Meg tudod fejteni ezt a fizikai paradoxont?
Van egy objektum ami az a kérdés hogy lebeg e vagy sem.
A paradoxon:
Az objektum belsejében nagyon erős gravitációs mező van, ami nagyobb erővel vonzza a tártgyat mint a föld grav. ereje. tehát inkább oda esik le, azaz az objektum közepébe, tehát lebeg a tárgy, mert a földtől a belső grav. erő elvonzza. de ez van egy tömör vaskockával is. Ha abban nagyobb lenne a grav. mint a súlya, akkor a kocka magát vonzaná, de így csak a súlya növekedne, és a föld jobban vonzaná mert nehezebb. De ha lenne egy szuper nehéz anyag az objektumban, ami jobban vonzza magához a tárgyat mint a föld, de a tárgy közepében van akkor leesen a tárgy vagy lebegne?
Elég nagy a zavar a fejedben.
Tehát úgy képzeled el, hogy egy tárgy belsejében van egy szupernehéz anyag, ami HELYILEG jobban vonzza a tárgyat, mint a Föld.
Nos, ettől még ugyanúgy leesne - ugyanis a Föld EZT a szupernehéz anyagot is pont ugyanúgy vonzza.
Együtt esnének le. Pont úgy, mintha semmi nem lenne benne.
A különbség az, hogy lazán átszakítaná a földfelszínt, és meg sem állna a Föld közepéig, annyira nehéz.
Elég zavaros, amit írsz, úgyhogy már az írásodat megfejteni sem egyszerű.
"Az objektum belsejében nagyon erős gravitációs mező van, ami nagyobb erővel vonzza a tártgyat mint a föld grav. ereje. "
Mit értesz objektum alatt? Egy kiterjedt testet vagy egy térrészt?
Tehát akkor ha jól értem, három test van a gondolatkísérletedben:
-Az "Objektum"
-A "Tárgy"
-A Föld
Az egyszerűség kedvéért legyen az objektum a halálcsillag, a Föld az Endor hold és a tárgy egy ewok.
Ez a három test páronként vonzza egymást, és ez a vonzóerő nagysága arányos a testek tömegével és fordítottan arányos a távolságuk négyzetével. (m1*m2/r^2)
"tehát inkább oda esik le, azaz az objektum közepébe, tehát lebeg a tárgy, mert a földtől a belső grav. erő elvonzza"
most akkor leesik vagy lebeg, döntsd már el.
Tegyük fel, hogy a halálcsillag és az Endor távolsága nem változik. Ekkor ha az ewok egy bizonyos ponton van közöttük, akkor előfordulhat, hogy ugyanakkora erővel vonzzák, tehát nem gyorsul a kis ewokunk, lebeg. (halálcsillag tömege / ewok és halálcsillag távolságának négyzete = Endor tömege / ewok és Endor távolságának négyzete)
"de ez van egy tömör vaskockával is. Ha abban nagyobb lenne a grav. mint a súlya, akkor a kocka magát vonzaná, de így csak a súlya növekedne, és a föld jobban vonzaná mert nehezebb."
Tehát, ha magát vonzza a kocka, akkor megnő a súlya. Huh, ezt meg sem próbálom inkább kitalálni, hogy mire gondolhattál.
"De ha lenne egy szuper nehéz anyag az objektumban, ami jobban vonzza magához a tárgyat mint a föld, de a tárgy közepében van akkor leesen a tárgy vagy lebegne?"
Oké, tehát legyen egy fekete lyuk a halálcsillagban. Mivel a fekete lyuk tömege sokszorosa az ewok tömegének, sőt az Endor tömegének is, így mindkettőt olyan erővel vonzaná, hogy beszippantaná őket, ezzel a hülye kérdéssel együtt.
Igen - valahogy rejtve az is benne van a kérdező elképzeléseiben, hogy ez a szupernehéz tárgy NEM esik le a Földre.
Ez csak úgy lehetséges, ha KERINGENEK egymás körül: mondjuk úgy, mint a Föld és a Hold.
