Mekkora nagyító kell ahhoz, hogy a rávetülő nap sugarai az adott anyagot fel tudják melegíteni akár 10 ezer fokra is?
Illetve ha rávetül a nap fénye, akkor maga a nagyító is melegszik? Azaz pl egy 10 ezer fokot előállító nagyító jobban felmelegszik, mint mondjuk egy 500 fokot előállító? Illetve hány fok lenne az, amelyen már maga a nagyító elolvadna? Kb mekkorának kéne lennie a nagyítónak?
Vagy sosem tudna elolvadni, mert ahogy izzani kezd az üveg, úgy lesz egyre rosszabb a nagyítási teljesítménye, és akkor már nem képes annyi sugarat befókuszálni?
Természetesen kis mértékben a nagyítód vagy homorú tükröd is melegszik, de mivel közel átlátszó ez nem jelentős, legfeljebb a széleinél ahol a befoglaló kerete van.
A Napból kb egyenletesen jön a sugárzás és a "sugárzási gömbhély" tágulásával (ahogy távolodsz a naptól egyre nagyobb felületet kell hogy süssön ugyanolyan távolságban!) együtt szóródik azaz gyengül, míg 8 perc alatt ideér.
De ettől függetlenül a föld távolságában is azonos mennyiségű a négyzetméterenkénti sugárzás. A föld felszínén illetve a földgolyó különböző részein azonban már nem, mert a beesési szög és a légköri viszonyok is befolyásolják mire leér.
(Az egyenlítőtől a sarkok felé gyengül, a felhők és a por gyengítik.)
De ettől függetlenül egy adott területen/megyén belül még mindig kb ugyanannyi négyzetméterenkénti beeső sugárzás.
Ám a tényleges beesési energiát még befolyásolja a visszaverődés is.
Ebből következik hogy 1 négyzetméternyi lencsével vagy tükörrel maximum mennyi energiát tudsz begyűjteni.
Ettől is függ hogy milyen hőmérséklet lesz belőle meg attól is hogy mennyire tudja eldisszipálni a felületed amire sugárzod.
Ha 10000 C fok -ra van szükséged ahhoz nagyon jó disszipáló felületre lenne szükség, és energiaszükséglete miatt óriási több száz nm2 vagy nagyobb lencsefelületre vagy tükörre.
Viszont ilyen hőmérsékleten már minden elolvad, és a folyadékok sima felületük miatt jobb fényvisszaverők!
web.axelero.hu/csfolk/pdfprezentaciok/napenergiahasznositas.pdf
Tükrökkel egyszerűbb és olcsóbb megcsinálni ilyen méretekben. Nem véletlenül írtam a lencse mellé mindenütt a homorú tükröt, vagy azt formázó síktükör rendszert értem alatta.
Naperőművek és napkohó is működik ilyen elven.
Az hogy a lencse mennyire melegszik fel csak a lencse üvegének a minőségétől és a talán vastagságától függ.
A ráeső fény 90% áthatol rajta a 10% fény sorsa pedig az hogy mind a két (üveg -levegő) határfelületen kb. 4% visszaverődik.Egy kis része pedig elnyelődik az anyagban idegen szóval abszorbeálódik. Az hogy mekkora hőmérsékletet lehet előállítani a fókuszban annak fizikai korlátai vannak.Sejtésem szerint pont 6000 Celsius fok körül van mert ekkora a Nap felszínének a hőmérséklete.
És a legjobb minőségű (legjobban visszatükröző)tükör, vagy a legjobb gyűjtőlencse a hatásosabb? Azaz 10m^2 -es tükröm meg egy lencsém (a legjobb minőségűekből), akkor melyik fogja jobban összeösszpontosítani, összegyűjteni a napfényt?
Illetve megjegyezném, hogy szerintem 6 ezer foknál is elő lehet állítani nagyobbat.
Igaza van a kérdezőnek 3-as 6000 foknál nagyobb hőmérséklet is nyerhető. Mivel koncentrálod az energiát. És ennek csak a gyűjtőfelületed mérete szab határt. Annak meg csak a fantázia és a pénztárca.
Amire te gondoltál az a színhőmérséklet. De ez itt irreleváns.
A leghatásosabb egy dupla antireflexiós réteggel bevont gyűjtőlencse volna mert akkor a fény kb.98% vagy akár 99.5% is áthatolna viszont a tükör (széles spektrumu) mondjuk Al tükör csak olyan 95% körül reflektálja a fényt.
Mondjuk tükörrel egy kicsit kisebb fényfoltot lehet csinálni mert nincsenek lencse hibák.
Ja és #5-ös :
Ha nagyobb a lencséd akkor a fényfolt is nagyobb lesz.
Az elérhető hőmérsékletet a felületi fényteljesítmény-sűrűség limitálja ami pedig nem lesz nagyobb egy nagyobb lencsével.Persze ez egy fényfoltal azonos nagyságú test esetén igaz. Úgy rémlik hogy ezt egy megmaradási törvényből is le lehet vezetni de ezt most nem vállalom.Az is lehet hogy nincs igazam a maximális hőmérséklet tekintetében
Ja és van egy nem kicsi tükör és azt írják a fényfoltban a hőmérséklet elérheti a 3500 Celsius fokot...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!