Ha egy lemerült mobiltelefont feltöltünk teljesen, akkor annak mennyivel nő meg a tömege?
1.)
Ha egy lemerült mobiltelefont feltöltünk teljesen, akkor annak mennyivel nő meg a tömege?
2.)
Az érintéskor rákerült zsír és pormolekulák tömege nem jelent-e nagyobb tömegnövekedést, mint amivel nőtt a tömege feltöltéskor?
3.)
Ha letöröljük egy törlőkendővel (nyilván a mobilt), akkor a mobilt bevonó festékréteg felületi molekuláinak letörlése nem-e jelent nagyobb tömegcsökkenést, mint amivel nőtt a tömege feltöltéskor?
1. Az akkumulátorban valóban nem lesz több elektron. A rajta átfolyó áram hatására kémiai reakciók folynak le, és kémiai energia formájában tárolódik a bevitt elektromos energia.
Hasonlat: vegyél egy 1 kg-os tömeget a Föld felszínén, majd sétálj fel vele a Parlament kupolájába (kb. 80 méter magasságig tudsz felmenni). Tegyük fel, hogy az 1 kg-os test tökéletesen el van szigetelve a levegőtől, nem rakódik le rá anyag, és nem is veszít a tömegéből. Csakhogy mivel 80 méterrel magasabban van, így m*g*h-val, tehát kb. 800 Joule-lal megnőtt az energiája, amely az E = m*c^2 képlet szerint akár tömegre is átszámítható.
Tehát a test tömege úgy nőtt meg, hogy egyetlen anyagi részecske sem távozott belőle, és nem is növekedett a részecskéinek száma.
2. A telefonomban egy 3300 mAh-s akkumulátor van, aminek a névleges feszültsége 5 V, ebből 3300mAh * 5V / 1000 = 16,5Wh energiát tárol el. Ez Joule-ban 59400 J. Ezt beírva az E = mc^2 képletbe: m = E / c^2; m = 6,6 * 10^-13 kg, tehát ennyivel változik meg a telefonom tömege. (Ez százalékban egy 4*10^-10% nagyságrendű változás.)
3. Biztos vagyok benne, hogy ennél nagyobb mértékű változást okoz az általad említett zsírréteg, ami rákerül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!