A só a nátrium vagy a klór miatt marja a nyelvem?
A diffúzió miatt marja...
A só oldódni akar, a nyelved sejtjeiben pedig víz van ami ugye az oldószer.
A sejtekből kirántja a vizet, de eközben sérül a sejtfal.
Ezt érzed marásnak.
Mindkettő miatt.
Miért, miért nem, de a koncentráció mindig egyenlően akar elolszlani (ami minden oldott anyagra igaz, tehát Na+ és Cl- esetében is). Ez ugyanolyan, mint amikor összenyitsz egy hideg meg egy meleg szobát, akkor a hő is egyenlően akar eloszlani.
A nyelved külső felszínén nyílván jóval nagyobb a koncentráció, mint a nyelved sejtjeiben. A Na+ és Cl- nem tud könnyen átjárni a sejtmembránon, ezért a víz kidiffundál, ami a akár roncsolhatja is a sejteket, és ezt érzed.
“Értem. De ez a nátrium vagy a klór miatt van?”
Nem, nem érted. Azért van, mert a só vizet von el a nyelvedtől. Nem külön a nátrium ionok, sem külön a klorid ionok miatt. A sóban nincs sem nátrium, sem klór, hanem nátrium ion és klorid ion van benne.
"Nem, nem érted. Azért van, mert a só vizet von el a nyelvedtől. Nem külön a nátrium ionok, sem külön a klorid ionok miatt. A sóban nincs sem nátrium, sem klór, hanem nátrium ion és klorid ion van benne."
Elnézést kérek, ha nem jól fejezem ki magam, de nem vagyok szakértő a témában. Tehát ha jól értelmezem, akkor azért érzem maró hatásúnak a sót, mert vizet von el a nyelvemtől, ezáltal kiszárítja a nyelvemet alkotó sejteket, amik ettől elpusztulnak, ezt értelmezi az agyam maró hatásnak. De ez, hogy a só vizet von el a nyelvemtől, azért a nátriumionok, vagy a kloridionok a felelősek?
"Tehát ha jól értelmezem, akkor azért érzem maró hatásúnak a sót, mert vizet von el a nyelvemtől, ezáltal kiszárítja a nyelvemet alkotó sejteket, amik ettől elpusztulnak, ezt értelmezi az agyam maró hatásnak."
Így van, bár elpusztulni nem pusztulnak el a sejtek (legalábbis nem jelentős számban).
"De ez, hogy a só vizet von el a nyelvemtől, azért a nátriumionok, vagy a kloridionok a felelősek?"
Mint korábban írtam, mindkettő.
#Nymous123
"A diffúzió miatt marja..."
Itt inkább ozmózisról van szó, mint diffúzióról (az általad írtak is erre utalnak).
Emellett az emberi sejteknek nincs sejtfaluk, valószínűleg sejthártyát akartál írni. A víz átáramlása ezt nem károsítja.
Kedves kérdező!
Az ozmózisnak annyi a lényege, hogy egy féligáteresztő hártya (ami a vizet átengedi, de az oldott anyagokat általában nem - ilyen a sejthártya is) két oldalán levő oldatok között koncentrációkülönbség van. Ez a koncentráció különbség úgy tud kiegyenlítődni, hogy a víz átáramlik a hártyán a nagyobb koncentrációjú hely irányába. A folyamat szempontjából (legalábbis amíg a koncentráció kicsi) mindegy, hogy milyen anyag van a vízben feloldva, csak az oldott anyag összkoncentrációja számít. Emiatt a kloridionok ugyanúgy felelősek az ozmózisért, mint a nátriumionok.
2#
Ez egyik miatt sincs igazán, ez amiatt van, hogy a só kristályzerkezet folyékony halmazállapotúba megy át azaz hígul, és oldatba viszi a sejtekben levő vizet.
Az oldatban az ionok képződése és ezek kölcsönhatásai már a következő fázis eseményei.
A lényeg, hogy egy vegyület tulajdonságai teljesen mások lehetnek, mint az alkotó elemeinek a tulajdonságai.
Itt is, a konyhasó sem a nátriumra, sem a klórra nem hasonlít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!