Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kinek mekkora az IQ-ja?...

Kinek mekkora az IQ-ja? Nektek mennyi?

Figyelt kérdés
Azoktól várnék választ, akik már oldottak meg IQ-tesztet, és ezért tudják, hogy kb mekkora az IQ-juk. Kíváncsi vagyok, hogy a tudományokat kedvelők körében kinek mekkora az IQ-ja.
2015. jún. 4. 13:29
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

Erősen teszttől függ.


Általános IQ-teszt, 18 évesen: 133<

RAVEN vizuális IQ-teszt 21 évesen: 150<

Vizuális labirintusteszt 23 évesen: 3000< (100-as IQ-jú ember által 45 perc alatt megoldott labirintust másfél percen belül oldottam meg, de nem azért, mert okosan kerestem az utat, hanem mert ránéztem a számítógép által generált mintára, és "láttam" benne a szabálytalanságot: az utat.)


IQ-teszt tehát baromi bizonytalan. Az elme fejlettségét és gyorsaságát méri igazából, az értelem szintjéhez nem sok köze van.

2015. jún. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
További problémát jelent, hogy magas intelligencia és kreativitás esetén a tesztalany azért adhat "rossz" választ, mert olyan megoldás is eszébe jut, ami a teszt készítőjének nem. (Többször előfordult velem.)
2015. jún. 4. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 Wadmalac ***** válasza:
Mensa: 118-125 közt, a 16-os szórásún.
2015. jún. 4. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 2xSü ***** válasza:
8%

> Mi köze a populáció normáleloszlási görbéjének az egyén IQ-értékéhez?


Az IQ normál eloszlást mutat. Ha megméred az egyes emberek IQ-ját, grafikonon ábrázolva x tengelyen az IQ-t, az y tengelyen az adott eredményt elérők számát ábrázolod, akkor normál eloszlás görbét kapsz. Hasonlóan mint mondjuk a magasság, vagy a testsúly esetén is, hiszen hasonlóan egy tulajdonságról van szó. Sokan vannak átlagosak, kevesebben térnek el kicsit az átlagtól, és nagyon kevesen térnek el nagyon az átlagtól.


> Miféle kreténség hogy 140 a felső 0,2%?


Pedig egy adott szórású skálán ez lehet így. Kérdés, hogy mekkora szórással is számolunk.


> Az IQ-tesztek különben is 200-220-ig mérnek.


Melyik teszt mér 200-ig? A Mensa teszt 24-es szórásnál is csak 155-ig mér. 16-os szórás esetén meg csak 137-ig. Felette nehéz lenne kalibrálni a tesztet, meg nem is lenne túl sok értelme mérni. Persze nem a Pistike által délután leprogramozott onlány ikú tesztet kell mérni, ahol hasraütéssel számolt eredmények vannak.


Ha mutatsz egy olyan kalibrált, hivatalos tesztet, ami 160 felett mér, akkor viszont megkövetlek. De én ilyenről nem tudok.


> Ha jól emlékszem akkorról mikor az IQ-tesztek még értek vmit, a 120 a középiskolások voltak, és az értéket úgy kaptad meg hogy kitööltöttél 70-120 között mérő teszttől fel egészen 170-200 között mérőig 5-6 tesztet.


Őőő… Mi van? :-) Eleve középiskolában, 17 éves kor alatt nem lehet felnőtt IQ tesztet normálisan értékelni. 200-as IQ azt jelentené, hogy egy 8 éves gyerek egy átlagos 16 éves mentális képességeivel rendelkezik. Ez azért elég meredek, nem? Oké, gyerekkorban még lehetne reálisan mérni, de felnőtt korban elég nehéz lenne annyi embert találni, akivel kalibrálni lehetne a tesztet.


Amúgy minden teszt egy bizonyos sávban mér. A mindenkinek szánt tesztek általában közel az áltaghoz, a 100-as értékhez, mondjuk 80 és 130 között mérnek pontosan, felette meg nem tudnak mérni, mert a feladatsor olyan könnyű, hogy a 130-hoz már minden kérdést helyesen válaszoltál meg.


A Mensa tesztje a Mensa szint méréséhez van azért kalibrálva, így 100 és 137 között – illetve 24-es szórásnál 100 és 155 között – mér pontosan. Ott is csak sávokat ad meg eredményként, mert erre képes a korlátozott számú kérdés miatt.


> Ezeken a menzás teszteken mindenki 150 körül teljesít.


