Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » El tudná nekem valami magyaráz...

El tudná nekem valami magyarázni e villogó működését?

Figyelt kérdés

Nem igazán tiszta hogy az ellenállásokon keresztül a tranzisztorok hogy hogy nincsenek folyamatosan nyitott állásban és a kondik hogy viselkednek az áramkörben?

Szóval a kondik hogy befolyásolják az áramkört hogy töltődnek és hogy sülnek ki?

[link]



2016. febr. 14. 14:50
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A tranzisztoroknak is van belső kapacitásuk. Nincs két ugyanolyan kapacitású tranzisztor, gyártástechnológiai okokból. Ha ugyanolyat akarsz venni, azt párosan tokozzák. Ebből az eltérésből fakadóan, a két tranzisztor nem fog egyszerre bekapcsolni, és ha az egyik előbb kapcsol, onnantól elindul egy folyamat ami oszcillációhoz vezet.


Az áramkörön lekövethetőek a feszültségszint változások. Ha nagyon nem érted, akkor javaslom az EveryCircuit alkalmazást, ami jól szemlélteti:

[link]

2016. febr. 14. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Szia,

megépítettem a kört és azt nem értem még hogy ha kiveszem a körből a két kondit akkor folyamatosan világítanak a ledek, viszont ha visszarakom akkor villognak, tehát ha benne vannak a kondik akkor addig amíg a kondik fel nem töltődnek addig nem engedi hogy a tranzisztor bazisa felé folyón az áram és amikor féltöltődőt akkor abba az iránya kisül? jól értelmezem?

2016. febr. 15. 09:04
 3/8 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Ha a két kondért kiveszed az áramkörből, akkor a két tranzisztor közül a lassabb határfrekvenciáján fog a kapcsolás oszcillálni. Ezt a szemed nem fogja látni, mivel ez a frekvencia akár MHz nagyságú is lehet. Csak oszcilloszkóppal válik a jelenség láthatóvá.


Üdv.

2016. febr. 15. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szia,

ez ok csak azt nem értem hogy ha a kondi benne van akkor miért nem folyik áram a tranzisztor felé?

2016. febr. 15. 11:39
 5/8 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Bocs, elírtam....

Ha a két kondit kiveszed az áramkörből, abban az esetben a két tranzisztor nyitott állapotba kerül. A kapcsolás tulajdonképpen egy pozitívan visszacsatolt nyugalmi áramú önrezgő kapcsolás lenne, a kondikkal együtt.


Üdv.

2016. febr. 15. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 D.O.81 ***** válasza:

Kiegészítés:


Működése:

Alapállapot: Kondik kisülve azok változásra rövidzárként reagálnak.

Bekapcsoláskor: Bázisellenállásokon keresztül a tranzisztorok nyitnak, de mivel nem egyformák, az egyik úgy is lassabb lesz. Ekkor a gyorsabb tranzisztor vezet kollektorán emitter közeli feszültség mérhető. Ekkor a rövidzárként viselkedő kondenzátor az ellenoldali tranzisztort visszazárja, majd a bázisellenálláson keresztül lassan töltődni kezd. Egy idő után a másik tranzisztor is vezetni kezd, a kollektorára kapcsolt immár feltöltődött kondenzátort emitter közeli feszültségre húzza, így a kondenzátorban tárolt energia negatív előjelűvé válik, amire a gyorsabb tranzisztor lezár. Ezután a bázis ellenállás ezt a kondit lassan kisüti.

A folyamat a másik oldalon kezdődik elölről, és ciklikusan ugrál oda-vissza a két tranzisztor között.


Üdv.

2016. febr. 15. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, eddig nem értettem hogy a kondinak mi szerepe van de akkor ezek szerint rövid zárként viselkedik és ha beletesszük akkor addig amíg teljesen fel nem tölti magát a bázis felé nem folyik áram csak a kondi felé akkor végül is egy kapcsoló szerepet lát el a tranzisztor bázisára, ugye?
2016. febr. 16. 19:16
 8/8 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Gyakorlatilag igen, de ez a kapcsoló késleltetve működik.

A késleltetés ideje meghatározható: 0,65 szorozva a kondenzátor értéke Faradban és ez szorozva a bázis ellenállás értékével Ohmban. A kapott eredmény másodpercben értendő.


Üdv.

2016. febr. 17. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!