Az E mágneses hullám ereje miért nem csökken mint a mágneses? Mind2 mágneses tér.
Nem értem, hogy mit szeretnél kérdezni. Olyan, hogy mágneses hullám nincs. Az elektromágneses hullám időben változó elektromos és mágneses terek tovaterjedése, mivel ezek a másikat gerjesztik. Szóval időben változó mágneses tér vagy időben változó elektromos tér nélkül nincs elektromágneses hullám. A fény intenzitása pedig a távolság négyzetével csökken. Ez azért van, mert a kibocsátott sugárzás egyre nagyobb felületen oszlik el, minél távolabb detektálod. A felület nagysága pedig minden esetben r^2-el arányos. Ebből jön a fordított négyzetes csökkenés. Detektoroktól függően ez persze változhat. Például az emberi érzékszervek logaritmikus skálán érzékelnek. Ezért van pl, hogy amikor idiótán csinálnak meg egy hangerőszabályzót és az lineárisan változtatja a hangerőt, így te hiába tekered le felére a hangerőt, nem fele olyan hangosnak fogod hallani.
A fotonok egy fontos tulajdonsága a frekvenciájuk/hullámhosszuk. Ez például erősen befolyásolja azt, hogy mennyire képesek áthatolni dolgokon. A látható fény kb. 380-760 nm-es hullámhosszain lévő fotonokat már egy mm-es valami is képes megfogni, míg a rádiótartományban lévő sugárzás a fél galaxison átmegy elnyelődés, szórás nélkül.
A statikus mágneses mező erővonalai ott vannak a mágneses test körül, attól távolodva ritkulnak.
De két mágnes közti erővonalak nem "fixek", ha két mágnespólust közelítesz, az erővonalak változnak, sűrűsödnek, az irányuk módosul stb.
Itt nem igaz a távolság négyzetével való arányosság.
Az elektromágneses hullám meg a nem statikus, hanem változó mágneses mező által gerjesztett elektromos mező, ami megint változó mágneses mezőt gerjeszt, ami megint elektromos mezőt...ebből csak az első lépcsőfok volt azonos hatóterű a mágneses meződdel. A további lépések már következmények, melyek úgy terjednek, mint a vízbe dobott kavics körül a hullámgyűrűk.
Persze itt is fennáll a térerő-csökkenés a távolsággal, itt már érvényesülnek a gömbsugárzóra vagy hasonlóra vonatkozó szabályok.
A magyarázatom tutira nem szabatos, kéne ide egy fizikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!