Ha van egy monitor, és azt letakarjuk egy félig átlátszó hártyával, akkor azon miért látszik át jobban a kép, ha közel van a monitorhoz?
Van egy akármilyen monitor. Be van kapcsolva, és közben mutat egy jó nagy képet. Ha a monitort letakarjuk a hártyával, akkor félig-meddig látszódik a kép, csak bazi homályosan. Ha azt a hártyát egyre jobban távolítjuk a monitortól, akkor a kép annál homályosabb lesz. És mondjuk 5 centire tőle már egyáltalán nem is látszik. Miért? Hiszen a fénynek így is úgy is azon a homályos hártyán kell áthaladnia, akkor mégis miért lesz egyre rosszabbul kivehető a kép, ha távolítjuk a monitortól a hártyát?
Vajon ha fény helyett a monitor valamilyen más sugárzást bocsájtana ki, akkor az is gyengébben érne a szemünkhöz, mintha köze lenne a hártya a monitorhoz?
Ezt nem egyszerű rajz nélkül elmagyarázni úgy hogy megértsed.A félig átlátszó hártya egy matt fólia amikor a fény áthalad rajta akkor megszórja a fényt és úgy szóródik a fény mintha a szórócentrumok (apró göbök a fóliában) lennének a fény kiinduló pontjai.
Amikor közel van a fólia a képernyőhöz akkor a apró göbökhöz csak egy pixel(a képernyő elemi képpontjai)fénye jut el így a kép térbeli információja megmarad. Ha távolítod akkor a göbök már a szomszédos és távolabbi pixelekből érkező fényt is szórják ezért a kép elmosódik. Minél távolabb van a fólia annál inkább elveszti a fény azt az információt amit hordoz mert a pixelekből jövő fény összemosódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!