A hat szigma miért négy és fél szigma?
Én értem ennyiből is.
A 6 szigma egy nagyon elméleti számítás és nem veszi figyelembe azt hogy a mérések (vagy a gyártás) gyakran lassú és a megfelelő adat mennyiség csak lassan sokszor hónapok vagy évek alatt jön össze. A hosszú idő miatt az átlag ( a haranggörbe csúcsa) eltolódhat lassan mozoghat.
Ha ezt figyelembe vesszük akkor a 6 szigma igazából 4.5 szigmának felel meg.
A hat szigma többnyire az, amikor egy gyártási folyamatban minden egymillió termék közül mindössze 34 hibás.
Viszont ez a normális eloszlás esetén a várható értéktől a szórás négy és félszeresén túl levő tartománynak felel meg.
Olyan válaszát várom, aki ért a témához, az egyből levágta volna szerintem. A hat szigma eleve egy elterjedt fogalom.
A Six Sigma problémamamegoldó módszerben a szigma a vállalati folyamatokban meglévő ingadozást, pontosabban a szórást jelenti.
Azért hat szigma a six sigma, mert a legközelebbi vevői specifikációs határ 6 szórásnyi távolságra helyezkedik el a folyamat várható értékétől (ez jellemzően az átlag), ha például egy haranggörbével ábrázoljuk.
A vevői specifikációs határokon belüli adatpontok jónak minősülnek, míg az azokon kívüliek hibásnak. A hiba mértékét az X tengely és a haranggörbe közötti terület nagysága határozza meg, azonban ez a terület hat szigma távolságban már annyira kicsi, hogy nem is százalékban, hanem a minőségirányításban elfogadott egymillió hibalehetőségre vetítve adják meg.
Ezért nem 99,99...%, hanem 3,4 hiba az egymillióból, vagy gyakran 34 hiba a 10 millióból.
Amikor ezekhez a számításokhoz az adatokat gyűjtik, akkor gyakran ún. rövid távú adatokat vizsgálnak, vagyis pl. 1 gép, 1 dolgozó, 1 típusú anyag stb.
A hat és a négy és fél szigma közötti eltolódásnak az az oka, hogy tapasztalati úton Motorola mérnökei amikor az 1 dolgozó, 1 gép, stb. adatgyűjtés eredményeit több dolgozó, több gép, stb. adatokra cserélték általában 1,5 szórásnyival tolódtak el a folyamatok (mivel nagyobb ingadozást mutattak).
E 1,5 szigma eltolódás mögött tehát nincs "statisztika" pusztán több ezer végrehajtott six sigma, vagy magyarul hat szigma projekt tapasztalata.
Az igazi cél, hogy hosszútávon legyenek hat szigma képességűek a folyamatok, ami rövid távon a fenti 1,5 szigma eltolódás miatt 7,5 szigmát jelent (remélem ez most nem fog összezavarni).
Ha még részletesebb magyarázatot szeretnél, akkor tekintsd meg az alábbi linken szereplő videót, vagy a pdf dokumentumokat:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!