Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fénysebesség vs időlassítás/id...

Fénysebesség vs időlassítás/időmegállás?

Figyelt kérdés

Sok dokumentum filmet is láttam már erről. Azt mondják, hogy ha a fény sebességéhez közeledünk, lassul a idő, hogy lassabbnak "tűnjünk" a körülöttünk lévő világhoz képest ---> így oldja meg a természet (elvileg), hogy ne léphessük azt túl.


Ja és amit ki akarok belőle hozni. Azt is mondják, hogy ha mégis lehetséges, akkor az idő visszafele haladna körülöttünk. Akkor elvileg FÉNYSEBESSÉGNÉL AZ IDŐ MEGÁLL!!!


Kérdésem: ha megáll az idő, akkor hogyan tudjuk mérni? A fotonok fénysebességgel haladnak, vagyis megállnak az időben nem?


Lehet hogy hülye kérdés, és kicsit nehéz felfogni, de szívesen fogadok minden-féle hülye és értelmes választ is :D



2016. febr. 10. 20:24
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
52%

EagleHUN


A földi időzónáknak semmi közük az Ősrobbantástól eltelt időhöz. A New York-i déli 12 óra és a nálunk érvényes este 6 óra UGYANAZ az időpont, és csak praktikussági okokból van kitalálva. Ugyanis szerintem épp az nem lenne praktikus, ha mindenhol ugyanazt az időt használnánk. Az egyik helyen dél éppen délben lenne, a másik helyen 24 órakor, és az ember természetes módon nem egy abszolút világidő szerint, hanem a helyi relatív idő szerint éli az életét, azaz reggel kel föl, dél körül ebédel és este megy aludni. Tehát ez kell legyen a viszonyítási alap a mindennapi életben, nem egy olyan világidő, amelyet a navigációban használnak, de amelyre való átszámítás a számítógépek korszakában már nem jelenthet gondot.

2016. febr. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"No az idő bármilyen furcsa nem létezik".

Szerintem ez az állítás nem igaz! Ezek szerint:

-Nem létezik múlt, jelen, jövő.

-Nincs értelme az időben való előre-hátra haladásnak.

-Nem lehetséges az időutazás.

-Nem lehet megállítani.

-Nem lehet gyorsítani, lassítani.

Ha nincs idő, akkor ez az 5 állítás hozzátartozik.

Pedig ezek az állítások NEM igazak!

Kezdjük ott, hogy az időben mindig is tudtunk és tudunk utazni, csak nem visszafelé. Akaratunk nélkül folyamatosan utazunk az időben előre. A jelen gyorsan múlttá foszlik, a jövő pedig időben mindig előttünk áll.

Én azt gondolom, hogy az idő, a térhez nagyon hasonló dimenzió. Gondoljunk csak bele!

De előbb kezdjük azzal a fontos különbséggel, hogy amíg a térnek 3 dimenziója van, addig az időnek csupán 1.

Most már jöhetnek a hasonlóságok!:

-Térben és időben folyamatosan haladunk. Időben előre, térben jobbra-balra, fel-le, előre-hátra. Az irányok száma a dimenzószám különbségéből fakad.

-Elvileg mindkettőben meg tudunk állni. Sajnos ahhoz, hogy időben megálljunk egy fekete lyukba kéne beleesnünk, (mert a fekete lyuk belsejében megáll az idő) de, ha beleesünk, akkor a hatalmas gravitációs erő darabokra szaggatna.

-Időben és térben a dolgok lehetnek közeliek és távoliak.

-A gravitáció torzítja mind a kettőt. (lásd: téridőgörbület)

-Egyikből sincsen abszolút. Nem létezik olyan tér, amelyhez valamennyi folyamatot viszonyítani tudnánk.

Különböző vonatkoztatási rendszerekben a tér másképpen érzékelhető, például , ha egy mozgó vonaton utazik valaki, aki leejt egy labdát, más pályán látja a labdát leesni, mint aki a megállóból figyeli, ahogyan a labda földet ér. Ez az időre is igaz. Nem létezik olyan idő, amelyhez valamennyi folyamatot viszonyítani tudnánk. Különböző vonatkoztatási rendszerekben az idő másképpen telik, például: A mozgó test számára az idő lassabban telik, mint az álló test számára.


