Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fénysebesség vs időlassítás/id...

Fénysebesség vs időlassítás/időmegállás?

Figyelt kérdés

Sok dokumentum filmet is láttam már erről. Azt mondják, hogy ha a fény sebességéhez közeledünk, lassul a idő, hogy lassabbnak "tűnjünk" a körülöttünk lévő világhoz képest ---> így oldja meg a természet (elvileg), hogy ne léphessük azt túl.


Ja és amit ki akarok belőle hozni. Azt is mondják, hogy ha mégis lehetséges, akkor az idő visszafele haladna körülöttünk. Akkor elvileg FÉNYSEBESSÉGNÉL AZ IDŐ MEGÁLL!!!


Kérdésem: ha megáll az idő, akkor hogyan tudjuk mérni? A fotonok fénysebességgel haladnak, vagyis megállnak az időben nem?


Lehet hogy hülye kérdés, és kicsit nehéz felfogni, de szívesen fogadok minden-féle hülye és értelmes választ is :D



2016. febr. 10. 20:24
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

A foton számára áll meg az idő, nem a külső megfigyelő számára.


Sőt, a foton számára az út is lerövidül - a foton szempontjából az atom amiből kiugrott, pontosan érintkezik azzal az atommal, ami út elnyeli - foton szemszögből nézve az egész univerzum kvázi egy pont, kiterjedés nélkül.


Ahogy gyorsulsz fel, úgy tűnik, mintha az út rövidülne előtted (ügye lassul az idő) - nagyon megközelítve a fénysebességet akár csak pár kilométeres távok is lehetségesek a szomszéd galaxisba (de ehhez nagyon-nagyon-nagyon meg kell közelíteni a fénysebességet).


Ez pedig mérhető - pl tudjuk, hogy bizonyos izotópok mennyi idő alatt bomlanak el. Fénysebesség közelébe gyorsítva a bomlás pont annyival tovább tart, amennyit számolunk. De lehet említeni a GPS-t is: a műholdak gyorsabban keringenek, mint ahogy te a bolygón állva mozogsz, így az ő órájuk lassabban telik (illetve, mivel a rájuk ható gravitáció alacsonyabb, így az ő órájuk ugyanakkor gyorsabban is telik - ezt a két hatást kell összeadni, és így beállítani az órát. Ha működik a GPS, akkor az elmélet is működik :) )


Az pedig, hogy ez miért van így, nem tudjuk. Azt se tudjuk, hogy a fénysebesség miért ennyi pont. Valami univerzális állandó, vagy valami közeg, vagy valami biztos van, ami ezt meghatározza, de valami egyéb, amiről nem tudunk.


A biztos az, hogy tippünk, sőt, igazából még nagyon hipotézisünk sincsen rá :)

2016. febr. 10. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Köszi, érdekes volt, amit írtál :) tetszik, de nincs egyértelmű magyarázat - sajnos!


De eszembe jutott még egy kérdés:

Amikor mi haladunk közel fénysebességgel, akkor ugye a világ körülöttünk gyorsul. Így van az, hogy nem érhetjük el a "végsebességet".


Tegyük fel, hogy még 1 millió km/h sebesség kell nekem ahhoz a sebességhez, de akkor a külvilág számára az én valódi sebességemhez képes kevesebb km/h a sebességem. És minél jobban gyorsítok, annál többet veszítek a sebességemből, ha a 2-es kamerából (a világ szemszögéből) nézzük.


De most nekem végtelen energiám van, és nincs sebesség limit az én elképzelésemben, és addig gyorsulok, amíg szeretnék.


Lényeg:

Én gyorsulok, és a világ is körülöttem, hogy lassabban tűnjek mellettük. Már olyan sebességgel haladok, hogy ha egy külső órát nézek, az 2x gyorsabban jár, mint egyébként.


- Meddig gyorsulhatok ----> Meddig gyorsulhat a VILÁG körülöttem?

- Ha elég sokáig gyorsulok, és a külvilág is megállás nélkül csak gyorsul: KIFUTHATOK AZ IDŐBŐL??? Meglehet, hogy egyszer csak arra leszek figyelmes, hogy a "tér ideje" körülöttem egyszer csak olyan gyors lesz, hogy egy "időponttá" zsugorodik és a végéhez ér?


