A panelhazak mennyire maradnak stabilak ha egy lakast atepitenek bennuk?
ez attól függ, milyen konstrukció és milyen falat bontanak meg. egy panelházban se minden fal főfal, van olyan szerkezet is, aminek pl. a külső falai nem teherhordók, azaz azokat akár ki is lehetne venni.
általános ökölszabályként kb. jó, hogy a 10 cm-nél vastagabb falat nem piszkáljuk, a többit jellemzően ki lehet venni. (de azért érdemes statikussal is megvitatni a dolgot)
Annyit tudok a témában mondani, hogy teherhordó szerkezeteket érintő változtatás csak a tervező jóváhagyásával tervezhető. Pl két egymás feletti lakás belső lépcsős összeköttetése födémáttöréssel. Úgy tudom, van erre példa magyarországon is.
Jótanácsok:
Teherhordó felezathoz ne nyúlj!
Új falat belülre ad hoc ne építs! (túlterhelheted a födémet, mivel alatta nincs támasztás)
Fordulj építészhez, vagy statikushoz szaktanácsért, mert az ilyen átalakítással okozott kárért felelős vagy!
Átépítés kizárólag szakértői vélemény alapján történhet. Minden esetben statikus/tervező véleményét kell kikérni, és írásban rögzíteni szükséges.
Ha utólag akarsz falat beépíteni, akkor egyedül a gipszkarton az, amivel úgy épitkezel ahogy akarsz.
Panelházban 10 cm-es falnak is lehet statikai szerepe, ha az szintén vasbeton. Ha nem is főfal, de a födémelemek kapcsolódhatnak hozzájuk és merevítő funkciójuk is lehet. Tehát panelben statikus nélkül én építészként sem nyúlnék semmihez.
Plusz általában a vizesblokkok magában foglalják a függőleges szellőzőkürtőket is, ezért sem bonthatóak - ilyenkor még tűzvédelmi kérdések is felmerülhetnek. De persze azért hozzájuk lehet nyúlni, csak nem olyan egyszerű, mint egy családi háznál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!