Nagyából összeszedtem a gondolataimat, és jelenlegi tudásomat, nyilván én se vagyok tudós, de nem vagy egyedül. Én is szoktam ilyeneken agyalni! :)


Az időutazásról szóló gondolatomat most inkább kihagyom, így is elég sokat írtam már... :)

2016. aug. 5. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 EagleHUN ***** válasza:

"A földi időzónáknak semmi közük az Ősrobbantástól eltelt időhöz. A New York-i déli 12 óra és a nálunk érvényes este 6 óra UGYANAZ az időpont,"

Én pontosan ugyanezt mondtam, teljesen mindegy milyen időzónában vagy a világegyetem vagy akár a földgolyó ideje pont ugyanannyi. Miért ismételted meg?



" és csak praktikussági okokból van kitalálva. Ugyanis szerintem épp az nem lenne praktikus, ha mindenhol ugyanazt az időt használnánk. Az egyik helyen dél éppen délben lenne, a másik helyen 24 órakor, és az ember természetes módon nem egy abszolút világidő szerint, hanem a helyi relatív idő szerint éli az életét, azaz reggel kel föl, dél körül ebédel és este megy aludni. Tehát ez kell legyen a viszonyítási alap a mindennapi életben"


Ebben tévedsz. Most így is el van tolva a helyi időnk attól ahogy valósan "bioritmusunk" szerint élnünk kellene! Az pedig az hogy kb napfelkeltekor kelsz, és kb napnyugtakor fekszel. Persze télen nem alhatsz 16 órát emiatt így ott marad az hogy sötétben, de ez mindegy is.

A jelenlegi mesterséges "idő" szerint élsz és emiatt valószínűleg nagyon ritkán látod a napkeltét, sőt már rég fent van amikor kikászálódsz az ágyból. És már rég sötét van amikor fekszel.

Ez van az év 80-90%-ban! Marha praktikus nem?

Már ha annyit tennénk hogy GMT+1 helyett GMT+2 be raknánk az országot és egyúttal eltörölnénk a nyári időszámításra való átállást, igen sokat nyernénk. Többet élnénk nappali fényben, kevesebb energia felhasználás melett!


De az eredeti problémára visszatérve: Nem tök mindegy mennyit mutat az óra ha pl munkába kell menni? Most is mindenki másképp jár dolgozni pl valaki 6-ra jár van aki 7-re, 8-ra, 9-re, 12-re, 14 -re , 15-re, 17-re, 18-ra, 22-re stb stb...Ráadásul sokszor ezek közül többet váltogatva.

És akkor mi van? Semmi.

Csak az változna a globális világidővel. Hogy nem hajnali 4-kor kel a nap hanem mondjuk este 6 kor globális idő szerint! És akkor mi van? Ezt csak mi mondjuk hozzá hogy este 6 -van, a nap ezt nem tudja, sőt le is sz...a XD Nekünk is így kellene tenni, van benne ráció, akár milyen furán hangzik is.

Csak féltek, mert ezt szoktátok meg.

Féltek a változástól, nem mertek változtatni.

Pedig nem dől össze a világ az ilyen változásoktól.

A Gergely naptár bevezetésekor vagy 13 napot "loptak" el mindenkitől! De attól nem élt senki "rövidebbet" vagy lett kára, főleg az akkori viszonyok között amikor még kevésbé számított az idő. Viszont mindenki "hőzöngött" emiatt. Ugyanezért amit az előbb leírtam. Aztán mi lett? Semmi. Megszokták az új "rendet" sőt most már annyira ragaszkodnak hozzáegyesek, hogy hallani sem akarnak a megváltoztatásáról.

Na jó ezt már kicsit túlgondoltam úgy érzem.... :)

2016. aug. 5. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 EagleHUN ***** válasza:

"-Nem létezik múlt, jelen, jövő."

Jelen van, és a múltnak következményei. A jövőről senkinek semmi infója! Tehát hamis az állítás!


"-Nincs értelme az időben való előre-hátra haladásnak."

Így van, nem haladsz benne! A tér mozog körülötted!

Még akkor is ha egy helyben állsz, lévén hogy halad a bolygód, a nap és a galaxis is!


"-Nem lehetséges az időutazás." Ez így van!


"-Nem lehet megállítani." Pontodsan!


"-Nem lehet gyorsítani, lassítani." Ez nem igaz! Már föld körüli pályán lévő űrhajósok is "gyorsabban" élnek. (És ez órákkal kimérhető eltérés!!!) A Nagy gravitációk körül pedig belassul!


"Ha nincs idő, akkor ez az 5 állítás hozzátartozik.