Na most tegyük fel, hogy ez megtörténik. Lepereg az IDŐ és kész vége. De ez az én szemszögemből nézve fucsa, mivel "az én időm még ketyeg" !?


Tudom, hogy sok amit írok, de ez van. És azt is tudom, hogy nem lehet rá válaszolni, mivel akkor ismernénk magát az IDŐ fogalmát. Pedign nem ismerjük.


Van még ilyen hülye, aki hasonlókon agyal, vagy jut még ilyen eszébe?

Csak én vagyok ilyen beteg? :D

2016. febr. 10. 21:40
 3/20 EagleHUN ***** válasza:
100%

No az idő bármilyen furcsa nem létezik. Az ember(iség) találta ki hogy könnyebben lekövethesse a természetben zajló folyamatokat. Részben ezért találjuk igen furcsának ezeket a dolgokat és eredményeket, mert a sebesség is az időből van levezetve például. Tehát úgy is mondhatnánk hogy az idő egy torzító szemüveg amin keresztül vizsgáljuk az eseményeket és próbáljuk kitalálni hogy ez vagy az miért lehet (a torz képben).

Tulajdonképpen most már arra kellene kitalálni valamit (nagyon okos embereknek) hogy hogyan szabaduljunk meg ettől a "szemüvegtől". (Azaz teljesen új alapokra kellene helyezni a fizikát!)

Mindenesetre azt azért kitalálták a tudósok hogy tömeggel rendelkező tárgy, test, atom stb... nem érheti el sohasem a fénysebességet, maximum megközelítheti. (A fotonnak elvileg nincs tömege! Így mehet annyival!) És azt is kiszámolták hogy miért van ez így! Mert annyi energia kellene hozzá amennyit biztosan nem tudsz magaddal vinni semmilyen formában. Tehát ez elég konkrét törvényszerűség.

Azt viszont semmi nem tiltja hogy gyorsabban nem lehet menni nála!!!

Első hozzászólónak is írnám, tippek már azért vannak hogy miért van ez így.

A fénysebesség megközelítése az idődilatáció a hosszkontrakció és a szükséges energia által rajzolt görbék a közegben való gyorsítás (vagyis súrlódás) görbéihez hasonlatosak.

Vagyis föltételezik hogy a tömeggel rendelkező testek valamivel ütköznek és minél gyorsabban akarunk menni ez az ellenállás annál nagyobbá válik, mivel egyre sűrűbben ütközünk ugyanannak a valaminek a részecskéivel.

És akkor itt jön a képbe hogy a látható univerzum a teljes tömegének 5%!!! Találtak 25% "sötét anyagot" és 70% "sötét energiát" aminek ráadásul tömege is van! Ezekről fogalmuk sincs hogy micsoda. Azaz az univerzum 95% -ról gőzünk nincs hogy miből van hogy néz ki stb...

Na most akkor ha összeadunk egyet meg egyet akkor könnyen kitalálható hogy ezen ismeretlen objektumokkal, részecskékkel ütközhet a tömeggel rendelkező test, űrhajó stb.

Ez akár bizonyítható is, hiszen ezek nem egyenletesen oszlanak el az univerzumon belül. Vagyis ha az univerzum több pontján megmérjük a fény sebességét igen precízen akkor különbséget találhatunk benne, vagyis elképzelhető hogy máshol egy nagyon picit gyorsabb vagy épp lassabb a fény sebessége. Azért hogy ne kelljen nagy űrhajókkal igen messzire utazni, jobb ha most megmérjük a lehető legprecízebben, majd pár 100 év múlva amikor galaxis körüli pályáján már jó messze lesz innen a naprendszer újramérjük változott-e. Ha igen akkor megvan a válasz jó pár kérdésre.

