Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kemia. A betont fel lehet...

Kemia. A betont fel lehet oldani vmivel?

Figyelt kérdés
2016. aug. 24. 22:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Kalapaccsal
2016. aug. 24. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
Egyszer egyik ismerősömmel annyi mindent összeittunk, hogy a szervezete nem bírta ès kihányt mindent, ami meg komolyan elkezdte marni a betont! (Bár az is lehet, hogy csak beképzeltük olyan részegek voltunk.. )
2016. aug. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A sósav biztosan megmarja, még pezseg is közben, és a beton elporlik, olyan lesz mint a puha homokkő, vagy mint a pudvás száraz fa, kézzel könnyedén el lehet utána morzsolni. A kénsav is hasonló módon viselkedik, a salétromsavat nem tudom, de gyanítom hogy az is. A szerves savak közül az esetsav és a citromsav is marja, de csak lassan. A lúgok nem tudom hogy bántják-e a betont, de tippem szerint nem. Egyéb, háztartásban is előforduló dolgok közül (benzin, aceton, alkohol, stb.) nem bántják a betont. Viszont a vízkőoldó jó lehet, azt még nem próbáltam :D
2016. aug. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Kémiai értelemben ez elég fura kérdés.Oldani inkább homogén dolgokat szoktak,mert azoknak van egy adott egységes viselkedésük az azonos alkotórészecskékből adódóan.


Pl a nátrium klorid (NaCl,avagy közönséges só) vízben oldódik.Szépen disszociál alkotóelemeire és elkeveredik.Vagy a cukrok (glükóz,fruktóz) szintén vízoldékonyak. Ott van akkor az összes paraffin ami benzinben oldható.


De a beton nem egy homogén anyag.Kezdjük ott hogy eltérő fázisok tallhatóak benne míg folyékony,és eltérő anyagok alkotják. A benne lévő kavicsok pl nagy részt szilícium dioxidból (SiO2 avagy kvarc) vannak,míg a mátrix ami tartalmazza az egészet,javarészt kálcium vegyületekből áll.Plusz az egész anyaghalmaznak egy bizonyos része zárványokban megrekedt víz.


Tehát olyan hogy "beton oldat" nem létezik.


Persze hétköznapi értelemben értem mire akarsz kilyukadni.

Van e olyan anyag ami megbontja a betonból készült tárgyakat?


Az erős savak például kioldják a beton karbonátos kálciumos részét és egyéb disszocilható összetett ionos alkotó vegyületeit.


Ilyen pl a folysav avagy hidrogén fluorid (HF)

A sósav,a kénsav,szerintem a salétromsav is.

De amúgy hozzátenném hogy lévén hogy a beton egyik fő alapanyaga a mészkő ,ezért bizonyos idő alatt akár a gyenge szénsav is kioldhatja. Gondolunk csak a mészkőhegységek cseppkőbarlangjaira.

2016. aug. 24. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kettes:Elhiszem én hogy az emberi szervezet nehezen tűri a pálinkás-vörösboros-vodkás-erőspistás kakaót,de az alkohol nem old a hangulaton kívül semmit se.


Ami marhatta a betont a komád hányásában,az a sósav volt (gyomorsav)

2016. aug. 24. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Persze, 4 csillag a feloldókód.
2016. aug. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

Na, ha az oldást nem feltétlenül kémiailag érted, csupán úgy, hogy legyen szétmállasztva, akkor türelmesen szét ehet szedni vízzel is.

Teljesen átitatod, hagyod keményre fagyni, kiolvasztod, aztán ezt ismételgeted sokszor. Beton minőségétől függ, hány ciklus után fog porrá mállni az egész.

A fagyáskor táguló jég elég agresszíven szét tud szedni mindent, amibe fel tud szívódni a víz, és nem elég rugalmas a tágulás kompenzálására.


Amúgy mint írták is, a beton kötőereje tulajdonképpen mészkő, különböző mértékben minden sav oldja.

A foszforsav is, vagyis még a Coca-Cola is megpezsgeti és bontja.

A barátod májedző gyakorlatának eredménye működött volna a márványlépcsőn meg Michelangelo szobrain is. A sósav nem viccel. :D

2016. aug. 25. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
A gépkocsi hűtőfolyadékját öntöttem a betonra jégmentesítés gyanánt, és feloldotta a beton felületét illetve Mmgmarta elég szépen.
2021. febr. 11. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!