Ha kettétörök egy mágnest, akkor a törés mentén vonzani vagy taszítani fogja egymást a két vége?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Töréskor a mágnespólusok valószínűleg felcserélődnek. Ez az univerzum rejtélye.
Bárhol törik a mágnes, függetlenül az eredeti pólusoktól, valamelyik felében valószínű, hogy pólusváltás történik. Ezért taszítja egymást. Mi több, még az energiájából is veszít. ugyanis, ha a törésmentén összetolod a két fél mágnest az erőtere szerint két azonos pólus lesz a távolabbi végeiben. Ha símán vonzásba helyezed öket a két erőtér erősíti egymást, de nem lesz akkora erőtere, mint mikor egészben volt. Tehát nem célszerű tördelni a mágnest!
Azt hogy pólusváltás történik könnyű bizonyítani. Két iránytűvel a mágnes mindkét végénél. De azt, hogy milyen módon történik a pólusváltás, és főleg mely energiától, azt még érdemlegesen senki nem magyarázta el nekem.
Az az érdekes hogy az elmélet szerint Marcinak van igaza, azaz törés esetén két, az eredetivel azonos irányú két kisebb mágnes kéne hogy létrejöjjön. Pl. egy hosszú rúd mágnes, melynek a két távoli végén van a két pólusa, ha középen kettétöröd, vonzaniuk kéne egymást. Azonban, a gyakorlatban mát nagyon sok ilyen mágnest törtem ketté és mindig taszították egymást. Ha össze akarom ragasztani őket, csak úgy lehetséges ha ragasztózás után, satuval összeszorítom őket.
Érdekelne erről egy igazi fizikus magyarázata, hogy lehet hogy az elmélettel szemben áll a gyakorlat?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!