Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szoktam az múlt vagy jelenid...

A szoktam az múlt vagy jelenidejű szó?

Figyelt kérdés
Barátnőmmel az istenér nem értünk egyet, Szerintem múlt, Szerinte jelenidő :D
2016. okt. 16. 21:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
60%

Jövőre le fogok szokni a cigiről.

Most szokok le éppen a cigiről.

Egy éve leszoktam a cigiről.

2016. okt. 16. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Mojjo ***** válasza:
6%

@1: az a "szokok" konkrétan fájt... (Ikes ige, szokom.)


De amúgy: mostanság biciklivel szoktam közlekedni.

Régebben autóval közlekedtem. Avagy régiesen: régebben autóval szoktam volt közlekedni.


Szerintem egyértelmű a helyzet...

2016. okt. 16. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
70%
Én még úgy tanultam, hogy a "szokik" egy olyan jelen idejű szó, ami nem létezik ebben a formájában, azaz jelen időben is a múlt idejét használjuk: szokott. Kivétel amikor valaki hozzászokik valamihez, pl. a kutya a gazdájához szokik, ha az jól szokott bánni vele, vagy mint az előző példában, leszokik valamiről, pl. cukrot szoktam szopogatni, mert épp most szokom le a cigiről.
2016. okt. 17. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
*jelen idejű ige
2016. okt. 17. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Vree ***** válasza:

A kérdező természetesen nem az #1 által írt esetre gondol, hanem a szokást, rendszerességet kifejező segédigei formulára:


Nem szoktam játszani.

El szoktam menni a meccsre.


Múlt század közepi filmekben még előbukkan a "szokok" formula ("Nem szokok vihogni! Nevetni szokok."-kéri ki egy bájhölgy a lovagjának egy magyar filmben, aminek a címét elfelejtettem), de ez mai fülnek a lehető legnevetségesebben hangzik.

Bizony, nálunk a "szoktam" a jelen idejű szokást jelző formula. Tehát igen, a barátnődnek van igaza. Bár az ige a múlt idejű alak (ennnyiben neked van igazad), a "szoktam csinálni" formula jelen időben létező szokást jelöl.


Megjegyezném, hogy a régebben, de mam már nem létező szokára utaló, múlt idejű forma iránti igény nem szűnt meg, ennek következményeképpen megjelent a "szoktam volt (csinálni)" összetétel; ez megint csak olyan, hogy kinek túl idegen, kinek nem.


Biztos vagyok benne amúgy, hogy bármilyen nyelvészeti oldalon/lapban kötegnyi cikket fogsz a témáról találni, de a Google cserbenhagyott. Küldj egy emailt Grétsy Lászlónak? :D

2016. okt. 17. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Mojjo ***** válasza:
@5: kicsit puritánabbul, de ezt írtam én is, oszt' nem lenullaszázalékoztak? Kemény egy gonosz világ ez! :( :D
2016. okt. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Sziasztok, én a "barátnő" vagyok.. A páromnak valójában azt mondtam... h a RÉGEN SZOKTAM, mondatrész, értelmetlen... :D

Mert nagyon sokszor mond olyanokat h: Régen szoktam Biciklizni.. (pl ezt a "mondatot" pont mondta... :D)

na EZ, szerintetek értelmes? Mert engem már nagyon idegesít.. Párom azt gondolja hogy biztos azért értelmetlen nekem, mert én Szolnokon éltem ő meg Bögöt, tehát az ország teljesen másik részéről "jöttünk". :D

2016. okt. 17. 23:09
 8/15 Mojjo ***** válasza:
16%
A "régen szoktam biciklizni" szerintem totál értelmetlen. Régen szokásom volt biciklizni. Régen szoktam volt biciklizni. De simán régen szoktam biciklizni, na ezt ne.
2016. okt. 17. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Vree ***** válasza:

#7 Ahogy mondtuk, a múlt idejű szokásra (valami a szokásom volt valamikor, de ma már nem) a "szoktam volt" formulát lehet opcionálisan használni, de ez nem általánosan elterjedt; sokkal gyakoribb a últ idejű szoktam alak használata a múlt időre IS és a jelen időre IS.

Tehát a fiúd, bár ez furának tűnhet, nem téved; a magyar nép túlnyomó része így használja ezeket.


#8Mojjo szerintem igényesebb válaszokat kellene adnod, nem ilyen pet peeve-es "ez hülyeség, ez nem" feleleteket, akkor jönnének a pluszok is. Az ilyen kérdések nem arról szólnak, hogy valaki eldönti, hogy őt személy szerint mi idegesíti, na az garantáltan a rossz válasz. (Idézni szoktam a magyartanárnőmet, akinek a heppje a "kiejt" (mármint szót) fordulat volt: "Mit ejt ki? Kiejti az ablakon?" nyavajogta - és tök feleslegesen, mert a közbeszéd az ő kedvéért nem fog megváltozni.)

2016. okt. 18. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Mojjo ***** válasza:
@9: nem is arra gondoltam, hogy engem mi idegesít. De ha valami a szokásom, azaz valamit szoktam csinálni, az most is tart. Ha régebben volt a szokásom, akkor ezt pont így mondjuk: "szokásom volt". Vagy, ahogy mindketten említettük, "szoktam volt". A "régen szoktam biciklizni" forma nem idegesít, de nem szoktam ilyet hallani (tényleg nem), és magyarnak sem tűnik. Mintha valami külföldi rosszul tanult volna meg magyarul.
2016. okt. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!