Pedig ezek az állítások NEM igazak!"

Elég durva logikai csapdát állítottál. :)

De nem estem bele! XD



"-Térben és időben folyamatosan haladunk. Időben előre, térben jobbra-balra, fel-le, előre-hátra. Az irányok száma a dimenzószám különbségéből fakad."

Érdekes megközelítés, még akár igaz is!


"-Elvileg mindkettőben meg tudunk állni. Sajnos ahhoz, hogy időben megálljunk egy fekete lyukba kéne beleesnünk, (mert a fekete lyuk belsejében megáll az idő) de, ha beleesünk, akkor a hatalmas gravitációs erő darabokra szaggatna."

Nem áll meg az idő soha sehol! Nagyon nagyon lelassulhat. Még a legnagyobb fekete lyuk belsejében is csak végtelenül lelassult, de nem áll meg!!!


"-Időben és térben a dolgok lehetnek közeliek és távoliak. " Igen és? Régmúlt is lehet, de ahhoz már közelebb sosem jutsz.


"-A gravitáció torzítja mind a kettőt. (lásd: téridőgörbület) " A gravitáció csak a teret torzítja, az hogy emiatt a mérőműszered mást mér egy ezen kívüli méréshez viszonyítva az csak egy dolog. De a torzításban lévő űrhajós és mérőműszere szempontjából valójában semmi változás nincsen! Ez a relativitás!


"-Egyikből sincsen abszolút. Nem létezik olyan tér, amelyhez valamennyi folyamatot viszonyítani tudnánk.

Különböző vonatkoztatási rendszerekben a tér másképpen érzékelhető, például , ha egy mozgó vonaton utazik valaki, aki leejt egy labdát, más pályán látja a labdát leesni, mint aki a megállóból figyeli, ahogyan a labda földet ér. Ez az időre is igaz. Nem létezik olyan idő, amelyhez valamennyi folyamatot viszonyítani tudnánk. Különböző vonatkoztatási rendszerekben az idő másképpen telik, például: A mozgó test számára az idő lassabban telik, mint az álló test számára. "

Ennek jó része igaz egyet kivéve, van olyan esemény amihez lehet időben viszonyítani! Az ősrobbanáshoz képest minden és mindenki ugyanannyi korúnak számít. És ez így mégis csak abszolút!


"Nagyából összeszedtem a gondolataimat, és jelenlegi tudásomat, nyilván én se vagyok tudós, de nem vagy egyedül. Én is szoktam ilyeneken agyalni! :) "

Jó dolog ilyeneken agyalni. :)


"Az időutazásról szóló gondolatomat most inkább kihagyom, így is elég sokat írtam már... :)"

Már megcáfoltam az előbb. Vagyis nem lehetséges a szó szoros értelmében. XD

De írd le hátha mégis érdekes.

2016. aug. 5. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
0%

14-es válaszoló, az a baj, hogy a leírtak többsége csak elmélet és kísérlettel még nem nagyon bizonyított, persze, amiket én írtam azokban sincs sokkal több tényekkel alátámasztott dolog, ilyen az időutazás.

De az biztos, hogy az idő és a tér NEM relatív!


Gondolj bele, ha mondjuk most itt ülök és tőlem egy méterre van egy lámpa, akkor én azt mondhatom el, hogy: "a lámpa közel van".

Ez az állítás igaz is, de csak számomra! Ha a te szemszögedből nézzük, akkor neked ugyanarról a lámpáról, amit én nézek azt kell mondanod, hogy: "a lámpa távol van".

Mindkettőnknek igaza van, mert a teret máshogyan érzékeljük. De a helyzet ennél bonyolultabb!

Maga a közelség sem relatív. (Ha a lámpa odébb mászik, hiába maradok ugyanitt, már nem lesz hozzám közel, hozzád viszont így lehet, hogy közelebb kerül.)


Vagy, ha másképp gondolod, írj példát egy olyan "tértulajdonságra" amely relatív!


Az idő egy dimenzió, vagy nem?

Ha igen, "átvezethetőek belé" a dolgok amelyek a térre

igazak. Ha idő nem lenne, nem tudnánk mozogni térben, mert el kell telnie valamennyi pillanatnak a mozgáshoz, akármilyen gyorsak is vagyunk. Erre te mondhatod azt, hogy ez fordítva van. Tehát: "Ha nem tudnánk mozogni térben nem lenne idő."