Ez esetben ugye vannak olyan helyek, ahonnan a Holdra lehet leesni, máshonnan meg a Földre.
Megállni közöttük nem lehet, mert van ugyan ilyen pont köztük - de mozognak, és kimennek alólad, és utána lezuhansz valamelyikre.
#5ösnek nagyon köszönöm, hogy megpróbálta megfejteni (legjobb válasz szerintem), mert én totál nem értem a kérdést. Hány objektum van, miért más a gravitációja az egyiknek, mint a másiknak stb.
Ha kérd. pontsítaná értékelném.
Inkább megválaszolok egy totál nem is biztos hogy ideillő kérdést: Lebegnél-e a Föld közepében?
Vagy másképpen, mi történik/hogyan hat a gravitáció, ha egy nagy tömegű tárgy (mondjuk a Föld) közepébe lyukat fúrsz, és oda teszel be valamit?
És igen, valóban, a Föld középpontjában azonos mennyiségű tömeg van körülötted minden irányban, így a különböző irányba húzó gravitációs erők kiegyenlítik egymást, valóban súlytalanságot tapasztalnál.
Tegyük fel, hogy utána egy földfelszínig vezető létrán elhagyod a középpontot. Ahogy felfelé mászol, egyre több tömeg lesz mögötted található és egyre kevesebb előtted, tehát egyre inkább érzed a lefelé húzó gravitációs erőt, amíg végül a felszínre érve érzed a teljes (azaz a megszokott hétköznapi) erőt.
Remélem nyilvánvalóvá vált nemcsak az, hogy a gravitáció baromi gyenge, de az is, hogy egy gömb felszynén állva érzed a maximális erejét. Miért is? Ha leásol a földbe, akkor kevesebb tömeg található alattad, tehát a grav. gyengébb lesz. Ha felugrasz, akkor távolabb leszel a tömegtől, tehát megintcsak gyengébb lesz.
Nyugodtan cs&@#esd barátaidat a kérdéssel, hogy: a Föld belsejében erősebb-e vagy gyengébb-e a gravitáció.
(Csak menj biztosra, hogy érted azt is, hogy hogyan kalkulálják az erejét [link] és hogy a vonzás tömegközéppontot hogyan határozod meg.)
Van egy kis káosz a kérdésben. Nekem ez egy olyan háromtest-probléma felvetésének tűnik, amit a kérdező úgy tett fel, hogy még két test gravitációs viszonyai sem teljesen tiszták neki.
Mindenek előtt szögezzük le a következőket:
1. minden tömeggel rendelkező tárgy vonz minden tömeggel rendelkező tárgyat.
2. minden esetben,ha két tárgy közt gravitációs vonzás van, azok a gravitációs vonzásnak megfelelően gyorsulnak is egymás felé. Ez alól még az állandó távolságú keringés sem kivétel, az egymás felé mutató gyorsulásuk ott is megfelel a gravitációs vonzásnak, csak nem közelednek egymáshoz, mert a sebességük körérintő irányú.
3. ha van két egymás körül keringő tömeged, amelyek a keringés miatt tartják a távolságukat, a kettő körül van 5 olyan pont, ahol egy harmadik tömeg stabilan vagy instabilan, de szintén állandó távolságra lehet tőlük, ezek a Lagrange-pontok.
4. minden esetben, amikor a harmadik tömeg NEM a Lagrange-pontokban van (ezek a keringéssel együtt forognak!), vagy elrepül, vagy valamelyik keringő tömeghez vonzódik, a tömegvonzások viszonyai szerint.
Jelen esetben a kérdésben a "lebeg" szó nem értelmezhető.
Nem derül ki, mit takar. Mivel a kérdésben felvetett objektumok egymáshoz képesti mozgásviszonyai szóba sem kerülnek, nem értelemzett az egy helyben lebegés, mert mihez képest?
Plusz túlbonyolítja a kérdés felvetést, hogy nem teljesen értelmezhetően mintha az egyik test a másik BELSEJÉBEN van.
Ez két test esetén is egy érdekes helyzet, most állatira bezavaró.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!