Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a levegő páratartalma...

Ha a levegő páratartalma 80%-os, akkor nyáron napközben miért nem keletkezik köd, amíg télen 80%-nál már alig lehet látni valamit?

Figyelt kérdés
Mitől függ, hogy valamelyik párát lehet látni, valamelyiket meg nem? És a nem látható pára hol van? Mégiscsak vízszemcsékből áll, tehát elméletileg azokon is meg kéne törnie a fénynek, és azokat is fehér ködnek kéne látnunk. Mégsem látjuk annak, közel tökéletesen lehet látni, főleg közelre. Ellenben valamikor ugyanazon a párán nem látunk át. Miért? Mi a különbség az átlátható és az átláthatatlan pára között?
2015. szept. 12. 20:34
 1/8 anonim ***** válasza:
80%

A levegő hőmérsékletétől. Relatív páratartalom.

A meleg levegő több vizet tud magába szívni, mint a hideg levegő.

2015. szept. 12. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Na jó, de hova szívja? A levegő átlátszó. Ha lenne egy átlátszó szivacs, ami teleszívná magát vízzel, akkor látnánk a vizet, hisze átlátszó lenne a szivacs.


A levegő is átlátszó, mindegy hova szívja a vizet, akkor is látnunk kéne. Márpedig az egyik esetben ott van a levegőben a víz, és látjuk, mert megtörik rajta a fény, a másik esetben pedig szintén ott van a levegőben a víz, és nem látjuk, mert nem törik meg rajta a fény.

2015. szept. 12. 20:48
 3/8 sadam87 ***** válasza:
100%

Az a gond, hogy kevered a köd és a vízpára fogalmát (hétköznapi nyelvben keveredik a kettő, úgyhogy ez érthető).

A vízpára alatt gáz halmazállapotú vizet értünk. Minden folyadéknak (és szilárd testnek) van úgynevezett gőznyomása. Ez azt jelenti, hogy egy adott anyagból adott hőmérsékleten mekkora nyomású gáz tud egyensúlyt tartani a folyadék fázissal. A gőznyomás a hőmérséklet növekedésével növekszik. (Forrásról akkor beszélünk, ha a gőznyomás eléri a külső nyomást.) Mivel ebben az esetben a vízmolekulák nem állnak össze, nem is törik meg rajtuk a fény, így nem látható (illetve annyiban érzékelhető, hogy kismértékben befolyásolhatja a levegő fényelnyelését).

A relatív páratartalom azt mutatja meg, hogy az adott hőmérséklethez tartozó gőznyomáshoz képest mekkora a levegőben levő vízpára parciális nyomása. Ezért (elvileg) csak akkor képződhet köd, ha a relatív páratartalom 100 %.

Ködnek gáz közegben eloszlatott (diszpergált) folyadékcseppeket nevezzük. Köd akkor alakul ki, ha magas relatív páratartalmú levegő hőmérséklete lecsökken. Mivel ezzel a víz gőznyomása is csökken, a pára előbb-utóbb ki fog csapódni (elvileg mikor eléri a relatív páratartalom a 100 %-ot, gyakorlatilag sokszor később, mivel gócképző szemcsék kellenek a kicsapódáshoz - részben ez magyarázza a kondenzcsíkok létrejöttét is).

Mivel a ködben apró vízcseppek vannak, ezek megtörik, szórják a fényt, ezért látjuk a ködöt (illetve ezért nem látunk benne messzire).

2015. szept. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Más a levegő sűrűsége.
2015. szept. 13. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Értem már, tehát a köd, illetve a felhők, mind nagyobb vízszemcsékből állnak. A levegőben lévő közönséges páratartalom viszont csupán H2O molekulákból áll, amelyek túl kicsik, hogy ködként érzékelhetőek legyenek. És amikor a relatív páratartalom eléri a 100%-ot (azaz a levegő az adott hőmérsékleten már nem tud több vízmolekula önmagában megmaradni), akkor ezek a molekulák összetapadnak, összeállnak nagyobb szemcsékké, és mikor 1-2 millió is összetapad ilyenekből, akkor azt ködként érzékeljük.
2015. szept. 13. 18:10
 6/8 A kérdező kommentje:
*levegőben
2015. szept. 13. 18:15
 7/8 anonim válasza:
Végzős anyag halmazállapot-i tétel.
2015. szept. 13. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 sadam87 ***** válasza:

#5

Igen, röviden összefoglalva ennyi a különbség.

2015. szept. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!