Én azonban ezt válaszolom: Leteszek az asztalra egy táskát. Eltelnek a "napok", "hetek", majd az "évek".

Szerinted ugye nincs idő. Akkor a táskának amit letettem változatlannak kéne maradnia, hisz nyugalomba maradt. Egy "év" telt el a táska letevése óta. Megyek az asztalhoz, hát látom, hogy a színe teljesen kifakult, itt-ott megrepedezett az anyaga. (Igen, ez egy rossz minőségű táska.)

Ez így nem jó!, mivel nincs idő, így a táskának változatlannak kellene maradnia, térben sem mozgott, de a tapasztalat nem ezt mutatja. Hanem azt, hogy idő igenis van. Különben miért ment volna tönkre, a szoba ajtaja zárva volt, ahol a táska van, semmi sem mehetett be.

2016. aug. 17. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 EagleHUN ***** válasza:

Lámpás példád értelmezhetetlen, sem a relativitást sem annak tagadását nem tartalmazza. Pusztán tényeket közöl.

Tárgyak elhelyezkedésére nem értelmezhető a relativitás.

Nem véletlen hogy a modern fizika pl hosszkontrakcióval "idő"dilatációval számol.

Kell a sebesség, és gyorsulás hogy bármit ebből meg tudj figyelni.

Ráadásul a mi "szintünk" sebességei és gyorsulásai még olyan kicsik hogy tökéletesen leírhatóak Newton bácsi egyenleteivel, nincs szükség Einstein bácsi egyenleteire!


Így egy lámpa lassú elmozdulásakor vagy egyhelyben állásakor teljesen értelmetlen ilyesmiről beszélni.


De ha nagyon bele akarjuk erőltetni ezt a dolgot, akkor a holdon állok űrhajósként, hozzád képest a lámpa nem mozog, én sem mozdulok semerre, mégis hol közelebb hol távolabb kerülök a lámpától. XD


A táskád nem volt elzárva a külső behatásoktól.

A hő körülötte mozgott, hőhatás érte, ami ugye lökdösi az atomjait, amik ettől mozogtak. Kötések bomlottak fel.

A fény mozgott és elérte. Kötések bomlottak fel.

A por mozgott ráült.

Oxigén vette körül, oxidálódott.

...


Az OK hogy saját mozgása nem volt, de más mozgások hatottak rá, mert nem független rendszer volt.

Rossz példa...

Tedd ki a táskád a galaxisok közti üres sötét térbe és 10 milliárd év múlva is ugyanolyan lesz. Még így sem lesz tökéletesen független...

Akkor telt el közben annyi idő vagy sem?

2016. aug. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"Tedd ki a táskád a galaxisok közti üres sötét térbe és 10 milliárd év múlva is ugyanolyan lesz. Még így sem lesz tökéletesen független..."

Ezt egyszerűen kizárt megcsinálni. Még a Holdra is milyen nehezen jutunk el, nem, hogy egy másik galaxishoz. Aztán nem élünk 10 milliárd évig, hogy megnézzük a végleges eredményt. Végül ott van az is, hogy a táskát tökéletes inerciarendszerbe kéne rakni, hogy Newton 1. törvénye teljesüljön, de ez nem lehetséges, mivel több erőnek végtelen hatóköre van, ilyen a gravitáció. Minél távolabb tennénk a táskát a Naptól, annál kisebb gravitáció hatna a táskára, de valamennyi mindig fog, még, ha egy szomszéd galaxisba is tennénk.

2016. aug. 17. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

(kifelejtettem): Na és mi van a dimenziók irányaival? Merre van a jobbra? Amerre a jobb kezed van, ez így van.

Legalábbis amíg megfordulok. Onnantól kezdve a másik irány lesz a jobb. Nincsen egy abszolút tér, ami megmondja, hogy minden vonatkoztatási rendszerben erre van a jobb, nem?

Az idővel ugyanez. Nem tudom neked megmondani, hogy most időben előre haladunk e, vagy éppen visszafelé.


Amikor nézünk egy filmet az elejétől, azt mondanánk, hogy a tv-ben az események egymást követik, ezért a filmben (velünk együtt) az idő "előrefelé" halad.

Megint elindítjuk a filmet. Azonban most a legvégére tekerjük, és elkezdjük ugyanolyan tempóval (mint amikor előrefelé néztük) visszapörgetni a filmet.

Akkor most merrefelé halad időben a film?

