Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a tudományos magyarázat...

Mi a tudományos magyarázat arra, hogy a forróbb vízben lévő mésztartalom előbb kirakódik, mint a hűvösebb vízben?

Figyelt kérdés
2015. dec. 1. 22:46
 1/3 anonim ***** válasza:
A párolgás
2015. dec. 2. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Salx Narval ***** válasza:
Hát tudományosnak éppen nem mondanám ezt a magyarázatot de lényegében arról van szó, hogy a víz változó keménységét okozó sók pl a kalcium-magnézium karbonátok, CO2, jobban mondva szénsav jelenlétében oldott állapotban vannak, vagyis hidrogén karbonátot alkotnak. Forraláskor távozik CO2 a vízből így megszűnik a kötés és kiválnak a karbonátok. A hideg vízből sokkal lassabban távozik a gáz ezért lassabb a kicsapódás is. Talán majd mások tudományosabb magyarázattal is szolgálnak, tőlem ennyi tellett.
2015. dec. 2. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az általad említett forróbb vizben a a mész-sók telített/túltelített oldatot képeznek. Az oldal telítettsége az oldószer (jelen esetben: víz) hömérsékletének függvénye, ugyanis melegebb vízben több só oldódik.

Amennyiben a víz hűlni kezd (a megfigyelés során), a telített oldatd eléréséhez kevesebb oldott só lehet az oldatban. A "felesleg" kikristályosodik.

.

A párolgás ugyanazon hőmérsékleten is okozhatja az oldat túltelítettségét, tehát a hőmérséklet változása nélkül is megvalósul a kristályosodás, amit az oldószer és az oldott anyag arányának változása okoz.

2015. dec. 2. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!