Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » X. Gyök alatt (X) < Y. gyökala...

X. Gyök alatt (X) < Y. gyökalatt (Y), ha X>Y?

Figyelt kérdés
Erre van valamilyen bizonyítás? Ha igen, levezetné valaki középiskolás szinten?
2016. máj. 15. 01:03
 1/10 anonim ***** válasza:

Vizsgáljuk először két szomszédos egész számra x és y tekintetében:

[n+1].gyök(n+1) < [n+1].gyök(n) :ez a gyökfüggvény monotonitása miatt van: kisebb számnak kisebb a gyöke.


[n+1].gyök(n) < n.gyök(n) ez is könnyen belátható, például az egyenlőtleség mindkét oldalát n+1-dik hatványra emelem ( ami szintén monoton, ezért a reláció a hatványra is igaz lesz) és azt kapom, hogy n < n * n.gyök(n)

Ami szintén igaz, mert n.gyök(n) egynél nagyobb szám ( n>1 esetén), hiszen ha kisebb lenne, akkor n-dik hatványra emelve is egynél kisebb számot kapnánk ( hiszen 1-nél kisebb számokat szorzunk össze sokszor), tehát n.gyök(n) csak akkor lehet kisebb, mint 1, ha n<1.


( Néhol még hallgatólagosan kihasználtam, hogy n 1-nél nagyobb egész szám és ezt nem mindenhol tüntettem fel. Például az "n-dik hatványra emelés" n<1 esetén megfordítja a kacsacsőrt, stb...)


Beláttuk tehát, hogy [n+1].gyök(n+1) < n.gyök(n).

Adott X és Y egész számokra, ahol X>Y ez könnyen általánosítható, hiszen csak addig kell alkalmazni a képletet, amíg el nem érünk y-től x-ig. ( Minden nagyobb gyök alatt nagyobb szám kisebb az előzőnél.)

2016. máj. 15. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

[n+1].gyök(n+1) < [n+1].gyök(n) :ez a gyökfüggvény monotonitása miatt van: kisebb számnak kisebb a gyöke.


Akkor rossz egyenlőséget raktál közéjük.

2016. máj. 15. 12:28
 3/10 A kérdező kommentje:

"Beláttuk tehát, hogy [n+1].gyök(n+1) < n.gyök(n). "


Hol láttuk be?


[n+1].gyök(n+1) < [n+1].gyök(n) ezt beláttuk.


[n+1].gyök(n) < n.gyök(n) ezt is beláttuk.


[n+1].gyök(n+1) < n.gyök(n) ezt még nem láttuk be. nem is volt róla szó, nem mondtál róla semmit.

2016. máj. 15. 13:20
 4/10 A kérdező kommentje:
És rosszul mondtad, nem kisebb számnak nagyobb gyöke, hanem nagyobb számnak nagyobb a gyöke.
2016. máj. 15. 13:28
 5/10 A kérdező kommentje:
Na ezért raktál rossz előjelet is, ahogy a #2 -ben mondtam.
2016. máj. 15. 13:29
 6/10 anonim ***** válasza:
Buta kérdező, még a kategóriát sem tudod kiválasztani a kérdésednek. Megbuktatnálak. Szövegértés, 3. os tananyag.
2016. máj. 15. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nem házi feladat kérdés, már nem is járok középiskolába. Az a helyzet, hogy valamiért nem szeretek kérdéseket kiírni a házi feladatokhoz, talán pszichológiai okai vannak, nem tudom, meg úgy vettem észre, hogy itt jobb válaszokat szoktak adni.
2016. máj. 15. 13:41
 8/10 anonim ***** válasza:

Általánosan nem lehet bizonyítani, mert nem igaz.

"e"-nél (2.718...) maximuma van.

[link]

Pl.: x=2.5 ; y=2

1.4426999 > 1.41421356 ; tehát fordítva van.

Ha x,y > e akkor igaz, a derivált < 0 tehát monoton csökken.

[link]

2016. máj. 15. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#1 vagyok.

valóban igazad van, elírtam egy relációt és éppen ezért bukik az egész gondolatmenetem és nem igaz a végeredményem. De néhány dolgot azért megjegyeznék:

1: "kisebb számnak kisebb a gyöke:" Ezt írtam, vagyis írásban nem rontottam el, csak a képletben.

2: Ha a<b és b<c, abból egyértelműen következik, hogy a<c.

2016. máj. 15. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Akkor hogyan lehetne bizonyítani, amit a fenti kérdésemben feltettem?


Azaz:


X. Gyök alatt (X) < Y. gyökalatt (Y), ha X>Y?

2016. máj. 15. 18:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!