Baja eshet az embereknek, ha a Balatonban fürdőznek és belecsap a villám a vízbe?
"A villám "árammal megy"."
Nem, a villám nem árammal megy.
Megkérdezted, hogy baja eshet-e az embernek, ha belecsap a Balatonba a villám. A rövid válasz, igen. Ez semmitmondó? Akkor jó fürdést... Egyébként nem akartam provokálni, de mindegy...
Amúgy úgy értettem, hogy elektromosság van a villám közelében, ha nem lett volna világos, de biztos a villám akkor fából van...
Mivel a víz vezeti az áramot, ezért ha abba csap bele a villám, az pont, hogy megakadályozza, hogy az emberen folyjon át az áram, mivel az áram a kisebb ellenállás felé halad.
Ettől függetlenül, ha hozzád közel csap be, az továbbra sem szerencsés dolog, mert egyrészt töltések vannak benne, amik elektromos teret csinálnak, másrészt ezek a töltések gyorsan mennek, amik mágneses teret csinálnak. Simán létrejöhet a testedben töltés megoszlás vagy áram, és akkor tényleges erő is hat rád, ami még arrébb is dobhat. Egyszer egy focipályába csapott bele a villám, mikor játszottak rajta, és négyen kapásból kidőltek:
Ha meg valakibe közvetlenül csap bele, az értelemszerűen még nagyobb szívás (lehet, hogy a link életveszélyes sérültjével ez történt).
Olyan kérdést tettél fel amire nagyon nehéz vagy inkább lehetetlen pontos választ adni.Egyrészt az édesvíznél (nem tengervíz) az emberi test jobban vezeti az áramot a nagyobb ion tartalom miatt. Ha valakinek kétsége merülne fel ajánlom olvasni az alábbi cikket melyben hasonló körülmények vannak.:
De a lényeg, hogy a villámcsapásokkal kapcsolatos baleseteknél rendkívül széles skálán mozog a sérülés a körülményektől függően és esetleg olyan paraméterektől is függ amit nem ismerünk. Példáúl megemlíteném hogy van egy ürge akibe állítólag hétszer csapott bele a villám de túlélte.Van olyan is hogy csak mellécsapott és meghalt a szivárgó áramok miatt.
Ha saccolni kellene akkor néhány tíz méteres távolság esetén már életveszélyes lehet a villámcsapás édesvízben fürdőzés esetén.
"Zivatarban nem célszerű a vízben maradni, mert ha a villám a vízbe csap - amit csak ritkán szokott -, akkor 50-100 m körben tartózkodóknak időszakos bénulást okozhat."
Hadd idézzek a szakembertől:
Mivel a víz és a meder kis ellenállású földelésnek felel meg, a villám gyakran csap akár a víztükörre, akár a partra. Fürödni azért veszélyes zivataros időben, mert a vízben eloszló sok kA-es villámáram az útjába kerülő emberi testben még 100-200 m távolságban is elég nagy áramsűrűséget okoz ahhoz, hogy bénulást okozzon. Lehet, hogy a parton az ilyen áramütés nem lenne végzetes, de a vízben az ember elmerül és megfullad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!