Hogy ha valaki kisbaba/kisgyerek korában sok kórokozóval találkozik, akkor miért lenne felnőtt korában erősebb az immunrendszere?
" Mert ha azokat a szervezet legyőzi, akkor a szervezet "nem fogja elfelejteni", hogy már egyszer legyőzte, így hatékonyabban tud fellépni ellene, hogyha újra a szervezetbe kerül. Így minél több kórokozót szed össze az illető, annál több ismerete lesz. Ugyanezen az elven működik a védőoltás is, csak ott szándákosan juttatunk vírust a szervezetbe (persze, legyengített állapotban)."
Ez egyáltalán nem így működik mindennel, végtelenül le van egyszerűsítve. Igen, ha az ember egy légmentesen lezárt steril környezetben nő fel, akkor felkészületlen lesz a kórokozókkal szemben, de ilyen ember nincs. Nem kell csak azért hagyni a gyereket macskasz.ros homokot enni, hogy fel legyen készülve az immunrendszere.
#3
Ez az, a levegőben is rengeteg a kórokozó. Azokkal is mindig találkozunk. Mégis valaki könnyen megbetegszik, valaki pedig nem.
Mert az immunrendszer nem egy statikus valami ami benne van az emberben és kész. Sőt, talán a szervezet egyik legbonyolultabb, legsokrétűbb rendszere az immunrendszer, rengeteg féle-fajta összetevőből. Így van akinél hatékonyabban működik, van akinél kevésbé hatékonyan. Ráadásul az idő előrehaladtával egyre lassabban, nehézkesebben reagál a szervezet a különféle kórokozókra, és ha reagál is, azt kevésbé hatékonyan tudja megtenni, mint fiatalabb korban. Tehát lehet, hogy ha ez az állandóan beteg valaki az őt kínzó, vissza-visszatérő betegséget kisgyerekként elkapta volna, akkor még képes lett volna a szervezete olyan fokú védettséget kiépíteni az adott kórokozóval szemben, amely aztán már egész életében végigkíséri, viszont ha mondjuk 45 évesen találkozik először a betegséggel, akkor sokkal lassabban, és kevésbé hatékony módon tudja kifejteni a szervezete az ellenanyagot, és mindig gyógyszerre lesz szüksége kiegészítőként, amikor elkapja.
Az idősek ezért is általában fokozottan veszélyeztetettek egy-egy új járvány időszakában, mert szervezetük már sok esetben nem tud elég gyorsan reagálni, ha pedig reagál, azt nem tudja megfelelően gyorsan és/vagy megfelelő hatékonysággal tenni, így mire elegendő ellenanyagot tudna termelni, bizonyos szerveik már olyan mértékben károsodhatnak, amely visszafordíthatatlanná is válhat.
Ezen kívül vannak olyan betegségek is, amelyekre - különböző okokból - ez a módszer nem működik.
Egyes nemi betegségek, vagy pl. az influenza ilyen.
Tegyük hozzá, hogy influenza ellen is szerzel védelmet - csak a vírustörzs folyton mutálódik, mivel nagyon bénán másolja magát, így évről évre új és új törzs fertőzi meg az embereket, ami ellen nem vagy védett. És itt számít a személyes egészség, mivel lehet, hogy valakit megfertőz a vírus, az immunrendszer gyorsan reagál, mielőtt ő maga észrevenné a betegséget (ő látszólag nem kapja el) míg másvalakiben kialakul a fertőzés, és neki napok/hetek kérdése, mire kialakulnak a megfelelő antitestek.
Ez nagyon-nagyon sok faktortól függő dolog. (És nem is ismerjük közel sem az összeset)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!