Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha két kicsi erő hat egymásra,...

Ha két kicsi erő hat egymásra, az más, mintha két nagy erő hatna egymásra?

Figyelt kérdés

A kérdést elég lehetetlenül tettem fel, itt viszont korrigálom a dolgot.


Van két pár szkander robot. Egyik sem tud csalni, ugyan úgy vannak beprogramozva, csak az erejük más. Az egyik pár nagyon gyengére van állítva, a másik pár nagyon erősre. A gyengébbik párnál az egyik 25 grammos nyomást produkál, a másik 50 grammosat, tehát az egyik 2x olyan erős, mint a másik. Ez esetben az egyik X idő után lenyomja a másikat. Az erősebb párnál szintén az egyik 2x olyan erős, mint a másik, viszont kegyetlenül erősen nyomnak. Mondjuk az egyik 25 tonnával nyom, a másik 50 tonnával. Azaz az egyik olyan erős, hogy képes lenne megtartani egy 50 tonnás tömeget itt a Földön. A másik meg csak 25-öt. Ez a két robotgép a ráépített 1-1 karjával elkezdi nyomni egymást (ahogy a két gyenge robotgép is tette). Ez esetben az egyik 25 tonnás nyomóerővel erősebben nyom, mint a másik. Namármost, az ő esetükben is az erősebb X idő után nyomja le a másikat, vagy hamarabb?


-------------------------------


Ha van két szkanderező ember, és az egyik kb. 8-10 másodperc alatt nyomja le a másikat, akkor kb. mennyivel nyom erősebben az erősebbik ember?


Megjegyzés: a kezük végig halad lefelé, nincs pillanat, amikor stagnál a kezük lefelé haladása.


-------------------------------


Van két autó. Mind a kettő 280 km/h-s sebességre gyorsul fel ugyanannyi idő alatt. De az egyik csak 250 kg-os, amíg a másik 500 kg-os.

Ez esetben a nagyobbik tömegű autó milyen gyorsan húzná/nyomná el a másikat, ha mind a kettő maximális teljesítményt nyújtana vízszintes terepen?


Van két autó. Mind a kettő 180 km/h-s sebességre gyorsul fel ugyanannyi idő alatt. De az egyik csak 25000 kg-os, amíg a másik 50000 kg-os. Ez esetben a nagyobbik tömegű autó milyen gyorsan húzná/nyomná el a másikat, ha mind a kettő maximális teljesítményt nyújtana vízszintes terepen?


2016. júl. 3. 16:50
 1/8 A kérdező kommentje:
Kérem az olyanoktól tekintsünk el, minthogy "az autó szakítószilárdsága nem bírja", meg hogy "ez marhaság, ekkora tömegű jármű ennyire nem gyorsulhat fel". Tehát ez most fikció, tehát mi lenne ha...
2016. júl. 3. 16:51
 2/8 A kérdező kommentje:
Az utolsónál az egyik 25 tonna, a másik 50 tonna.
2016. júl. 3. 16:54
 3/8 anonim ***** válasza:
Bocs de tisztában vagy az erő fogalmával? Főleg a 3. példában már nagyon nem erőről beszélünk, ott már a mozgási energia is bejön a képbe.
2016. júl. 3. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

F = m*a


A mozgási energia meg hol jön be? Mindkettő álló helyzetből egyszerre kezdené el tolni vagy húzni egymást.


Ha válaszolsz, akkor az válasz legyen, ne a kérdésemben található apró jelentéktelen pitiáner hibákba köss bele. Köszi.

2016. júl. 3. 17:30
 5/8 anonim ***** válasza:

Akkor tisztázzuk a szkandernél nem az F=m*a képlet lesz ami neked kell. A szkander ez esetben inkább "statikus" és ott a nyomaték kell neked. Ami erő szorozva erőkar. A statika feltétele, hogy a két nyomaték egyenlő legyen, mivel itt a két nyomaték nem egyenlő ez fogja elfordítani az erőkart. Egyébként ha meg ennyire kioktató tudsz lenni miért nem számolod végig a 4 példádat. Egyébként ezt akár paraméteresen is meg kell tudjad tenni. És akkor rájösz, hogy itt az erő/tömeg/erőkar/nyomaték arányok fognak számítani. És nem az abszolut értékek. Amire szintén figyelj a vektori összegzések, mert mind az erő mind a nyomaték vektori mennyiség.


