Mitől stabil egy űrrakéta a kilövéskor?
Szerintem ezt keresed:
Több módja is van egy rakéta stabilizálásának, így fejből talán kettőt tudnék mondani.
Egyik, hogy a rakétahajtómű egy gimbalra van helyezve, amitől az forgathatóvá válik:
Alapvetően a hajtóműnek egy jól meghatározott tolóerő vektora van, hatásvonala a tömegközépponton át halad (nincs forgatónyomaték), de a hajtómű elforgatásával a hatásvonal megváltoztatható. A kémiai hajtóművek erejét tekintve ez a forgatónyomaték még kis elmozdítás esetén is brutális méreteket ölthet, ezért könnyen lehet vele hordozórakétákat irányítani:
Másik megoldás általánosan a "reaction control" használata. Ez abból áll, hogy az űrhajón apró, saját hajtóanyaggal működő fúvókákat helyeznek el ("mini rakétákat"). Ezeknek néhány nagyságrenddel kisebb rolóerejük van, mint a főhajtóműnek, ezért precíziós manővereket lehet velük végezni, legyen szó forgatásról, vagy dokkolásról is akár. Felépítésük általában egyszerűbb, mert nincs szükség belső gyújtásra a hajtóanyagukból fakadóan, ami lehet egyszerűen sűrített nitrogén, vagy valamilyen hidrazin-származék, amit vagy katalizátorhálón vezetnek át, vagy dinitrogén-tetroxiddal égetnek el. Utóbbi kettő reakció gyújtás nélkül végbemegy.
De biztos láttál már ilyeneket:
íme pár videó működés közben:
(itt a rakéta tetején láthatod)
https://www.youtube.com/watch?v=BhMSzC1crr0
(itt pedig a lefelé távolodó kis objektumot figyeld, ez egy infrakamerás felvétel, látható ahogy néha használja)
Amúgy meg talán félreérted, az űrbe tartó rakéták sokkalta gyorsabban mennek (még emberrel is), mint bármely hadicélú rakéta, ugyanis Föld körüli pályára álláshoz nagyjából 7.8 km/másodperces sebességre kell gyorsulniuk.
Köszi a kimerítő választ!
Nem a rakéta végsebességére gondoltam, amikor azt írtam, hogy az a rakétafegyverek esetében nagyobb lenne, mint az űrrakéta sebessége. A gyorsulásra gondolta, ami nyilván egy űrhajó esetében kisebb lehet csak, hisz azon emberek utaznak. Egy katyusában nem maradna életben az ember, pedig végsebessége távol áll a szökésitől.
Az űrhajó induláskor van a legnagyobb veszélyben, mert ott még csak hajtóművel lehet egyensúlyozni.
Később már a rajta levő pici vezérsíkok is működnek, amíg még van levegő a közelben. Mikor meg már nincs, akkor elég gyors ahhoz, hogy egyensúlyban maradjon.
Az űrben viszont mindig minden véletlenszerűen pörög, szóval rendszeresen korrigálni kell, rakétákkal.
Amúgy kisméretű, ember nélküli rakétáknál a jó kiinduló kiegyensúlyozás és a bepörgetés elég.
Csak ez emberes illetve kényes műszereket hurcoló fellövéseknél nem működik, már csak a méretek és tömeg miatt sem, de azért sem, mert a sérülékeny alkatrészek illetve űrhajósok lekvárrá kenődnének a falakon.
Köszi a választ!
Tehát azt mondjátok, hogy a hajtómű nagyon gyors irányváltoztatásai biztosítják a rakéta stabilitását a kilövés utáni pillanatokban. Meg hogy a rakéta oldalába épített stabilizátor fúvókák csinálják.
Hát...szóval, a mai számítástechnikai lehetőségekkel ez persze hihető, de 1962-ben is lőttek fel űrhajót...!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!