Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szervezet az izzadáson...

A szervezet az izzadáson kívül hogyan tudja még lehűteni az adott testrészt, ha a levegő 40 fokos?

Figyelt kérdés

Mondjuk nagyon meleg van. Melegebb, mint a testhőmérsékletem. Akkor a szervezet hogyan tudja lecsökkenteni a testhőmérsékletet, ha nem izzadunk, mert mondjuk fekszünk az ágyban? 40 fokban ha valaki meztelenül lefekszik, és elalszik, akkor mire felébred, bizonyos testrészei hőmérséklete akár 30 fok alá is süllyedhetnek. Pedig a környező levegő 40 fokos. Hogy csinálja? Vagy az a kevés párolgás képes ilyen mértékű lehűlést okozni?


És mi van a herékkel? Amikor nagyon meleg volt, nekem akkor is hidegek voltak a heréim. A szervezet hogyan tudja ennyire hidegen tartani a heréket, amikor a környező levegő ilyen meleg? Annyira azért nem izzadtak a heréim, hogy 40 fokban 20 fokosak legyenek. Mi a okoz ekkora mértékű lehűlést? A hő terjed, a szervezet nem tudja befolyásolni az irányát, mint mondjuk a különböző testnedveknek. Ha a testem 36 fokos, akkor a herémnek is annyinak kéne lennie. Mégis kb a nyári 40 fokos melegben 15-20 fok különbség van a heréim és a levegő hőmérséklete között. Miért?


2015. szept. 19. 13:26
 1/2 sadam87 ***** válasza:
100%

Ha a külső hőmérséklet több, mint 37 °C, akkor a test kizárólag párologtatással tud hőt leadni (de már alacsonyabb hőmérsékleten is ez a domináns). Bár ilyen melegben a párolgás leginkább az izzadás következtében történik, a légzés során is jelentős mennyiségű víz párolog el, illetve kis mértékben a bőrön keresztül (izzadás nélkül) is párologtathatunk.

A herék számára az optimális hőmérséklet mintegy 35 °C, ezért is vannak a hasüregen kívül. A herezacskó felülete hidegebb is lehet, bár nehezen tudom elképzelni, hogy 40 fokban 20 fokos volna.

Egyébként a kilógó testrészek (kéz, lábfej, fül) hőmérséklete jellemzően jóval alacsonyabb 37 °C-nál (bár melegben kisebb az eltérés), hiszen ezekben a hőtermelés kis mértékű, viszont a hőleadásuk jelentős, a test belsejéből érkező vér is itt tud lehűlni.

2015. szept. 19. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Illetve, a test ilyenkor általában visszaveszi az anyagcserét, pláne az erős hőtermeléssel járó folyamatokat (lassul az emésztés, például).


És hidd el, az a vízmennyiség, pláne nagyon gyorsan párolgó vékony filmrétegben nagyon jól tud ám hűteni.

2015. szept. 19. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!