Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nálunk miért nincs sarki...

Nálunk miért nincs sarki fény, míg a sarkokon van?

Figyelt kérdés

1.) Mi a pontos fizikai oka, amiért itt nem tud keletkezni? Talán a dőlésszög? Ha igen, akkor miért? Ez mit befolyásol?


2.) A sarki fény gerjesztett részecskéinek "hőmérséklete" mekkora? Mert ugyebár annyira forrónak kell lenniük, hogy szabad szemmel is láthatóak legyenek. Vagy amennyiben nem forróak, akkor hogyhogy azok a részecskék fénylenek, míg az égbolton a mellettük lévő részecskék már nem?


3.) Az északi, vagy a déli sarkon van sűrűbben sarki fény?


4.) Az északi, vagy a déli sarkon erősebb-e a fénye a sarki fénynek?


5.) Milyen színe van az sarki fénynek északon? És délen? Mi az, amiért az egyes esetekben különbözőek a színek? Mások a részecskék? Vagy más a hőmérséklet? Vagy más a dőlésszög?


6.) "A keletkezési mechanizmus miatt eddig úgy gondolták, hogy a két féltekén teljesen azonos intenzitáseloszlások alakulnak ki, azaz az északi és a déli fény által kirajzolt, és a világűrből megfigyelhető mintázatok egymás tükörképei."


Miért gondolták így? Ugyan mi az, amiért egymásnak éppen szöges ellentétét kellene mutatniuk az égbolton?


2016. okt. 8. 23:58
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez a jelenség többnyire csak sarkvidékeken tapasztalható, mi azért kicsit messzebb vagyunk annál. Nagyobb napkitörés esetén szokott nálunk is látszódni valami belőle, de ez azért nem gyakori.
2016. okt. 9. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Hát ennél kicsit bővebb válaszokra számítottam.
2016. okt. 9. 12:22
 3/6 anonim ***** válasza:

[link]


Itt majdnem minden kérdésedre megtalálod a választ. Amire nem, azt tedd fel külön, és keresünk rá.

2016. okt. 9. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Én egyikre sem találtam meg a választ.
2016. okt. 9. 13:25
 5/6 anonim ***** válasza:

Komolyan? Miért nem? Pedig ott van leírva szinte mindenre a válasz, amit kérdeztél.

No nem baj, segítek kicsit:


"1.) Mi a pontos fizikai oka, amiért itt nem tud keletkezni?"


"A töltött részecskéket a földi magnetoszféra nagyrészt eltéríti, a mágneses pólusok körüli tartományban azonban bejutnak a légkörbe. "

"Erős naptevékenységet követően, mágneses viharok idején megváltozik a magnetoszféra szerkezete, ilyenkor a sarki fény alacsonyabb szélességi körökön, így nagyon ritkán Magyarországon is megfigyelhető."


"2.) A sarki fény gerjesztett részecskéinek "hőmérséklete" mekkora?"


"A részecskék ütköznek a légkör atomjaival, ionizálják és gerjesztik az atomokat, a gerjesztett atomok pedig fénykisugárzással térnek vissza alapállapotukba. A kibocsátott fény az atomra vagy molekulára jellemző színű. A színkép látható tartományában elsősorban az oxigén zöld és vörös, valamint a nitrogénmolekulák kékesibolya vonalai jelentkeznek, a sarki fény az ultraibolya tartományban is erős."


"3.) Az északi, vagy a déli sarkon van sűrűbben sarki fény? "


Jellegéből adódóan nincs számottevő különbség az előfordulás sűrűségében.


"4.) Az északi, vagy a déli sarkon erősebb-e a fénye a sarki fénynek?"


Jellegéből adódóan a fényerőben sincs számottevő különbség.


"5.) Milyen színe van az sarki fénynek északon? És délen?"


Jellegéből adódóan a színösszetételben sincs számottevő különbség.


5/b:"Mi az, amiért az egyes esetekben különbözőek a színek?"

"A részecskék ütköznek a légkör atomjaival, ionizálják és gerjesztik az atomokat, a gerjesztett atomok pedig fénykisugárzással térnek vissza alapállapotukba. A kibocsátott fény az atomra vagy molekulára jellemző színű. A színkép látható tartományában elsősorban az oxigén zöld és vörös, valamint a nitrogénmolekulák kékesibolya vonalai jelentkeznek, a sarki fény az ultraibolya tartományban is erős."


A 6-os kérdésed az, amire nincs válasz a nyúlfarknyi Wiki linkben, és én sem tudok rá biztos választ adni. De logikusan gondolkodva, a napszél erőteljes hatása deformálja a magnetoszférát, ezt viszont nem szimmetrikusan teszi, így különbségeknek is kell lenniük az északi és déli sarki fény között ugyanazon időpontban. Bár ez nem feltétlenül jelentős mértékű, de az "egymás tükörképei" meghatározás ettől már nem állja meg a helyét.

Nem tudom, hogy ez-e a valós válasz, mindenesetre logikusan gondolkodva ez ésszerűnek tűnik.

2016. okt. 9. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Minthogy a földi mágnesesség okozza, annak két pólusa van, korábban úgy gondolták, az egyik pólus az északi, másik a déli sark közelében van, és hát ebből következhetnék a tükörkép.

Azonban mind az alakzatot, mind a színt igen erősen befolyásolják a lokális viszonyok (időjárási, és magnetikus eltérések), ezért ilyesmit egy erősen stabil mikrokörnyezetben még csak csak el lehet képzelni, de egy ilyen összetett és helyenként, pillanatonként változó közegben már nem. A valós helyzet tehát az, hogy a jelleg és ok azonos, a többi eltérő. Még egy helyen, különböző időpontokban is.

2016. okt. 9. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!