Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az oka annak, hogy a CERN...

Mi az oka annak, hogy a CERN LHC-ja sorra döntögeti a rekordokat (3,5 TeV legutoljára) és mégsem hallani áttörő, eget rengető eredményekről?

Figyelt kérdés
Persze nem a Higgs bozonra gondolok, mert nyilván még ott nem járunk, de épp a minap olvastam, hogy alacsonyabb energia szinten sikerült kvark-gluon plazmát vizsgálni, ahol észrevettek pár érdekességet. Az LHC-ből hogyhogy nem jönnek ilyen felfedezések, vagy legalább valami biztató jel, hogy nem hiába keringenek ott azok a protonok...?
2010. márc. 23. 13:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

egy-egy kísérlet kiértékelése hónapokig tart.

iszonyat mennyiségű adatot kell feldolgozni.


a fizikának ez a területe már nem úgy működik, hogy megnyomom a gombot és hoppá gombafelhő. (amit egyébként szintén nagyon sokáig tartott elsőre megcsinálni)

2010. márc. 23. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ezt értem, (ahogy a kérdés feltevésben jeleztem is), de pl. arról sem hallunk, hogy most konkrétan mi a cél, mit várnak ettől az energiaszinttől, mire irányul a figyelem stb.? Az a kérdésem, hogy miért ilyen nagy a csend, ezek a kísérletek most a világ élvonalában vannak, még sem érzem olyan nagyon elragadtatva magam attól, hogy 3,5TeV-ra sikerült felpörgetni az LHC-t? Úgy gondolom, ha valami nagyon nagy megvalósulását tűzték ki, akkor már most is lennie kéne biztató előjeleknek arra vonatkozóan, hogy jó úton vagyunk, vagy ilyet még nem láttunk...
2010. márc. 23. 15:24
 3/6 Silber ***** válasza:
100%

Valószínűsíthetőleg azért, mivel az ott zajló folyamatok messzemenően túlnyúlnak a laikusok tudásán, így feleslegesnek tartanák őket, vagy legalábbis kellően haszontalannak. A CERN-be eddig egy fejlődő ország teljes évi bevételét nyomatták, és nem értené egy átlagos (amerikai ?), hogy miért költünk ennyi rengeteg pénzt ilyenekre, ami nem is érthető, és látszólag semmi haszna.

A köznapiaknak elég annyi, hogy igen komoly magfizikai kutatások folynak benne. Ezen kívül a CERN-nek is megvannak a maga ipari titkai, kutatási területei, amiket nem szeretne senki sem publikálni.

2010. márc. 23. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ez igen elgondolkodtató. Én kis naiv el is feledkeztem róla, hogy a tudomány is csak üzlet, és mindenki sütögeti a maga pecsenyéjét! Érthető, hogy nem jönnek a publikációk! Jár a zöld kezecske :)
2010. márc. 23. 17:41
 5/6 anonim ***** válasza:
Momentán a gyorsító beüzemelését végzik, valószínűleg nem a döntő kísérletekkel kezdik a munkát, előbb ellenőrzik a berendezést, kalibrálják, stb.
2010. márc. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ne legyél elesve ettől az energiától.

Itt is duplázással számolj: nagyjából akkor várhatsz valami újat, ha az előző komolyabb felfedezés energiájának dupláját már elérték.

Utána még ki is kell értékelni.

2010. márc. 23. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!