Sőt tovább is gondolhatjuk, a "sötét" cuccokkal is a dolgot. Ha netán valahogy "fölfedeznénk" és megismernénk miről mikről is van szó, akkor akár építhető lenne olyan berendezés ami "kizárja" az ezekkel való ütközéseket. Így nagyobb erőkifejtés nélkül is a fénysebesség sokszorosával is lehetne száguldozni. És íme föltaláltuk a Szubtér/Hipertér ugrást. :)

2016. febr. 10. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ja igen az előző hozzászólásomban burkoltan megválaszoltam a kérdésed. Vagyis az időt nem lehet lassítani gyorsítani megállítani, mert egyszerűen nem létezik!!! A részecskék és atomok nem ismerik e fogalmat.

És ha túllépnéd a fénysebességet pl az előbb vázolt módszerrel, az nem a múltba vezetne, mivel közben a térben is haladsz! Másképpen, megelőznéd ugyan a földről érkező fénysugarakat, és leszállván egy másik bolygóra elővennéd a távcsöved és végignéznéd pl a második világháborút. Attól még a földön élőknek az ugyanúgy véget ért per pillanat vagy 70 éve. Ahova leszálltál ott is a jelen lenne az ő múltjukról pedig semmilyen infóval nem rendelkeznél attól hogy ott vagy. Ez sosem időutazást, csak azonnali utazást biztosítana a jelenben.

2016. febr. 10. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Hm. Érdekes :)

Hiszek nektek, meg mindenkinek. De valamiért nagyon nehéz azt felfogni, hogy ne legyen olyan, hogy idő. Persze itt nem az "emberi" időre gondolok, hogy telik-múlik és kész. Mert ez tényleg a sok emberi-hülyeség egyike, mint pl a számok. Mi az, hogy 3 db, 4 db... Mindegyik 1 külön-külön darab és nem annál nem több.


Na de hogy idő ne legyen? :/ Nagyon furcsa és felfoghatatlan.


"Az időnek egyetlen oka van, hogy ne történjen minden egyszerre" Albert E.

Ha Ő mondja ez így is van :D


Szóval, vissza a sebességhez. Hogy is van most ez? Nem érhetjük el, de átléphetünk rajta? Lehet hogy hülye vagyok, de ezt úgy tudnám megoldani, hogy azt a pillanatot, amikor elérem a fénysebességet, átugrom időben. Vagy most mi van? Már magamat se értem.


Ha nem lenne idő, akkor nem lenne idő-változás pl a sebesség- és a gravitációs-különbségek miatt.

Leírjátok, hogy nincs idő, de írjátok azt is, hogy a két tényező befolyásolja az idő múlását. Hm...


Egyébként most olyan válaszokat várok Tőletek, amiket ti írtok, a Ti fejetekből jön (az eddigi kérdéseim se minden napiak és nem is tudósok teszik fel, hanem én). A betanult, már valahol hallott válaszok most annyira nem is érdekelnek. Csak az, hogy Ti mit gondoltok és hogyan élitek meg ezt a Világot! :)

2016. febr. 11. 00:21
 6/20 anonim ***** válasza:
32%
Legalább ötször volt már a kérdés, és NAGYON részletesen megbeszéltünk mindent!
2016. febr. 11. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 Tislerics Máté ***** válasza:
65%
Az ember érzékeli az idő múlását! de ez nem azért van mert az idő egy természeti jelenség, hanem azért, mert a tárgyak mozognak, és más más sebességgel haladnak egy pontból egy másik felé, tehát valamivel jelölnünk kell hogy mikor érnek oda valahova, vagy mennyit utaznak, vagy mennyit maradnak egy helyben. Ezek kiszámításához és meghatározásához be kell vezetni egy változót. És ez az idő!
2016. febr. 11. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 EagleHUN ***** válasza:

Pont itt van egy friss és érdekes hír. És jól le is írják benne az Einsteini, vagyis az időt is figyelembe vevő fizikát, példákkal is alátámasztva.

[link]

Nem azért írom/osztom mert ezt gondolom az univerzumról, azt föntebb írtam le mit gondolok, hogy szerintem hiba az időt belevinni a játékba. Csak jelenleg nincs jobb matematikailag is helytálló módszer az események leírására.

2016. febr. 11. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen létezik olyan, hogy idő, hiszen nagyszerűen tudjuk mérni órákkal, sőt, a fizika egyik alapvető mennyisége.


