Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A légzőszervezeteknek miért...

A légzőszervezeteknek miért nem méreg az oxigén?

Figyelt kérdés
2015. okt. 28. 18:34
 1/5 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen méreg, ezért korlátozott az oxigénfelvétel. Ezért káros a fokozott oxigénfelvétellel járó sport is, mert fokozott az oxidáció.
2015. okt. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De úgy értem, hogy a korlátozott oxigénfelvétel miért nem méreg.
2015. okt. 28. 19:51
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Sejtjeinkben van egy rakat cucc, enzim és fehérje, aminek a feladata az, hogy az oxigén káros hatását mérsékelje.


A kétatomos oxigén annyira nem reakcióképes (bár anyaga válogatja), ezért nem indul be mindenféle reakció a tüdőben. A sejtben lejátszódó kémiai folyamatok során időnként felszabaduló szabad oxigén gyökök azonban kemény rombolást tudnak csinálni - ezekre a sejtekben vannak védekező mechanizmusok, több-kevesebb sikerrel.

2015. okt. 28. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Az emberi sejtek számára azért nem méreg az oxigén, mert vannak olyan enzimek, amik segítenek az oxigén jelenlétében képződő káros szabadgyökök semlegesítésében (kataláz, peroxidáz, szuperoxid dizmutáz).

Az oxigénnek egyébként így is van károsító hatása (például a szabad gyökök valószínűleg szerepet játszanak az öregedésben), nagy koncentrációban felléphetnek tünetek, de olyat, hogy a légzőszervrendszert károsítaná, még nem hallottam.

#1

"Ezért káros a fokozott oxigénfelvétellel járó sport is..."

Erre valami forrást is berakhatnál, nagyon érdekelne.

2015. okt. 28. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Sportról nem tudok - a hisztériáról hallottam, hogy okozhat oxigénmérgezést.
2015. okt. 29. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!