Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hány celsius fok hőmérsékleten...

Hány celsius fok hőmérsékleten mozognának az atomok közel fénysebességgel?

Figyelt kérdés
Minél inkább felmelegítünk egy tárgyat, annál gyorsabban mozognak a részecskéi. Vajon hány fokon mozognának közel fénysebességgel? Ki lehet valahogy számolni? Illetve mivel ilyenkor már egyre több energia kel a gyorsításhoz, ezért ezek szerint egyre több energia kéne a felmelegítéshez is. Azaz pl 120 trilliárd fokon már sokkal több energiát kéne belefektetni az adott közegbe, hogy akár 1 fokkal is felmelegedjen? Vagy ilyen magas hőmérsékleten az atomok már nem tudnak létezni? Lehet annyira mozognának, hogy egyszerűen szétesnének protonra és neutronra? Vagy egyáltalán létezik olyan magas hőmérséklet, hogy ez megtörténjen?
2015. szept. 20. 23:08
 1/4 anonim ***** válasza:
47%
A homerseklet emelese nem olyan mint a gyorsitas
2015. szept. 21. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
48%
Ebben az esetben a hőmérsékletnek meg a sebességnek semmi köze egymáshoz!!!az atomok amúgy is rezegnek és nem mozognak!a hőmérséklet növelésével csak ezt a rezgést lehet befolyásolni....a mozgáshoz hasznalják a részecskegyorsítót
2015. szept. 21. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 EagleHUN ***** válasza:

Ha több atomot melegítesz együtt akkor bizonyos hőmérséklet fölött elkezdenek fúzionálni, valószínű először eljutnál 1db szupernehéz atomig, már néhányszor tízmillió fokon, ami viszont nagy tömege miatt egyszerűen nem tud tovább gyorsulni sem önrezgésben, sem máshogyan.


//Érdekességként leírom hogy 0 Kelvin fokon (vagyis a saját rezgés teljes leállásánál) is ez következik be. Ezt már megvalósították!//


Viszont tovább melegítve az anyagodat előidéznél egy közvetlen ősrobbanás utáni állapotot amikor csak kvarkok és leptonok létezhettek, vagyis a protonjaid és neutronjaid szétesnének és valamiféle átlátszatlan ős plazmává válna az egész.


Kb ez történik a legerősebb részecskegyorsítókban! De ott a teljes anyag egy atommá össze fuzionálásának lépése kimarad. anyagtöredékek kvarkok leptonok repülnek szét. Ám anélkül hogy ez az ősplazma állapot előállna!(legalábbis néhány pikosecundumnál további időre)

2015. szept. 21. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"Ebben az esetben a hőmérsékletnek meg a sebességnek semmi köze egymáshoz!!!az atomok amúgy is rezegnek és nem mozognak!a hőmérséklet növelésével csak ezt a rezgést lehet befolyásolni....a mozgáshoz hasznalják a részecskegyorsítót"


Nyilván amikor egy részecske rezeg, van sebessége, hiszen ide-oda mozog, csak gyorsan. A kérdésem az volt, hogy nagyon nagy hőfokon, amikor már nagyon-nagyon rezeg, és ezáltal nagyin-nagyon gyorsan mozognak ide-oda a részecskék, vajon a részecskék elérhetnék-e a közel fénysebességet?


De ezek szerint nem. Viszont a kérdésem még az, hogy akkor mielőtt elérnék a szupernehéz atommagot, vajon mekkora sebességgel mozognának? Illetve mekkora lenn a kitérésük? Akár több a millimétert is elérhetnék? Illetve a rezgésük nagysága (és ezáltal a hőmérsékletük) függ a nyomástól? Vagy pl egy szupernóva magjában az atomok nem is tudnak úgy mozogni (rezegni)?

2015. szept. 21. 19:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!