Azt gondolnánk, hogy az előzővel ellenkező irányba, ez igaz, de csak ebből a szempontból.

Mi van akkor, ha meg se néztük azt a filmet, ami időben "előrefelé" haladt"? Mit látunk a visszafelé pörgetett film nézésekor? Visszafelé lépkednek az emberek, összerakódnak, majd visszarepülnek az asztalra a poharak, stb...

De valójában ezekre is mondhatjuk, hogy időben ELŐREFELÉ történnek! Az események egymásutánisága a fontos, nem az, hogy képtelen dolgok ezek. A tv meghibásodott, csak visszafelé tudja lejátszani a filmeket. És, ha a filmet másik irányba kezdjük el pörgetni, az fog "visszafelé"-nek tűnni.


Úgyhogy nem tudhatjuk, hogy nem e "visszafelé" megyünk most is az időben. Simán lehet, hogy "zuhanunk, zuhanunk" egyre csak a kezdetek felé időben. És, hogy az ősrobbanás az idők legvégén volt, csak távolodunk időben ettől az eseménytől, mert már annyira sokat haladtunk vissza az időben.

Mondd meg akkor! időben és térben merre van az abszolút rendszer? Melyik rendszerben ugyanaz térben a "fel/le", "jobbra/balra", "/előre/hátra", és időben az "előre/vissza"?


Kicsit sok volt a szóismétlés bocsi! Nem tud valaki rokonértelmű szót az időre?

2016. aug. 17. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Szia!


Minden féle newtoni elmélettől el kell vonatkoztatni, ha a fénysebesség témakörről beszélünk. Tehát csak elméletek amit mondok és fejsest fordítva gondolom mint ahogy az őszhajú Einstein gondolta.


Képzeljünk el egy űrhajót ami fénysebességgel halad körbe, körbe, körülöttünk. Te a kísérlet egyik részekor középen állsz és nézed az űrhajóst. Ilyenkor feltehetőled mit fogunk látni?

Valami halvány kör alakú csíkokat, mint ahogy a ventilátor lapátjait képzeljük el. Talán világítana is már (de most nem ez a téma)

Ilyenkor számomra 1 perc az egy perc. Neki vagy 8 év. Miért?

Nézzük meg az ő szemszögéből és most menjünk mi a kis űrhajónkkal körbe, körbe és lássuk a szemlélőt. Mit fogunk látni? Egy fényképet (valójába körbe körbe megyünk szóval egy elkenődött nem mozduló alakot de most ettől tekintsünk el. Lényeg hogy mozdulatlan. Neki tellik az egy perc az én űrhajómba amit viszek magammal órát azon is ketyegni fog a másodperc ugyan úgy és mérem az időt:

A szemlélő ahhoz hogy megvakarja az órát, nekem kéne vagy 3 év mert olyan lassan mozog, mintha állna szóval 3 évet öregszem az űrhajóba amíg neki csak 2 másodperc tellik el. (ez az Einsteinti relativitás elmélet pont fordítottja csak nem értem miért úgy adják elő hogy aki gyorsan megy annál áll meg az idő és nem öregszik?)


Tehát a hibás relativitás elméletet kikéne javítani végre.


Illetve ugyan ezen példánál (űrhajós) maradni jó mert könnyen el lehet képzelni azt ha valami megtörtént tehát eltelt az ideje (érkezett róla információ vagyis fények érkeztek felőle akkor azok haladtak is valahova. Ha ezeket a fényket utolérnénk (C+1km/h) akkor már azt is látjuk ami előtte történt.

Képzeljük el másik megközelítésből: haladok két vagy több sávos úton. Akik gyorsabban haladnak nálam akkor azok leelőznek, tehát hozzám képest időben olyan mintha haladnának ELŐRE. Ha lassítanak vagy é gyorsítok akkor vissza tudom nézni azt az autót is ami megelőzött engem mondjuk 2 perce. Tehát az időben hozzám képest a fény (vagyis a tér és mindenség) VISSZAFELE halad.


Érdekes nem?

2016. szept. 13. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Valóban nagyon érdekes. De azt mondd meg, hogy, ha az űrhajós példában, mondjuk van egy 3. megfigyelő is, aki a körözött űrhajón kívül és a kör közepén álló személyen kívül van, az, hogyan látja az eseményeket? Ha mondjuk az űrhajós, és a kör közepén álló ember megvakarja az orrát?
2016. szept. 26. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!