Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha 3. gyökalatt (-x) értelmezh...

Ha 3. gyökalatt (-x) értelmezhető, akkor (-x) ^1/3 -on miért nem értelmezhető?

Figyelt kérdés

Negatív szám páratlan gyöke létezik, tehát értelmezhető a művelet.


De negatív számot már nem lehet törtkitevőre emelni, még akkor sem, ha az adott tört számlálója és nevezője is páratlan szám.


De ez miért van? Ez nekem ellentmondásnak tűnik, hiszen a harmadik gyökkitevő egyenlő az azzal, mintha az adott számot 1/3 -ad hatványra emelnénk.


2016. márc. 6. 20:39
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
59%
Árnyalatnyi különbség van a kettő között, méghozzá azért, mert tudjuk, hogy 1/3=2/6, tehát amit te írtál, az átírható (-x)^(2/6) alakra, ez pedig a tanultak alapján egyenlő hatodikgyök((-x)^2)-tel, ez pedig hatodikgyök(x^2)-tel, ez pedig köbgyök(x)-szel, tehát köbgyök(-x)=köbgyök(x)-szel, ami értelemszerűen nem igaz minden x-re. Ezért mondjuk azt, hogy negatív számok törtkitevőjű hatványát nem értelmezzük, mert ilyen gubancok simán előfordulhatnak. Persze, lehet azt mondani, hogy akkor értelmezzük úgy, hogy a kitevőben a számláló és a nevező is egész és azok relatív prímek egymáshoz, és akkor egyértelmű lesz az eredmény is, de valami miatt ezt nem szokták megtenni.
2016. márc. 6. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Hozzá kel venni a komplex számokat és akkor minden értelmezhető:).
2016. márc. 6. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Ki mondja, hogy nem értelmezhető?

Honnan veszed az alap információt?


A 2/6 ugyan úgy megvan gyökös formában, másodikon és aztán hatodik gyök. Ettől nem lesz bizonyított semmi. Az igazság, hogy ilyen esetben nem lehet az argumentumot kedved szerint elcsalni. Úgyhogy #1 fuss neki még egyszer. Hamis gyökök és gyök elhagyások nem matek szabályai szerint jönnek létre.


Teljesen equivalent a kettő. Az értelmezővel lehet gond.

2016. márc. 7. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
#3, kifejtenéd bővebben? ...
2016. márc. 7. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Egyszer nézegettem egy oldalt, ahol axiómák voltak felsorolva, és az egyik axióma az volt, hogy negatív szám tört hatványát nem értelmezzük. Itt ezen az oldalon is azt mondták, hogy ez az axióma igaz, de csak abban az esetben, ha nem tanultam a komplex számokat. Nos, én nem tanultam még őket, így hát ezt az egészet a valós számok halmazán kell vizsgálni. De vajon azon sem igaz ez az axióma? Ha nem, akkor miért volt az axiómák között?
2016. márc. 7. 08:51
 6/19 anonim ***** válasza:
46%

Teljesen ekvivalens a két írásmód. Csak mindössze az van, hogy amíg csak valósban vizsgálódunk, addig le van butítva ez az egész... Sokkal egyszerűbb azt mondani általánosságban egy törtkitevőjű hatványra, hogy nem értelmezzük, mintha csinálnánk egy csomó esetszétválasztást is. Legalábbis manapság ez biztosan így van, hiszen mint közismert, h. az érettségizők 90%-ánal halvány lila fingja sincs erről az egészről, meg nyílván úgysem érdekel senkit, mert jelenleg az a divat, hogy mindenki legyen hülye matekból, hiszen a média is ezt terjeszti. De ebbe most nem megyek bele részletesen. Mindenesetre azt látjuk, hogy manapság óriási mértékű népbutítás van jelen, és ez sajnos kőkeményen visszahat az oktatásra is.

Hasonlóan, amikor a logaritmust tanuljátok, ott is le lesz butítva az egész, szinte nem kell tudni semmit. Megcsináljátok a kikötéseket az alapszámra, meg az argumentumra, holott dörzsöltebbeknek már rögtön felmerülhet, hogy valami nincs rendben.

Na szóval de gondoljunk bele: Ott az a sok idióta, ostoba ember aki mind érettségizni akar. Ezeknek még így sincs fogalma az egész logaritmusról -hiszen mint tudjuk ma ezt már nem kell érteni, ott a fv. tábla ki lehet írni- hátmégha beraknánk nekik valami negatív alapú logaritmust mert olyan is létezik, de ha ezt érteni kéne, akkor a most érettségizők 99%-a megbukna.

Ez ugye nem lehet, mivel jelenleg az a cél, hogy tömegképzést csináljunk, így még a legbutább bölcsész-fajtának is át kell mennie egy 25%-al, azt valahogy összekaparja, aztán mehet majd a mekibe...


Szóval már az egész középiskolai reáltárgyak tanítása úgy van kialakítva, hogy mindenki átcsusszon valahogy. Ez már évek óta ugye így van, mert fönn az okosok a régi érettségi rendszert ugye tönkretették, a követelményeket lecsökkentették, most meg cserébe szépen adnak egy db. wc-papírt amire ráírják h. érettségi bizonyítvány... Mert kb. egy fogyatékos is össze kaparja a minimumot, nem kell itt érteni semmit matematikából. Olyan hülye maradhat mindenki, amennyire csak akar, sőt ezt támogatják is. Mondjuk nem véletlen, a kapitalizmus tipikus jellemzője, de ebbe most megint nem mennék bele, mert hosszú trötének, de aki tud egy kicsit is gondolkodni (ha van egyáltalán még ilyen, mert ugye ma már nem divat) akkor az ezt látja és érti, h. miről beszélek.

2016. márc. 7. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Én látom és értem.
2016. márc. 7. 19:44
 8/19 anonim ***** válasza:
Miért lett kiemelve a kérdés, kedves kérdező?
2016. márc. 12. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Azért, mert nem kaptam választ a kérdésemre. Tudod, azért én sem vagyok hülye. Az előző válaszod politizáláson kívül nem mondott semmit, tulajdonképpen egy semmitérő válasz volt matematikai szempontból. Persze, ekvivalens a két írásmód. Na de hol a magyarázat, hogy én is megértsem? Asszem a #3 adott valamilyen magyarázatot, hogy miért ekvivalens, de az kb. annyira volt érthető, hogy még az első válaszoló is megkérte, hogy fejtse ki bővebben. Én meg főleg nem tudom, hogy miért is ekvivalens a kettő. Te azt mondod, hogy ekvivalens, az első válaszoló meg mást mond. Akkor most én honnan is tudjam, hogy melyik a helyes válasz?
2016. márc. 12. 11:54
 10/19 A kérdező kommentje:

Parancsolj, itt egy régebbi kérdésem. Olvad végig az erre érkező válaszokat.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

2016. márc. 12. 12:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!