Hát korántsem mindenki. Jó pár barátom töltött ki IQ tesztet, és elég eltérő eredmények születtek. Persze mind az átlag felett, hiszen olyan közegben mozgok, olyanok a barátaim, akik azért valamiféle hobbit űznek, egyetemen tanulnak/tanultak, stb…


Most gondolj bele. A mensás szint azt jelenti, hogy jobb eredményt érsz el, mint az emberiség 98%-a. Azért ez nem egy nagy dolog, kb. ekkora az aránya a világon a diplomásoknak is.


Meg eleve az megy IQ tesztre, akiben azért van kíváncsiság, hogy mekkora is az IQ-ja, esetleg sejti, hogy jó lehet. Ez már eleve egy szűrő. Ha valaki kiad pár ezer forintot egy tesztre, az már eleve magasabb IQ-t feltételez, mintha valaki inkább megiszik belőle néhány fröccsöt a kocsmába' a cimborákkal.


Azért itt a teljes népesség, illetve az egész világ IQ-ja 100-as átlagú. Magyarország azért nem a Kánaán, de azért nem jellemző a nagy tömegben való éhezés, azért itt van szervezett oktatás, ami eleve feljebb tornázza az magyar átlagot. Meg a magyar átlagban benne vannak a munkanélküliek, hajléktalanok, értelmi fogyatékosok, kocsmabútorok, tehát egy érettségivel, pláne egy diplomával azért nem meglepő egy 120-as eredmény.


> Biztos konyhásnénik írják.


Biztos…

2015. jún. 4. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:

Én egy nyomtatott tesztet csináltam valamilyen szakkönyvben, nem emlékeszem, csak az orrom alá nyomták. Az 140 lett, de úgy, hogy a vége felé véletlenül becsukódott, rossz helyen nyitottam ki és egy másikat folytattam.

Ennyit az IQ-ról... :))

2015. jún. 4. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 nlorant82 ***** válasza:
Nekem 178 as IQ-m van! Mensa tag vagyok! Az egész IQ tesztet hülyeségnek tartom! Egy embert ne az IQ-ja alapján ítéljünk meg!
2015. jún. 6. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 2xSü ***** válasza:
4%
Ez a 178-as IQ a hivatalos Mensa teszten jött ki?
2015. jún. 7. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 schocko ***** válasza:
...a 178-as nehezen tud kijönni, mert általában négyessével növekednek az értékek, s a 178 nem osztható maradék nélkül néggyel, másrészt egy Mensa tag nem tartja hülyeségnek az egészet...
2015. jún. 7. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 2xSü ***** válasza:
4%

Igazából ez inkább beugrató kérdés lett volna. Mert egyrészt jó kérdés, hogy milyen teszten jött ki neki 178-as eredmény. Mint írtam, egyetlen „hivatalos” tesztet sem ismerek, ami ilyen tartományban nőne. A Mensa teszt meg ugye – 24-es szórás esetén is – csak 155-ig mér, felette nem. Tehát elég érdekes, hogy valaki hülyeségnek tartja az IQ tesztet, de kettőt is végigcsinált, fizetett is érte.


Mert úgy eleve nekem kicsit gyanús, hogy valakinek 178-as IQ-val 35%-os hasznosságot sikerült elérnie a GYK-n. Van egy olyan sejtésem, hogy az illető kamuzott egyet, de biztos természetesen nem lehetek benne. Viszont ha azt mondta volna, hogy Mensa teszten jött ki neki ez az eredmény, akkor onnan bár biztosra vettem volna. De most inkább idejekorán lelőttem ezt a beugratós kérdést. Sebaj.


> Egy embert ne az IQ-ja alapján ítéljünk meg!


Ez meg azt sugallja, hogy az emberek azért csinálnak, vagy csináltatnak IQ tesztet, hogy ez valamiféle megítélés alapja legyen. Ha Mensa tag lenne, akkor tudná az illető, hogy ez nagyon nem így van. Ez olyan dolog, hogy megmérem néha a súlyomat is, más is megméri, de alapvetően nem ez alapján ítéljük meg egymást. A magasságomat is megmérem, más is megméri, mégsem ez alapján ítéljük meg egymást. Viszont jó tudni, hogy ha ez a képességed kimagasló-e, vagy átlagos, hogy megpróbáld-e kiaknázni az ebben rejlő lehetőségeket, kihozni a maximumot ebből az adottságodból, vagy inkább más képességre építve találj célokat. Pl. ha valaki tudja, hogy jóval átlag feletti magassága van, az esetleg kicsit jobban ráhajt a kosárlabdára. De ha tudja, hogy magasság szempontjából átlagos, akkor lehet, inkább a versírásra hajt rá, ha éppen az a másik hobbija.

2015. jún. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 schocko ***** válasza:
*négyesével akart lenni, csak még túl korán volt ;)...
2015. jún. 7. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!