Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik az izotópos...

Hogyan működik az izotópos kormeghatározás, ha nem tudható mennyi volt a kiindulási anyag?

Figyelt kérdés

Hogyan lehet visszafelé következtetni, ha nem ismert a kiindulási anyagtömeg?

A bomlási sornál sem ismert, hogy melyik is volt a kiindulási anyag, tehát keletkezhetett X anyagból egy bomlással, vagy Y-ból 3 bomlással.



2015. szept. 4. 20:52
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
van a légkörnek minden időszakban egy jellemző szén-dioxid szintje, ha a szerves anyagot előállíttó dolog meghal akkor leáll a szén anyagcseréje is, onnantól meg megvan a jellemző izotóp gyakoriság vagyis tudjuk mennyi volt a kiindulási anyag
2015. szept. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
De ez évmilliókra visszamenőleg bizonyítható? Annyira nem lehet pontos! Számít hogy milyen mélyen volt a földben az adott anyag is, nem?
2015. szept. 4. 21:19
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem a CO2 szintet nezik vagy becsulgetik. Azt nezik, hogy az anyag szentartalma hany szazalekban tartalmaz C-14-es szenizotopot. Amig az adott szervezet el, a C-14 aranya a szentartalomban ugyanaz (ennek kvantumfizikai okai vannak), mert cserelodik a szentartalma 'frissre'. Amint elpusztul, a cserelodes megszunik.


A C-14 felezesi ideje ismert, ezert az arany valtozasabol kiszamithato, hogy mennyi ido telt el a szen-anyagcsere leallasa ota.

2015. szept. 4. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
És nem lehet, hogy évmilliókkal ezelőtt más arányban tartalmazta a szervezet ezt az izotópot? Mitől olyan biztos a biológiai stuktúra változatlansága?
2015. szept. 4. 23:27
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Itt egész érthetően össze van foglalva: [link]
2015. szept. 5. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
A C14-et csak pár ezer évre visszamenőleg használják. Évmilliókra hosszabb felezési idejű izotópokat használnak, pl. kálium-argon meghatározás. De ezek a módszerek nagyon megbízhatatlanok, egy csomó hamis értéket adnak vissza.
2015. szept. 5. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Akkor végül is lehet, hogy Isten teremtette a világot 6000 évvel ezelőtt és az állati maradványokat még csak nem is kellett neki eleve "öregnek" teremtenie?
2015. szept. 5. 10:52
 8/9 sadam87 ***** válasza:
100%

A (talán legismertebb) C-14 izotópos módszer esetében ismert a légkörben a C-12 és C-14 izotópok aránya. A C-14 izotóp a légkörben a kozmikus sugárzás hatására jön létre. Emiatt a kettő aránya csak a kozmikus sugárzás intenzitásától függ. Egyrészt ez (az alkalmazott időtávon) jó közelítéssel állandó, másrészt ismert korú gázmintákkal lehet kalibrálni (ilyen zárványokat általában a sarki jégsapkákban találnak). A növények hasonló módon építik be a szervezetükbe a két izotópot, így az élő növényben a kettő aránya a légkörihez hasonló (egyébként nem egészen egyforma hatékonysággal építik be a kettőt, de egy harmadik izotóp, a C-13 - ami nem radioaktív - segítségével meg lehet ezt a különbséget is határozni). Miután a növény elpusztult, a testébe nem épít be újabb szénatomokat, így a C-14 fogyni kezd, mivel elbomlik. Ennek következtében a 12-es és 14-es izotóp arányából nagy pontossággal meg lehet állapítani, hogy mikor pusztult el.

Mint fentebb is írták, a C-14 rövid felezési ideje miatt (5730 éV) viszonylag rövid időre visszamenve használható, de még ez is mintegy 50-60 ezer évet jelent, azaz már önmagában ez alapján is gyanús, hogy a Föld több, mint 6000 éves.

Az uránium izotópos módszerek (U-235 és U-238 bomlási sorok) cirkon ásványokat vizsgálnak. Ezeknek a kristályaiba könnyen beépülhetnek uránatomok, ugyanakkor az ólomatomokat (amik a bomlási sor végén vannak) nem foglalja magába. Emiatt az ásvány képződésekor nincs ólom a kristályban, tehát a vizsgálatkor talált összes ólom a bomlásból származik. Így a kristályban talált urán és ólom izotópok arányából meghatározható a kristály keletkezésének ideje. A pontossága jellemzően 1 %, vagy még jobb (fiatalabb kőzetekre egy helyen 2-5 %-ot írnak).

A kálium-argon módszer esetében K-40 izotóp Ar-40-é alakulását vizsgálják. Mivel az argon gáz, általában nem található meg a kőzetben a megszilárdulásakor. Ugyanakkor a kőzet megszilárdulása után az argon nem tud eltávozni a kőzetből (nyilván porózus szerkezetű kőzet esetén nem használható). Így a megmaradt K-40 és a kőzetben talált Ar-40 arányából meghatározható a kőzet kora (pontosabban az utolsó megszilárdulás ideje).

Ezen kívül még számos, ritkábban használt módszer van.

Forrás: korábbi tanulmányok és

[link]

"A bomlási sornál sem ismert, hogy melyik is volt a kiindulási anyag, tehát keletkezhetett X anyagból egy bomlással, vagy Y-ból 3 bomlással."

A bomlási sor köztes tagjainak jóval rövidebb a felezési ideje, mint az első tagnak. Itt pl. meg lehet nézni az U-238 bomlási sorát:

[link]

Az U-238 felezési ideje kb 4,5 milliárd év, míg a második leghosszabb felezési ideje a sorban az U-234-nek van, mintegy 25 ezer év. A legtöbb tag felezési ideje azonban kevesebb, mint egy nap. Ebből következik, hogy ha nem az U-238-ból indultunk volna ki, a többi már rég elfogyott volna. Arányuk az U-238-hoz képest állandó, mennyiségük tehát az U-238 mennyiségétől függ.


#6

"Évmilliókra hosszabb felezési idejű izotópokat használnak, pl. kálium-argon meghatározás. De ezek a módszerek nagyon megbízhatatlanok, egy csomó hamis értéket adnak vissza."

Természetesen ha nem megfelelő kőzetet vizsgálnak, vagy nem ügyelnek arra, hogy a minta ne szennyeződjön be, akkor adhat a módszer hibás értéket. Ugyanakkor ilyen manapság tudtommal nem nagyon szokott előfordulni, és a radiometrikus módszerekkel nagy pontossággal meghatározható a kőzetek kora. Úgyhogy nagyon megköszönném, ha tudnál linkelni pár (hiteles) forrást, mert ha tényleg van ilyen, arról szeretnék én is tudni.

2015. szept. 5. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
"Akkor végül is lehet, hogy Isten teremtette a világot 6000 évvel ezelőtt és az állati maradványokat még csak nem is kellett neki eleve "öregnek" teremtenie?" - lehet, csak nagyon sok minden szól ellene. De vannak hívei a tudományos kreacionizmusnak, akik ezt a sok mindent egyesével, tudományos érvekkel próbálják cáfolni. A kedvencem Kend Hovind, mond nagyon jókat is meg nagy ökörségeket is. (Legnagyobb melléfogása talán a körhinta-elmélet volt - merry-go-round-theory -, amit a legelső hullócsillag megcáfol.)
2015. szept. 5. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!