A matematikusok miből jöttek rá, hogy egy mátrixot úgy kell megoldani, ahogy?
A lineáris algebra alapjai nem olyanok ma, mint amik régen voltak. De ez minden másra is igaz, pl. kezdetben a kalkulus is jóval bonyolultabb volt...!
Mátrixok megoldása: más eljárást is ki lehet találni, és azt elnevezni valaminek. Ami most "megoldás"-ként van, az analógiára épül az aritmetikából.
A kezdet ez lehetett:
Kapsz két, két ismeretlenes egyenletet, amit meg kell oldanod. Ez még középiskolás anyag. Nézed a feladatot, és arra gondolsz, hogy ha kiküszöbölöd az egyik egyenletből az egyik ismeretlent, akkor már meg tudod oldani. Ezt elvégzed, és már meg is tetted a Gauss-elimináció első lépését.
Ha te matematikus vagy, akkor előbb-utóbb megpróbálsz más, egyszerűbb módszereket keresni.
A mátrixok lényege, hogy bizonyos összefüggéseket (pl. mátrixegyenletek, mátrix-differenciálegyenletek, stb.) lényegesen tömörebb és átláthatóbb módon lehet felírni. Sok esetben így az általánosság megszorítása nélkül viszonylag egyszerűen és egységes tárgyalásmóddal végezhetők el alapvető felmerülő problémák tárgyalása. A lineáris algebra egyébként pont egy olyan témakör, melynek mai (modern) tematikája és jelölésrendszere kb. a 20. században alakult ki.
Pl. ezelőtt 100 évvel a könyvek szinte egyáltalán nem használtak mátrixos írásmódot. A 60-as 70-es években már jól terjedt. Ma odáig jutottunk, hogy pl. a mérnöki tudományok korrekt matematikai tárgyalásmódja szinte elképzelhetetlen a mátrixok nélkül.
Ezt a gondolkodásmódot az informatika és a programozás nagyban elősegítette. Ma már a mátrixokat nagyon jól lehet pl. műszaki feladatok numerikus megoldásakor a programozáskor felhasználni.
Lényegében, mátrixok segítségével bizonyos eljárások egyrészt nagyon jól algoritmizálhatók (pl. a Gauss-algoritmus elnevezés is ezért használatos), másrészt jól kiterjeszthetők több dimenzióba is.
Igazából nem arra jöttek rá, hogy a "lineáris algebra alapjai milyenek", hanem egy önkényesen, de az egyszerűbb és átláthatóbb tárgyalásmód érdekében konstruált metódus alkalmazhatóságát, azok feltételeit, viselkedését vizsgálták, és bizony sok év fáradságos munka után érték el a megfelelő eredményeket.
Például, amikor mátrixok sajátérték-sajátvektor számításairól beszélünk, akkor sem "jöttek rá" tulajdonképpen semmire, hanem önkényesen, és a felvetődő műszaki problémákkal összhangban kidolgozott eljárásról van szó, mert így pl. egy adott tenzorról is sok mindent tudunk mondani, egységesen tárgyalhatók biz. tipusú diffegyenletek, vagy pl. oldhatók meg szilárdságtani problémák...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!