Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintem nincs még ilyen a...

Szerintem nincs még ilyen a valóságban? Feltalálták már a 3d-s érinthető hologrammot?

Figyelt kérdés

Tudommal ilyen nincs , hol tart a tudomány hologramm terén?

Én pl olyat szeretnék hogy pl kiraksz egy kütyüt az asztalra (pl telefont) ami kivetíti hologrammal ami a képernyőn van és ezt te tudod érinteni.



2016. jan. 3. 21:57
 1/10 anonim ***** válasza:
Olyan nem volt, és nem is lesz. Ha pedig nyúkálni akarsz akkor vegyél Microsoft Hololens-et.
2016. jan. 3. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy feltalálták-e, de elvileg lehetséges. 3D képhez még a legtöbb esetben szemüveg kell, de már fejlesztenek szemüveg nélküli 3D tévéket, ha minden igaz, piacra is dobtak, bár ebben nem vagyok biztos. Ezek elve, hogy a két szemedet érzékeli egy-egy szenzor, és a tévé külön képet küld mind a két szemnek (célzottan küldi a képet). Elvileg ilyesmi telefon esetén is lehetséges, bár hogy ebből mennyire lesz 3D hologram, azt nem tudom.

Az viszont biztos, hogy a kéz érzékelése nem lehet akadály. A telefonra elég felszerelni 3 érzékelő szenzort. Ezek pontosan behatárolják az ujjad helyzetét a visszaverődés alapján. Mármint a visszaverődés idejéből tudják, hol az ujjad. A három szenzor pedig kirajzol az ujjaddal egy háromszöget, innentől pedig csak egyszerű trigonometria meghatározni az ujjad pozícióját a telefonhoz képest.

Vagyis megoldható.

2016. jan. 3. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Igen, van ilyen.

Valamilyen módon megnyomják az ujjad, amikor érintést kell érezned.

Ez lehet kesztyű, vagy más módszer is.

2016. jan. 4. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Létezik légzongora (vagy inkább szintetizátor). A lényege, hogy úgy tudsz zongorázni rajta, hogy az ujjaid felette vannak, akár 10 centivel. Ha ez kivetítene egy hologramot, kb. pont 10 centi magasságba, akkor ha te oda vinnéd a kezed, azt érzékelni. A megfelelő kivetített gomb alatt a megfelelő érzékelő lenne, és így tudná mit kell csinálni, ha hozzá érsz, azaz ha "belenyúlsz" a hologramba. Amennyiben lenne rajtad egy kesztyű, ami érzékelni a hologramot, és akkor egy kis nyomást adna az ujjaidnak, akkor tényleg úgy tűnne, mintha gépelnél egy kivetített billentyűzeten. Nem tudom, hogy jelenleg van-e ilyen készülék, de az biztos, hogy jelen technikával már megoldható az elkészítése.
2016. jan. 4. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Tislerics Máté ***** válasza:

VAN! de még nem olyan jó, mint ami neked kéne... (kb 10-20 évet alszol és meglesz amire gondoltál... :)


[link]

2016. jan. 4. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Wadmalac ***** válasza:

Van olyan VR megvalósítás, ahol a virtuális szemüveg látványát össze lehet kötni egy érintési nyomást szimuláló kesztyűvel vagy légrezgéses-légnyomásos, tapintható de láthatatlan szimulált testtel.

A tökélytől még messze vagyunk. Talán a 10-20 éves sacc túl pesszimista, de azért odébb van az még.

2016. jan. 4. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Tislerics Máté ***** válasza:

A 3D filmek vagy hologramok tökéletesítése mind azon a ponton "bukik" el, hogy csak bizonyos szögből, vagy csak bizonyos segédeszköz segítségével megvalósítható. A kütyü amiről te (kedves kérdező) beszélsz az még nagyon sci-fi sajnos.


Hologramok esetén az eddigi legjobb megoldások csak lézerek keresztezésével, vagy nagyon trükkös lencsék által irányított lézerek segítségével kivitelezhető és kizárólag speciális környezetben. Amik meg bárhol használhatók és kicsik, azok meg csak nézhetők egy (általában piramis alakú) dobozon keresztül , és minden bizonnyal zsákutcák, a hologram technológiai evolúciójának fejlődésében.


Ahhoz, hogy a tökéletesen körbejárható és egy viszonylag kis készülék által generált hologram létrejöhessen, még nagyon sokat kell kutatni és fejleszteni. (Az érinthetősége már gyerek játék amúgy.) A 10-20 év szerintem optimista becslés volt részemről. Persze a ma ismert világháló és elképzelhetetlen volt 10-20 éve... :D

2016. jan. 4. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Tislerics Máté ***** válasza:

Egy iszonyatos hátránya a kivetített hologramnak: nem tud feketét! kell fekete hátlap, vagy kellően elsötétített szoba.


Mozi például fix, hogy lecsap majd a hologram technológiára, ha érdemes már. Najó... minden más médium is, de a lehetőségek mindig korlátoltak lesznek, mivel a kivetített fény természeténél fogva nem képes (csúnyán fogalmazva) fekete lenni. ahogy a projektor sem képes a fehér falat feketére festeni.


Tehát a jövőben igen valószínű, hogy lesz ilyen kütyü amire te gondolsz, de az szerintem elsősorban vagy házimozizásra, vagy mobil készülékek esetén effektek, jelzések, ikonok megjelenítésére lesz alkalmas. Persze nézhetsz majd mobilon is hologram filmet akár nappal is, de az kicsit olyan lesz, mintha egy domborművet néznél ami világít, és a fekete részek láthatatlanok rajta. Játékok esetében viszont nagyon látványos lehet.


A másik probléma ugye az érintés: A technológia adott, meg lehetne csinálni ma is... Ami fontosabb: ott van az a funkciója ami jóval több mint hasznos: Átmehetsz rajta, úgy hogy nem érzel semmit, mégis látod. Szerintem inkább ebbe az irányba fog fejlődni a hologram. De hát ki tudja... :D

2016. jan. 4. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Megjelenítésben szerintem ez a csúcs: [link]

Hasonlókon sok cég küzd még, de már 10+ éve.

2016. jan. 4. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat Mindenki zöld kezet kapott. :) A cikket végifolvasom köszönöm.
2016. jan. 5. 17:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!