Az iskolákban a vetítővászon miért nem fekete? Nem létezik ilyen speciális vászon?
Eddig én csak hófehér vetítővászonokat láttam, feketét egyet sem. Pedig ha fekete lenne, akkor nagyobb lenne a kontraszt, és mondjuk lehetne normálisan látni a vásznat akkor is, ha nyáron rátűz a nap az ablakra. Nálunk az egyetemen mindig az a baj, hogy szinte olvashatatlan a vetítővászon amikor kisüt a nap. Nincs olyan nagy fény a teremben, de már a kisebb napfénytől is olvashatatlan. Ezt a következőképpen lehetne kikorrigálni:
Készítenek egy olyan korom fekete vásznak, ami a vetítő fényét fehér fényként visszaveri nagymértékben, de a napfényt nem. Ezáltal azt látnánk, hogy egy koromfekete vásznon hófehéren világító betűk lennének. Ennek az előnye az lenne, hogy a projektor kisebb fényerejénél is tökéletesen lehetne olvasni a betűket, messzebbről el lehetne olvasni, napfényben is olvasható lenne, és nem kéne annyi áramot fogyasztani a projektornak, mert elég lenne, ha gyengébben világítana.
Megnéztem a linkelt anyagokat. A vetítővásznak széle fekete, de használt felület fehér, matt fehér, esetleg szürke.
Ultraibolya fénnyel megvilágított fluoreszkáló ernyő csak egy színben működne. három színű fénykibocsájtó anyaggal bonyolultabb lenne, mint egy plazma, vagy LED tv.
Biztonsági, és egészségügyi problémákról nem is beszélve.
Fekete vetítővászon nem létezik, ill. működőképtelen lenne, mert attól fekete, hogy minden fényt elnyel, azaz a vetítő fényét is elnyelné, semmit nem lehetne látni.
A kontrasztnövelés viszont egy nagyon jó ötlet. Egyszerűen meg is lehet csinálni: A ppt hátterét feketére kell beállítani, a betűket meg fehérre, vagy citromsárgára.
Egyébként ezek az új, fehér filces táblák is ezért nem érnek szart sem... A régi fekete krétás táblánál jobb nincs. Megvan a kellő kontraszt és a krétavastagság.
(Filces fehér táblák legfeljebb kis tantermekben jó, ahol 5-6 méternél messzebb nem ül senki).
A fekete keretű, fehér vetítővásznak azért "jobbak", mert növelik az érzékelt kontrasztarányt.
Magánál a fehér vetítési felületnél is vannak trükkök:
* Az egyik ilyen az úgynevezett reflektív felület, ahol a fényt ugyanabban a szögben, de ellentétes irányban veri vissza. Ezt a plafonról lelógatott projektorok esetében alkalmazzák.
* A másik a retro-reflektív ( [link] ) felület, ahol a fényt a beérkezés irányába veri vissza. Ez a nézősorok közé rakott projektor esetén alkalmazzák.
"A kontrasztnövelés viszont egy nagyon jó ötlet. Egyszerűen meg is lehet csinálni: A ppt hátterét feketére kell beállítani, a betűket meg fehérre, vagy citromsárgára. "
Marha jó ötlet. Néztél már ilyen prezentációt? Az ember szeme 10 perc után elkezd kifojni.
A fő gond az, hogy az ablakból és a vetítőből jövő fényt különböző mértékben kellene visszavernie a vászonnak. Ha a vászon szemben van az ablakkal, akkor ez elég nehéz lenne, oldalról még el tudom képzelni, bizonyos szögtartományban beeső fényt verjen vissza nagyobb mértékben. (Valamilyen többrétegű elrendezéssel mondjuk.)
Viszont egy ilyen vászon egyelőre elég drága lenne, nehéz lenne eladni. Olcsóbb egy függönyt venni. :)
Aztán ki tudja, előbb-utóbb lehet, hogy megjelenik majd a piacon ilyen is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!