A hőszivattyúk hatásfoka nagyobb 100 %-nál?
A hőszivattyúknál a COP (Coefficient of performance) értéke 2...4 is szokott lenni. Például ha COP = 2, akkor az a hőszivattyú 200 %-os hatásfokú?
"A leadott termikus teljesítmény és a felvett elektromos teljesítmény hányadosa. Megmutatja, 1 kW elektromos energiából mennyi termikus energiát állít elő a berendezés."
Nem állítja elő. Egyik helyről a másikra helyezi át.
A hatásfoka nem több 100%-nál.
Itt csak arról van szó, hogy hőszivattyúval melegítesz valamit, az kevesebb energiába kerül mint ha mondjuk elektromos fűtőszállal fűtenéd.
Az attól függ hogy a hatásfokot hogyan értelmezed.
A lényeg az hogy a hőszivattyúk nagyobb termikus energiát adnak mint amit az elektromos hálózatból vételezel de a különbség nem csak úgy keletkezik hanem a rendszer egy külső közegből vonja el.Ez a közeg lehet a talajvíz vagy a mélyebben (pár méter)levő föld.
igen és nem
termikus hatásfoknak szokták nevezni és ténylegesen az van, hogy (kinyert hőenergia)/(felhasznált elektromos energia)>>1
de ez nem azt jelenti, hogy energiát állít elő, hanem azt, hogy szállít (pl. a talajból a radiátorba) és szállítani lényegesen egyszerűbb, mint csinálni.
a gond egyébként ott van, hogyha megnézed adott energiamennyiség mennyibe kerül földgázból és mennyibe elektromos áramból, akkor a hőszivattyú még geotarifával sem sokkal jobb, mint a gáz.
"a gond egyébként ott van, hogyha megnézed adott energiamennyiség mennyibe kerül földgázból és mennyibe elektromos áramból, akkor a hőszivattyú még geotarifával sem sokkal jobb, mint a gáz."
csak a hőszivattyút lehet kombinálni pl napelemmel, míg földgázmező nem akad minden ház alatt
értelmesen megcsinálva a hőszivattyú simán nyer
a gáz meg sok helyen 20 éves hulladék parapetes konvektort jelent...
Kedves kérdező, itt a fogalmakkal egészen pontosan tisztában kell lenni. A hőszivattyú hatásfoka akkor lenne 100%-nál nagyobb, ha egy tüzelőberendezés lenne. De a hőszivattyú hőt szállít egy általában hidegebb hőmérsékletű hőforrásból (talajszondából, kútvízből, levegőből) a magasabb hőmérsékletű lakásodba. Tehát a nyereség nem a készülékből, hanem egy külső hőforrásból származik. És a hő szállításához használ el energiát a hőszivattyú.
Ha a fizikai fogalmak nem érdekelnek, csak a pénztárcád, akkor esetleg valóban mondhatod, hogy 200%-on dolgozik a hőszivattyúd, mert te egyet fizetsz, és kettőt kapsz! De fizikai értelemben ez nem helyes.
A hatásfokot egy tüzelőberendezés esetén a tüzelőanyag "fűtőértékének" függvényében (és nem egy korszerűtlenebb berendezés hatásfokának függvényében) adják meg. Mivel a fűtőérték (az égéshővel ellentétben) gáz halmazállapotú vízzel számol az égéstermékben (definíciója szerint), így fordulhat elő, hogy 100-nál nagyobb érték jön ki kondenzációs kazán esetében, ahol az égés közben képződő vízgőzt nem eresztik ki a kéményen, hanem a fázisátalakulás jelentős hőmennyiségét kinyerik belőle.
Abban igaza van #6-os válaszolónak, hogy a kérdező által említett COP=2-nél még nem éri meg a buli. De a jogszabály is úgy szól, hogy kedvezményes tarifát csak olyan készülékre lehet igényelni, amelynek évi átlaga COP=3 fölött van. Egy talajszondás rendszer COP=4 vagy efölötti értékénél már nagyon vidám a helyzet, a gázhoz képest! [Tapasztalatból beszélek.]
"Létezik olyan, hogy a hatásfokot, valami egyszerűbb, kezdetlegesebb, vagy másik fajt berendezéshez képest adják meg."
A marketingben minden létezik aminek eredményeképpen egy nagyobb értéket (számot) lehet az adatlapra írni úgy, hogy igazából (jogi értelemben) nem hazudnak :-/
Az átbaxás "művészete" ez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!