Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A vákuumban folyamatosan...

A vákuumban folyamatosan keletkező részecske-antirészecske párok összenergiája hogyan lehet nulla?

Figyelt kérdés
Miért viselkednek másképp, mint a hagyományos annihilációs kísérletek során, amikor a részecske és antirészecske találkozása jelentős foton felszabadulással jár? Mindegyik esetben részecske és antirészecske párok találkoznak, mégis az egyik esetben kioltják egymás energiáját, a másikban pedig a teljes energiájuk felszabadul.

2015. aug. 29. 09:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

> „A vákuumban folyamatosan keletkező részecske-antirészecske párok összenergiája hogyan lehet nulla?”

Sehogy, az nem 0.


> „Miért viselkednek másképp, mint a hagyományos annihilációs kísérletek során, amikor a részecske és antirészecske találkozása jelentős foton felszabadulással jár?”

Másképp viselkednek? Szabad kérnem forrást?


> „Mindegyik esetben részecske és antirészecske párok találkoznak, mégis az egyik esetben kioltják egymás energiáját, a másikban pedig a teljes energiájuk felszabadul.”

Amennyire én tudom, mikor „kioltják” egymást, akkor ennek során a teljes energiájuk „felszabadul”, általában egy pár szép gamma-foton formájában.

2015. aug. 29. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

"Ez a párkeltés nem olyan, mint amilyet fizikai kísérleteinkben megszoktunk, ahol van elég energia: itt a pár összenergiája zérus, ami azt eredményezi, hogy az antirészecskéknek negatív energiájúaknak kell lenniük, ezért partnerüktől nem távolodhatnak nagyon el. A fekete lyuk környékén azonban a nagy gravitációs energia miatt nagyon nagy lesz a részecskék energiája, és így bekövetkezhet, hogy a pozitív energiájú részecske el tud távolodni a fekete lyuktól, miközben a negatív energiájú partnere beleesik abba.


A kilépő részek sugárzását nevezik Hawking-sugárzásnak.


A lyukba beleesett részecske a sűrű rendszerben azonnal talál ugyanolyan kvantumszámokkal jellemezhető partnert, mint az eltávozott párja volt, és azzal egyesülve megsemmisülnek. A következmény az, hogy a fekete lyuk energiája az eltávozott részecskével csökken. A nagy lyukak sokkal lassúbb ütemben vesztik el az energiájukat, mint a kisebbek. Egy egykilós, azaz 10-27 méter sugarú fekete lyuk anyaga 10-21 másodperc alatt teljesen eltűnik."


[link]

2015. aug. 29. 10:30
 3/5 anonim ***** válasza:

Első butaságot írt, nem ismeri a témát.


Ez a párkeltés a határozatlanság miatt működik: különben az adott pontban pontosan tudnánk, hogy sebesség=0, és ez ugye nem megengedett. Ezért minden egyes pontban folyamatosan ingadozik a sebesség, ehhez pedig részecskék kellenek.

Az összenergia azért nulla, mert ott éppen akkor nincs energia.

2015. aug. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Igen, bocsánat. Ha a kérdező írta volna, hogy a Hawking-sugárzásról van szó, akkor nem szóltam volna bele.
2015. aug. 29. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem kell ehhez Hawking-sugárzás.

Anélkül is működik a dolog, csak annak nincs nyoma.

Viszont részecskegyorsítóban ugyanez megfigyelhető: egy nagy energiájú részecske, ha éppen eltalálja a negatív párt, adhat neki energiát - és akkor mindkét keletkezett részecske megmarad.

Mondjuk ezt ritkán szokták megfigyelni (általában nem a ködkamrában történik), de lassítja a részecskéket, számolni kell vele).

2015. aug. 29. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!