"Azt mondják, hogy ha a fény sebességéhez közeledünk, lassul a idő, hogy lassabbnak "tűnjünk" a körülöttünk lévő világhoz képest"


Tényleg, és ki mondja? Vagy pontosan hogy értette? Annak, aki saját inerciális vonatkoztatási rendszerében ül, az nem érzékel mozgást. Annak számára a mozgás abban nyilvánul meg, hogy más tárgyak mozognak hozzá képest. Tehát az ő számára az idő nem lassul le, minden marad a régiben, hiszen ő nyugalomban van. Ha átülünk egy ehhez képest majdnem fénysebességgel mozgó másik rendszerbe, akkor az előző sajátideje valóban lassabbnak tűnik. De csak tűnik, hiszen ez a "tűnik" annyiféle lehet, ahányféle másik rendszer létezik, azaz végtelen sok, ergo ez nem lehet hatással az eredeti rendszerre. Tehát ez csak egy látszólagos effektus, ún. koordinátaeffektus.


"Akkor elvileg FÉNYSEBESSÉGNÉL AZ IDŐ MEGÁLL!!!"


Elvileg a fénysebességet nem lehet elérni. Ezért ahogy annak a kijelentésnek nincs értelme, hogy Chuck Norris elszámol a végtelenig, úgy ennek sincs. Maximum tendenciáról beszélhetünk, hogy aszimptotikusan hogyan viselkedik egy rendszer KÍVÜLRŐL NÉZVE, ha megközelíti a fénysebességet. Valóba egyre lassabbnak tűnik a sajátideje, de nem áll meg. Mérni viszont továbbra is tudjuk, mi is, és ő is.


"A fotonok fénysebességgel haladnak, vagyis megállnak az időben nem?"


A fotonokat nem úgy kell elképzelni, mint ágyúból kilőtt golyókat, amelyek egy pontosan meghatározott röppályát írnak le a térben. A foton az elektromágneses tér egy ún. gerjesztési kvantuma, és sok mindene van neki, épp csak időfüggő helykoordinátája nincs. Az elektromágneses hullámok terjednek fénysebességgel a vákuumban, de ezekre meg nem tudunk felülni, mivel a relativitáselmélet szerint sem létezik fénysebeséggel haladó vonatkoztatási rendszer. Tehát tetszik vagy sem, a fénysebességgel haladó, azaz fényszerű világvonalakon mozgó dolgok minőségileg mások, mint mi hétköznapi emberek és hétköznapi dolgaink, amelyek időszerű trajektóriákon mozognak. A két tartomány közt nincs átjárás, ahogy az USA-ba sem tudsz segítség nélkül száraz lábbal átgyalogolni. (Lehet beszélni arról, hogy ha sokat mész nyugat felé, előbb-utóbb odaérsz, de mégsem tudod megtenni, mert az Atlanti-óceán megakadályoz benne.) Tehát nem igazán szerencsés az időszerű világunkban jól használható fogalmakat a fényszerű objektumokra alkalmazva analógiás megállapításokat tenni, mert félrevisznek.

2016. febr. 12. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 EagleHUN ***** válasza:

Minap olvastam egy érdekes hasonlatot az idővel kapcsolatban.

A hasonlat arra mutatott rá hogy teljesen mindegy hogy pl New Yorkban dél van nálunk meg 18 óra, az ősrobbanástól számítva mindkét helyen ugyanannyi idő telt el!

Ez egy olyan cikkben volt mely arról szólt hogy jobb lenne eltörölni az időzónákat és az egész világon mindenütt egységes időt bevezetni, gazdasági és egyéb okokból.

Tulajdonképpen annyiban igaza van a cikkírónak hogy a valóság ettől nem változna, csak az órákon lévő számok, amit meg gyorsan megszoknánk. És valószínű tényleg sok problémát kiküszöbölne, sőt anyagi haszonnal is járna. (A repülésben az egész földön egy világidőt használnak már most is!) De azt is kifejtették hogy az emberek és országok szuverenitásán, vagyis a nemzetállamokon bukna a dolog. (Szerintem is hülyeség lenne eltörölni az időzónákat. De érdekes fölvetés.)

Sajnos a cikket nem találtam meg újra.

2016. febr. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!