Szeretnék két fogyasztót úgy működtetni, hogy ha az egyik éppen üzemel, akkor a másik ne kaphasson áramot. Létezik erre valamilyen megoldás?
Sokféle műszaki megoldás van, sokféle termék kapható e célra. A lényege mindnek az, hogy mindkét áramkörben van egy megszakító. Ha áramot kap, blokkolja a másikét. Persze jól kell hangolni. Jobb villanyszerelők vállalkoznak a probléma kezelésére.
(a mai fűtő-vízmelegítő kazánok pont ezt teszik. Mindig csak az egyik ág tud működni, a vízcsap, illetve a termosztát "vezérli")
Köszönöm mindenkinek, érkezett már hasznos válasz.
A 9. válasz adónak írom:
Igen, teljesen igaza van. Ha nem bírná el a rendszer a két fogyasztót, akkor sufni tuning. Jelenleg nem ez a helyzet. Egy körön van egy 1,2 kW-os bojler (10l-es, csak vízcsap működik róla, tehát nagyon ritkán és keveset működik), illetve van egy 1 kW-os villanyradiátor, ami termosztátos, szintén elég ritkán megy, mivel csak kiegészítő fűtés a gáz mellé.
Ezen kívül van néhány A besorolású energiatakarékos égő, valamint egy számítógép, két lcd monitor (egyik led-es), és egy lcd tv.
Ha minden megy tehát egyszerre, akkor sincs 3 kW a fogyasztás. De az biztos, hogy a 3 kW kb. max 1 percen keresztül megy, hiszen a nagyobb fogyasztók hamar lekapcsolnak.
Emiatt nem szeretném viszont az egész házat szétveretni és újraköttetni a rendszert. Ezért keresek egy lehetséges megoldást, amit villanyszerelővel köttetnék be. A 4. válasz egy életképes megoldásnak tűnik.
"Igen, teljesen igaza van. Ha nem bírná el a rendszer a két fogyasztót, akkor sufni tuning."
Az nem sufni tuning. Ha a lakossági 32 A maxot kapja valaki, akkor is adódhatnak helyzetek, amikor a 32 A nem elég az összes lehetséges fogyasztó kiszolgálásához.
A 4. válasz meg nem annyira életképes - én inkább halálképesnek nevezném - mert ha úgy csinálod meg, akkor lehet, hogy egyszer a lakásod, házad helyett a füstölgő romokhoz érkezel haza, jobb esetben, rosszabb esetben bennégsz.
Egyáltalán, nem tudom miért ilyen helyen kell tanácsot kérni, miért nem keresel meg egy villanyszerelőt, aki csípőből tud megoldást a problémádra?
Ennyit ér a családod, a vagyonod biztonsága?
_____________________
Fázis _______/--------------------- 1. fogyasztó
.............\_____________________ 2. fogyasztó
Azért, mert a boiler termosztátja a boiler terhelhetőségére van méretezve, nem arra, hogy azzal kapcsolgassunk akárhány ampert. Ráadásul a másik fogyasztó még olyan is, amilyen, tehát a kapcsolási áramfelvétel a többszöröse az üzemi áramfelvételnek.
Ilyen esetekben szokott a vezetékelés szigetelése, vagy annak környéke meggyulladni, ami jó közelítéssel a boiler környékén következik be és ha akkor amikor épp fürdik valaki, ...
Ja! Szóval az "Nem kell ide semmiféle automatizmus." analógiájára azt mondod, hogy nem kell ide semmi vezérlés, és direktben meg nem fogja elbírni. No de tegyük fel, mégiscsak a javaslatnál maradnánk, és egy kis kontaktort használna a kérdező...
"ezen az áramfigyelő nem valószínű, hogy segíteni fog, mert nem valószínű, hogy gyorsabb, mint a biztosíték"
Olyan biztosíték nincs, mai egy másodperc alatt kiolvad a névleges fölött mondjuk 10 %-al, még ha az nem is olvad, mert kismegszakító.
A túlterhelési tartományban
olvadóbiztosító 1 óra 1,25xIn
kismegszakító 1 óra 1,45xIn
"Ja! Szóval az "Nem kell ide semmiféle automatizmus." analógiájára azt mondod, hogy nem kell ide semmi vezérlés, és direktben meg nem fogja elbírni. "
Nincs direktben. A termosztát maga vezérlés, ha úgy tetszik, automatizmus.
Lehet a dolgot automatizálni, semmi gond ezzel, de ezt a kérdező konfortigénye és a pénztárcája határozza meg, nem a feladat.
Ehhez a próblémához a legegyszerűbb megoldás egy olyan kapcsoló, amely az áramutat szabályozza. Ha 'A' állapotban van akkor a boiler kap áramot, ha 'B' álapotban van, akkor meg a másik fogyasztó.
Egy ipszilon elágazás az egész.
Vagy ez, vagy az, a kettő együtt viszont soha.
Ez elé tesz egy normál kapcsolót és kész.
A legideálisabb az lenne, ha háromállású nagyáramú kétsarkú kapcsolót építene be az aki ehhez tényleg ért, erre jogosult, de az nem fog megtörténni, mert a szabvány szerinti kiépítés elkivánja az egyedi vezetékelést és az ilyen feltételnek megfelelő kapcsoló sem 20 forint, hanem legalább 5-6 ezer, de inkább több.
Azért tettem fel a kérdést, mert érdekel a megoldás. Számomra evidens, hogy villanyszerelő fogja megcsinálni, villanyt nem szabad barkácsolni. Viszont a villanyszerelő ahogyan már mondtam is, a bontást javasolta, aminek annyira nem örültem, és utána jutott eszembe egy ilyen megoldás.
Az 5-6 ezer ft azért nem olyan sok pénz.
"Az 5-6 ezer ft azért nem olyan sok pénz."
Az nem, bár vannak akiknek az lehet.
De az igazság az, hogy hőtermelő fogyasztókat egy bizonyos teljesítmény felett egyedileg kivezetékelve, fixen bekötve lehet csak megtáplálni, az meg már sokba kerülhet. Függ a vezetékhossztól, de még holmi 6-8 méter esetében is lehet ez több mint 'sok'.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!