Az emberi szkandernél 2. példa ott sántit a dolog, hogy azért tart 8-10mp-ig a lenyomás mert mindkét versenyzőnél változik az erő (nyomaték). A gyengébik versenyzőnél gyorsabban csökken mint az erősebb versenyzőnél. Ha tisztán úgy számolnánk, hogy a "könyök" a forgás pont és feltételezzük, hogy a két versenyző karjának tömege állandó, és elhanyagoljuk a gravitációt (ami ez esetben a nyomatékok miatt elhanyagolható) akkor igen rövid idő alatt megtörténik a lenyomás (mint az sok versenyen látni is lehet, hogy szinte egy pillanat alatt lenyomja a másikat). Akkor tart tovább amikor "fárasztani" kell a másikat. De ezt is könnyű végig számolni. Főleg ha ilyen jól tudod a képletet több segítség szerintem nem is kell.

2016. júl. 3. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Akkor tisztázzuk a szkandernél nem az F=m*a képlet lesz ami neked kell. A szkander ez esetben inkább "statikus" és ott a nyomaték kell neked. Ami erő szorozva erőkar. A statika feltétele, hogy a két nyomaték egyenlő legyen, mivel itt a két nyomaték nem egyenlő ez fogja elfordítani az erőkart."


Mivel a két kar ugyanolyan hosszú, ezért ez nem számít.


"Egyébként ha meg ennyire kioktató tudsz lenni miért nem számolod végig a 4 példádat."


Mert fogalmam sincs, hogyan kéne kiszámolni.


"Egyébként ezt akár paraméteresen is meg kell tudjad tenni. És akkor rájösz, hogy itt az erő/tömeg/erőkar/nyomaték arányok fognak számítani."


De ahogy már mondtam, mind a kettő kar ugyanolyan hosszú. Ezért az arányuk 1. Így hát továbbra is csak az erők számítanak.


"Az emberi szkandernél 2. példa ott sántit a dolog, hogy azért tart 8-10mp-ig a lenyomás mert mindkét versenyzőnél változik az erő (nyomaték). A gyengébik versenyzőnél gyorsabban csökken mint az erősebb versenyzőnél."


Miért csökkenne a nyomaték? Könyörgöm, a karok hossza nem változik. Mind a kettőnek ugyanolyan hosszú marad a karja. Az meg tök mindegy, hogy milyen szögben van a vízszintessel az adott szkanderozók karja.


"Ha tisztán úgy számolnánk, hogy a "könyök" a forgás pont és feltételezzük, hogy a két versenyző karjának tömege állandó, és elhanyagoljuk a gravitációt (ami ez esetben a nyomatékok miatt elhanyagolható)"


Igen, a gravitációt az összes esetben hanyagolni lehet. Legalábbis a szkanderosoknál. Azt meg nem értem, hogy miért feltételezzük, hogy a karok tömege nem változik. Ezt miért kéne feltételezni? Ez egyértelmű, ez nem feltételezés. Érdekes is lenne, hogy ha egy szkanderozás után az egyik illető karja könnyebb lenne, vagy hogyha nehezebb...


"akkor igen rövid idő alatt megtörténik a lenyomás (mint az sok versenyen látni is lehet, hogy szinte egy pillanat alatt lenyomja a másikat). Akkor tart tovább amikor "fárasztani" kell a másikat. De ezt is könnyű végig számolni. Főleg ha ilyen jól tudod a képletet több segítség szerintem nem is kell."


Ne haragudj, de nem értek egyet az általad írottakkal.

2016. júl. 3. 22:44
 7/8 anonim ***** válasza:

Szkander:

Mindenképpen szükséges a karok tömege (sőt ha teljesen precíz akarsz lenni akkor a pontos alakjuk is). A nyomaték nem ér semmit, ha csak lóg a levegőbe és nincs egy fizikai test, amire hatna.


Autók:

Ne erőket számolj, hanem teljesítményt. Lesz két teljesítményed két különböző irányba és ebből egy eredő teljesítményed.

(és ha rendelkezésre állnának a szükséges adatok akkor a szkandernél is lehetne ezt a módszert használni)


És örülj, hogy ennyit segítettem, mert ez a nagyképű okoskodásod olyan gyorsan felb*szta az agyam, hogy még én is meglepődtem rajta.

2016. júl. 4. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nem okoskodtam, csak nem értettem egyet, és azzal érveltem, amivel tudtam. Most direkt átolvasom amit írtam, mert én nem vettem észre a pofátlanságomat.
2016. júl. 4. 01:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!