Emberes Mars-expedíció: miért a Marsra, miért nem a Holdra? Semmivel nem jobb a Mars, mint a Hold egy kolóniához.
Nincs számottevő, alkalmas légkör.
Kicsi a gravitáció a gázok megtartására.
Feltehetően van némi (víz)jég. (A Holdon is!)
A Hold sokkal közelebb van, könnyebben elérhető.
A Hold a Naphoz is közelebb van, több hő, energia van.
Mars-Hold 1:3. :D
Van számottevő légkör. Sokkal, sokkal nagyobb légkör van, mint a Holdon, ez alapból remek védelmet nyújt pl a mikrometeorok ellen. A gázokat megtartja a gravitáció, mert van légkör.
Van valamennyi mágneses pajzsa (nem sok) ami több védelmet nyújt a napsugárzás ellen + távolabb is van, kisebb a sugárzás. Erősebb a gravitáció, tehát az emberi test sokkal lassabban gyengül el ott. Van légkör, ezért a hőmérséklet különbségek JÓVAL kisebbek. A Holdon 200-300 fokos különbség is van a nappal-éjszaka között, a Marson az egyenlítő környékén már csak 100 fok körüli (ami tetemes különbség). A Marson jóval kisebb űrruha szükséges, ami sokkalta könnyebb mozgást tesz lehetővé.
És a legfőbb pont: a Marson van mit kutatni, (élet nyomai, hasonló körülmények voltak ott a múltban, mint a Földön, tehát a mi jövünk és múltunk is kutatható), míg a Hold igazából nagyon sok izgalmas dolgot nem tartogat.
"Sokkal, sokkal nagyobb légkör van, mint a Holdon..."
Kisebb, mint a földi 1%-a, lélegzésre tök. alkalmatlan.
"A Mars légköre nagyon ritka: a felszíni légnyomás mindössze 0,75%-a a földinek: 7,5 millibar, szemben a földi 1013 millibarral. A légkörének 95%-a szén-dioxid, 3%-a nitrogén, 1,6%-a argon és nyomokban van oxigén és víz" /wiki
"Erősebb a gravitáció... " 1/3 <-> 1/6, ez is nagyon kicsi
"A Holdon 200-300 fokos különbség is van a nappal-éjszaka között..." Az egyenlítőn, máshol kevesebb.
" ...a Marson az egyenlítő környékén már csak 100 fok körüli" −140 °C ... 20 °C /wiki
A legfőbb ellenérvem: ha bármi segítség, utánpótlás kell: a Hold 1 napra van, a Mars min. fél évre.
Nincs még olyan szinten a technika, hogy a Marsra menjünk, de jó indok nagy pénzek lenyúlására - amihez a Hold már nem elég vonzó.
1) A Marsi gravitáció a földi 38%-a, a holdi gravitáció csak kb 16%, ez azért elég jelentős különbség. Úgy tudom, hogy a Marson a múltban volt légkör, tehát nem alkalmatlan arra, hogy ha képesek leszünk légkör létrehozására, akkor megtartsa majd azt.
2) A légkör ugyan kicsi, de nagyobb, mint a Hold légköre, így jobb védelmet nyújt a meteorok ellen. Ha összeveted őket, akkor látható, hogy a Hold jobban tele van kráterekkel, mint a Mars. Légzésre persze alkalmatlan mindkettő "légkör", de az előny, hogy kevésbé kell félni attól, hogy egy meteor becsapódik a fő energiaforrásunkba és meghalunk.
3) Legfőbb indok: ott még nem volt ember. A Hold "unalmas", a Mars meg új, izgalmas, így sokkal jobban támogatja az egyszerű ember is meg a kormányok is. Az pedig sokkal több pénzt jelent. És minden expedíció elsősorban a pénztől függ.
Hát szerintem meg egy elég nagy áttörés lenne, ha embert küldenénk a Marsra. A Mars nem egy hold, hanem egy másik bolygó. És hiába van már ott emberi kutatás gépek (roverek) segítségével, az emberi expedíció sokkal sokoldalúbb és mélyebb lenne, hiszen a gépek nem tudnak mindent megcsinálni. A Holdon már járt ember, és elég sokmindent ismerünk a legközelebbi szomszédunkról, de a Marsról még nem.
