Mekkora a legkissebb atomerőmű amit lehet építeni?
Tetszőlegesen kis teljesítményűt lehet építeni, csak egy bizonyos határ alatt nem érdemes. Önnfentartó nukleáris láncreakciót minimális (néhány Watt) termikus teljesítmény mellett is fenn lehet tartani, ezen aalpulnak a "zéróreaktor"-ok. Magyarországon is működött ilyen, olvasni lehet róluk ebben a cikkben:
www.termeszetvilaga.hu/60/szatmary_zoltan.doc (2. oldal aljától, ZR-1 -- ZR-6)
Csak ilyen kis hőteljesítménnyel energiát nem lehet termelni, mert a keletkező hő nem elég ahhoz, hogy a turbinák működtetéséhez gőzt termeljünk. Ha emeljük a termikus teljesítményt, elérjük, hogy már meg lehet hajtani a generátorokat, de nettó energia még mindig nem fog kijönni a berendezésből, mert az erőmű berendezéseinek üzemeltetése (önfogyasztás, pl. kerigtető szivattyúk) több energiát igényel, mint a megtermelt.
Kb. 50 - 100 MW az a határ, amikor már gazdaságosan lehet energiát termelni, beleértve, hogy a megtermelt áram visszahozza az építés, üzemeltetés majd a leszerelés költségeit.
Példa viszonylag kis atomerőművekre:
A világ első villamos hálózatra dolgozó atomerűműve a Szovjetunióban, Obinyinszban épült, 1954-ben kezdett műkdöni. Egyszerre szolgálta a kutatást és az energiatermelést. Itt elsősorban a technológia működésének demonstrálása volt a cél, pusztán az energiatermelés nem volt gazdaságos ebben a méretben. Így is 2002-ig üzemelt.
Az NDK-ban Rheinsberg-ben 1966-tól működött egy 70 MW teljesítményű erőműblokk.
Jaslovské Bohunice (Szlovákia): 1972-1979 között működött a KS-150 típusú 150 MW-os erőműblokk.
A jövő energiaproblémájának egyik megoldása a fúziós energiatermelés lehet. Ennek megoldása épp egy olyan lépés előtt áll, ami hasonló a Te kérdésedhez:
A fúziós energiatermeléshez a termonukleáris reakciót szabályozott körülmények között és pozitív energiamérleggel kellene megvalósítani. Eddig földi körülmények között ezt a két feltételt (szabályozott és pozitív energiamérlegű) egyidejűleg még nem sikerült megvalósítani. Létezik azonban egy kirtikus méret, amit Lawson-kritériumna hívnak, amely felett megvalósítható, hogy a kinyert energia nagyobb legyen, mint ami a beredezés műdödtetésének fenntartásához szükséges. Jelenleg folyik az első olyan termonukleáris kísérleti berendezés építése (ITER, Franciaország), amelyben terv szerint túl lehet lépni a Lawson-kritériumot, így demosntrálni lehet majd a fúziós energiatermelés megvalósíthatóságát.
Ezekről az alábbi két cikkben olvashatsz:
Örülök, hogy hasznos volt számodra, amit írtam. További könyveket, cikkeket igyekszem még ajánlani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!