Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudtok ilyen nyomozós logikai...

Tudtok ilyen nyomozós logikai rejtvényeket?

Figyelt kérdés

A kérdést azért ide írtam, mert sok IQ-tesztes kérdést is ide szoktak rakni, illetve szerintem ez a legmegfelelőbb hely a számára.


Kb egy éve találtam valahol a neten 1-2 olyan feladatot, ahol egy nyomozó kérdezget embereket, és a végén rájön, hogy ki a tettes. A kérdés az volt, hogy miből jött rá. Nem volt megadva, hogy ki hazudik és ki nem, tehát ez nem az a fajta logikai fejtörő, ahol megvan adva, hogy mondjuk 5 emberből 2 hazudik, hanem olyan, ahol mindenféle matematikai tudás nélkül kell kikövetkeztetni, hogy ki mondott igazat. Sajnos nem találom, ezért ha esetleg tudtok hasonlókat, akkor azt szívesen várom.


2015. jún. 17. 13:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Tudom, mire gondolsz, de sajnos most nem tudok ilyet linkelni (ha találok, fogok).


Azoknál az szokott a megoldás lenni, hogy első körben feltesszük, hogy 1 valaki hazudik, akkor az ahhoz kapcsolódó többi állításról tudjuk, hogy igaz vagy hamis (és az ilyen feladatokban nincsenek "féligazságok", tehát valami vagy igaz, vagy hamis). Szépen végigjárjuk az összes hozzákapcsolódó állítást, és ha a kiválasztott emberünk eredetileg igazat mondott (tehát tévedünk), akkor valahol be fog zárulni a kör úgy, tehát valahol ellentmondásra jutunk (ezt hívjuk a matematikában indirekt bizonyítási módnak).


Megpróbálok egy nagyon egyszerű esetet megfogalmazni; van 3 testvér, Anna, Peti és Robi. A 3 gyerek közül egyvalaki felfalt egy pitét. Amikor az anyuka megkérdezte, hogy ki ette meg, a következő válaszokat kapta:


-Anna: Peti volt!

-Peti: Robi volt!

-Robi: Mindketten hazudnak!


Érdemes Robi állításából kiindulni; ha Robi hazudik, akkor Anna és Peti igazat mond, tehát Peti és Robi befalta a Pitét. De a feladat szerint csak 1 ember ette meg, tehát ez nem lehet, ezért Robi mindenképp igazat mond. Ha viszont igazat mond, akkor Anna és Peti állítása is hamis, tehát sem Peti, sem Robi nem ehette meg a pitét, így kiesés alapon Anna zabálta meg egyedül, ezért Annát elviszi a piterendőrség.


Bugyuta példa, de szerintem szépen szemlélteti, hogy mire kell odafigyelni. Próbáld meg úgy kitalálni, hogy először felteszed, hogy Anna hazudik, aztán ha úgy sikerült, akkor nézd meg, hogy Peti hazugsága esetén kijön-e.

2015. jún. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem nyomozós, de Raymond Smullyannak voltak hasonló feladványos könyvei, mint amit #1 ír.
2015. jún. 17. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
L.A. Noire nevű játék az sztem tetszene neked! :D.
2015. jún. 17. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!