az információt.

2010. ápr. 28. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

értem:)

és akkor nagyon leegyszerűsítve úgy képzeljem el hogy az a "bemeneti" végén van egy LED ami "villog" és amikor jelet küld akkor a fény nagy terjedési sebessége miatt,szinte azonnal küldheti a következő jelet?

köszönöm szépen az eddigi válaszod!

2010. ápr. 28. 17:00
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem a terjedési sebesség miatt.

Amilyen frekvenciával a LED és a másik végén a fotodióda képes működni(nagyon gyors mindkettő), azzal használható.

Az üvegszálban a fény (mivel egyszínű) - nem fog torzulni.

2010. ápr. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

[link]


ott egy eléggé bő leírás (nem mondom azt hogy teljesen megbízható forrás, mert wikipediáról van szó)... mindenesetre az információ átviteli sebességről tudok 1-2 dolgot mondani... ha ki akarod számolni hogy mennyi idő alatt jut el valamennyi információ egyik helyről a másikra, ahhoz tudni kell néhány paramétert:

-a jel terjedési sebessége az adott közegben (rézkábel esetén ez kb 2*10^8 m/s, üvegszál vagy levegő-WiFi esetén 3*10^8 m/s)

-a jelnek várakoznia kell különböző csomópontoknál, így van sorbanállási ideje

-a jelet fel kell dolgozni, így van feldolgozási ideje

-az információ mennyisége és az adott hálózat sávszélességi meghatározza az adási időt...


az optikai kábeleket azért szeretjük nagyon, mert nagy sávszélesség érhető el rajta... ennek az oka (bár ebben nem vagyok teljesen biztos), hogy a fény viszonylag nagy frekvenciatartományt foglal magába, és különböző modulációs eljárásokkal, illetve a szuperpozíció elve miatt, a különböző frekvenciatartományokon, egyszerre több jelet is átküldhetünk... így egy kábelen, egyszerre több csatorna is jelen van effektíve...

2010. máj. 1. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az optikai szálakat azért szeretjük, mert nem zavarják a jelet a különféle mágneses és egyéb zavarok/zajok. Illetve viszonylag nagy távolságra ki lehet húzni a kábelt úgy, hogy a jel nem vész el. Még az egymódusú és multimódusú kábelektről lehetne még írni...
2010. máj. 10. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

A kérdező azt hiszem azt nem érti, hogy hogy a csudába számolódik át binárisba a villogás.


Ez olyan mint a morse:

... = S

--- = O


a számítógépben máshogy működik kicsit, de a logika ugyanaz:

()()()=S

--- = O


() = semmi, nincs jel

Pont.


Másik:

A számítógép nem úgy küldi a jelet, hogy elküld egy fénysugarat, megvárja a választ, és küldi a következőt. Vagy elküld egy fénysugarat, megvárja hogy beérkezik, aztán küldi a következőt

Leginkább úgy lehetne leírni, hogy számolja magában, hogyan érkeznek be a jelek.

Például ha 3 másodpercig nem kap jelet, akkor azt úgy veszi, hogy neki három ()-t küldtek. Ha három másodpercig világítanak, akkor három kötőjelet küldtek.

és ha azt akarják elküldeni, hogy ()-()()---, akkor csak simán nem küldenek egy másodpercig jelet, majd egy másodpercig küldik, majd kettőig nem, majd 3-ig megint.

Nem tudom hogy mennyire volt érthető.

Viszont azt tudni kell, hogy valójában a számítógép ugye nem 1 másodpercet számol, hanem mondjuk egy századmásodpercet, egy ezredmásodpercet, stb. És ez alapján számolja ki.

2010. dec. 28. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!