Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha hirtelen nagy erővel...

Ha hirtelen nagy erővel engedjük meg a vizet, akkor az felcsapódik, de ha sokáig engedjük, akkor már miért nem csapódik fel többet?

Figyelt kérdés

Fogunk egy vízzel teli fazekat, és az elzárt csap alá rakjuk. Majd kinyitjuk a csapot. Ahogy a víz eléri a fazékban lévő víz felszínét, az felcsapódik, azaz placcsan egy jó nagyot. De mondjuk 3 mp-re rá, már nem csapódik fel többet, pedig folyamatosan engedjük bele a fazékba a vizet. Miért csak akkor csapódik fel a víz, amikor először engedjük bele a fazékba a vizet? Miért nem csapódik fel a víz utána is?


Itt van, amikor placcsan:


[link]


Itt van, amikor nem placcsan:


[link]


[link]


[link]


(Remélem működnek a linkek, legalábbis nálam működnek. Arra kérnélek titeket, hogy zárjátok be az egyik linket, mielőtt megnyitnátok a másikat.)


2015. nov. 28. 21:18
 1/7 A kérdező kommentje:
Ha utolsónál is az első jön be, akkor a címéknél kattintsatok a felső sorban balról a másodikra.
2015. nov. 28. 21:20
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem több oka is van:

1.) A víznyomás egy kicsit nagyobb amikor kinyitod a csapot.

2.) A pohárban már meglevő víz lassítja az éppen belefolyó vizet.

2015. nov. 28. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Na jó, de mi magyarázza, hogy az egyik esetben az arcomig felcsapódik a víz, a másikban pedig tökéletesen csobbanás nélkül belefolyik, pedig ugyanolyan erővel folyik?
2015. nov. 28. 21:41
 4/7 anonim ***** válasza:

Én a felületi feszültségre és nedvesedésre gondolnék. Az, hogy felcsapódik-e, attól az egyensúlytól függ, hogy a felcsapódás erejét ellensúlyozza-e a létrejövő felületek előnyösebb energiaállapota. Mivel az üveg-víz (vagy üveg-fém, stb.) határfelület létrejötte nem olyan nagyon előnyös, ezért eleinte nem. Mikor már elég víz van a vödörben, akkor viszont víz-víz kapcsolat jön létre, ami már igen. Mivel a víz jobban "tapad" a vízhez, mint akármihez amiből a poharat vagy vödröt készítik.

De ha tévedek, akkor azt könnyen ki lehet mutatni. Engedsz annyi vizet, hogy ne fröcsköljön, majd elzárod és újra elkezded engedni. Ha megint felcsap pár másodpercig mielőtt beállna, akkor tévedek, és akkor valószínűleg a víznyomással van kapcsolatban a jelenség.

2015. nov. 28. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Először a mozgó víz álló felületnek ütközik, később ebben a pontban már ugyanekkora sebességgel mozgó víz van, tehát nincs ütközés, ill. csak kicsi.

Mintha egy 100 km/h-val haladó autó falnak, ill. 95 km/h-val haladónak hátulról ütközne.

2015. nov. 28. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

"Engedsz annyi vizet, hogy ne fröcsköljön, majd elzárod és újra elkezded engedni. Ha megint felcsap pár másodpercig mielőtt beállna, akkor tévedek, és akkor valószínűleg a víznyomással van kapcsolatban a jelenség."


Igen, újból felcsap.

2015. nov. 28. 22:24
 7/7 A kérdező kommentje:

#5


Igen, valószínű ez lehet a hátterében.

2015. nov. 28. 22:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!