Ugye ezeknek a kutatásoknak az egyik nagy célja az élet kutatása vagy az élet nyomainak feltárása, ha a múltban létezett ilyen. A Marson elég nagy valószínűsége van annak, hogy létezett élet, hiszen a múltban valószínűleg sokkal nagyobb légköre volt, oxigén is volt a légkörben és a felszínen folyékony víz lehetett. Ugye van olyan elmélet is, hogy a Marsról származó meteorok szállították a Földre az életet... Szóval ez a bolygó elég sok izgalmas felfedezést rejt magában, és szerintem a Mars kutatása nem azon kéne, hogy múljon, hogy a Holddal hasonlítjuk össze. Teljesen más égitest a kettő, és egyik kutatásának nincs köze a másikhoz. Ne azét ne menjünk már el a Marsra, mert a Hold itt van egy köpésnyire :D
Kérdező, te tipikusan olyan vagy, hogy ha pl. a barátnőd mondja, hogy szeretne egy aranygyűrűt, mert az olyan szép lenne stb., akkor bemennél az első bizsuboltba és vennél egy hamis értéktelen kacatot, mondván, hogy kit érdekel, hasonlóan fénylik mint az arany, érje be azzal... Érted ezt a hozzáállást? Vagy a gyereked el akar menni síelni, erre te veszel neki egy szánkót, hogy a közeli árokban tudjon csúszkálni. Ez is-az is csúszkálás :D Hát azért vannak különbségek...
#5: "A Mars nem egy hold, hanem egy másik bolygó."
Na, ez aztán mindegy. Az Európa vagy a Titán is jó lenne, ha jó lenne.
"...valószínűleg sokkal nagyobb légköre volt, oxigén is volt a légkörben és a felszínen folyékony víz lehetett."
Ha volt is, elszállt, biztos nem véletlenül.
Válaszoló, te tipikusan olyan vagy, hogy mindennel beetet a média, nem látod a tényeket: még nem jött el az idő a Marsra, csak egy álom. Való Világ. (???)
Alapvetően semmi praktikus haszna nincs, hogy bármilyen égitestre embert küldjenek robot helyett. A költség, a felelősség, a nehézségek mind jelentősen megnőnek, hátrányból van sok, előnyből viszont kevés: lényegében nincs semmi, amit távirányítású gépekkel ne hatékonyabban lehetne megoldani, mint emberek utaztatásával.
Ellenben tudod, mi hatalmas jelentőségű? A reklámérték. Az átlagember talán nem is tudja, hogy Hold-műhold vagy Marsjáró robotautó egyáltalán létezik. (lásd [link] ) Az űrkutatás-téma sokadrendű helyre szorult a fontossági listánkon. Egy űrszonda kit érdekel a hírekben, hogy merre jár éppen, milyen heézségekkel kell megküzdenie? Ez a NASA magánügye, oldják meg, mondanák erre valószínűleg.
Ellenben az emberes expedíciót folyamatosan lehet nyomatni. Lehet izgulni a híradóban, hogy most lépték át az űrhajósok az út felét, és sikerül-e egy műszaki hibát kijavítani, stb. Ha előbújnak a holdraszálláscáfolók, még jobb: legalább a közember is rákérdez a részletekre, lehet majd mutogatni, hogy mit hogyan szerveztek, mik a technikai működési részletek, stb. Egy hősies emberi expedíció jobban lekötné a világ fgyelmét, mint egy gépesített valaha tudná.
Az űrkutatásnak szüksége van az ilyesfajta reklámra, nekünk pedig szükségünk van az űrkutatásra. Legfőképp ezért csinálják.
Abban szerintem tévedsz, hogy bárki azárt menne a Marsra, hogy ott permanens kolóniát hozzon létre. Ez teljességgel fenntarthatatlan lenne, nem lehetne biztosítani a Földről az utánpótlást. Szerintem ez fel sem merült egyelőre, valamit összekevertél. Ellenben a holdi permamens állomást már nagyon régóta tervezik, és kétségtelen, hogy előbb-utóbb meg is valósul.
Miért is ne? A Hold itt van a szomszédban, már az Apolló programoknak is csak 3-4 kellett az eléréséhez, és az még régi technológia.
A Mars-utazás ellenben kb. fél és 1 év között lenne.
Mondjuk mákod van, hogy nem a többi kommentedet olvastam el előbb, nem válaszoltam volna :(
"Nincs még olyan szinten a technika, hogy a Marsra menjünk, de jó indok nagy pénzek lenyúlására"
Tudatlanság+nagy magabiztosság, a szokásos kombináció... :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!