Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit jelent az "infinitesszimál...

Mit jelent az "infinitesszimális" szó?

Figyelt kérdés

Lie-algebrában a 2. mondatban.


[link]


2016. jan. 20. 18:05
 1/6 A kérdező kommentje:
Fontos, hogy nem "infinitézimális".
2016. jan. 20. 18:07
 2/6 A kérdező kommentje:
Mármint a jelentésük lehet, hogy ugyan az, csak az általam linkel szövegben sz-szel van írva.
2016. jan. 20. 18:08
 3/6 anonim ***** válasza:
Ugyanazt jelenti a kettő.
2016. jan. 20. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Az általam linkelt szövegben is?
2016. jan. 20. 20:18
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, ugyanazt jelenti, de erre magadtól is rá kellett volna hogy gyere, ha tanulnál csoportelméletet.


Amikor veszünk egy transzformációcsoportot, akkor annak meghatározzuk az infinitezimális generátorait, amelyek elsőrendű parciális differenciáloperátorok, ezeknek tudom venni a kompozícióját, azaz megnézem a kommutátorukat, amely mindig elsőrendű és kifejthető a generátorok lineárkombinációjaként, az együtthatük pedig a csoportra jellemző struktúraállandók - adott kanonikus paraméterezés esetén.


Ezekkel pedig már fel tudom építeni a valós Lie-algebráját a csoportnak.


Ez a fizikában mindennapos, az impulzusmomentum operátor is innen jön, mivel a J operátorok az SO(3) csoport generátorai, legalábbis pongyolán fogalmazva, mert hermetikussá kell őket alakítani, így már nem is a Lie-algebra elemei, hanem a komplexifikált algebrába tartoznak, az impmomentum négyzete pedig a fedőalgebra része.

Az SO(3) pedig az SU(2) fedőcsoportja és gyakorlatilag az origó körüli forgatásokból ki is esett az spin és még rengeteg más.

2016. jan. 20. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nem tanultam még csoportelméletet.
2016. jan. 20. 21:44

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!