Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért fáradunk ki, amikor...

Miért fáradunk ki, amikor valamit sokáig tartunk?

Figyelt kérdés

Tételezzük fel, hogy valaki kinyújtott karral tart a kezében egy mondjuk 2 kg-os súlyzót. Eleinte tartja, tartja, de egy idő után elfárad, és nemsoráka kénytelen letenni, mert nem bírja tovább tartani. Erre mondhatjuk azt, hogy elfáradt, elfogyott az energiája. Ez viszont fura, mert igazából munkát nem végzett (az elmozdulás nulla, így a szorzat is), vagyis energiafelhasználás nem történt. Mi az oka annak, hogy ennek ellenére nem bírja tovább tartani a súlyzót?


Előre is köszönöm a válaszokat.



2015. máj. 10. 11:42
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
0%
Hogyhogy munkát nem végez? A súlyzó egy bizonyos erővel nyomja lefele a karunk, nekünk pedig ezt ellensúlyoznunk kell ami bizony energiát igényel
2015. máj. 10. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Amire én gondoltam, az az alábbi összefüggés volt:


L = F*s


Ahol L a munka, F az erő és s a megtett út. Mikor tartom a kezemben a súlyzót, a megtett út nulla (vagy nagyon kicsi, és ez a kéz remegéséből származik), vagyis elméletileg, mivel egyik szorzótényező nulla, az egész kifejezés nulla kéne legyen. Arra volnék kíváncsi, hogy ez az ellensúlyozás, hogy mondtad, "honnan veszi" el az energiát, ha úgy tetszik, milyen képlet adja meg, hogy ehhez mennyi energiára van szükség? Mert az általam megadott összefüggés nem írja le ez esetben a valóságat megfelelően.

2015. máj. 10. 12:10
 3/18 anonim ***** válasza:

12:00, igen, ezért be kell dugni a könyves polcot is a konnektorba, mert különben elejti a könyveket.


Amúgy első körben valami olyasmi, hogy azért, mert merevebb állapotban kell tartani az izmokat, amik eltérnek a kényelmes állapottól. Például ilyenkor nehezebben megy vér az izmaidba, meg mittudomén, majd egy biológus elmondja (csak én fizikus vagyok, és rossz volt olvasni a 12:00-ás választ, azért akartam írni). Ugye hasonlóan akkor is valami kényelmetlen dolgot kell elviselned, ha a víz alatt maradsz egy levegővel. Egy idő után fel kell jönnöd, mint ahogy a súlyzót is le kell tenned.


Szóval az én válaszom az, hogy bár külső irányba nem végzel fizikai munkát, a tested, illetve az izmaid aktívan/életben tartásához se az nem kellemes, ha a víz alatt vagy, se az, ha folyamatosan tartasz egy súlyzót.

2015. máj. 10. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz lehetne hasonlítani, amikor egy elektromágnes tart egy súlyt. Nincs elmozdulás, a mágnes tekercsében mégis folynia kell az áramnak, és a villanyóra is pörög. Az izomban és az egész szervezetben is hasonló folyamatok játszódnak le, csak kémiai jellegűek.

A fenti képlet mechanikai munkára vonatkozik, mozgó testeken végzett munkára, itt pedig kémiai energiákról van szó. Energiát nem csak úgy lehet egy testtel közölni, hogy elmozdítjuk. Ha például felmelegítjük, akkor is munkát végeztünk, pedig nincs elmozdulás.

2015. máj. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

* "Energiát nem csak úgy lehet egy testtel közölni, hogy elmozdítjuk."

Ezt most nem a súlyzóra értettem, hanem az izomrostokra.

2015. máj. 10. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

(((> „Ha például felmelegítjük, akkor is munkát végeztünk, pedig nincs elmozdulás.”

Nem, akkor hőt közöltünk. A munkához definíció szerint kell az elmozdulás. De ez szerencsére nem lényegi hiba, mint a 12:00-ás válaszban.)))

2015. máj. 10. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Na igen, a munkát most könnyelműen úgy értelmeztem, hogy ha energiát viszünk egy rendszerbe, akkor azt munkával érjük el. (Pl. a mechanikai munka mozgási vagy helyzeti energiát visz be.) Ilyen értelemben a hőközlés is munka, bár pongyola megfogalmazás, ez tény. :)
2015. máj. 10. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
A válaszok alapján elég sokra rájöttem, és azt hiszem, kezdem érteni, bár nem tudom pontosan, miért megterhelőbb az izomrostoknak összehúzott állapotban maradniuk.
2015. máj. 10. 16:10
 9/18 anonim ***** válasza:

12:00 válaszoló vagyok és szeretném megtudni, hogy hol vétettem el azt a "lényegi hibát"? Én megeszem mindkettőnk kalapját ha egy bizonyos súly vízszintes megtartása nem igényel energiát. A polcos példa nem is hasonlít ahhoz amit én írtam mivel az fel van függesztve. Ha a karomat felfüggesztem valamivel akkor nem is fog elfáradni.

A kérdésben sehol nem szerepel a MECHANIKAI munka kifejezés...csupán az energia. Utólag tisztázta a kérdező.


U.I.

Kár volt odabiggyeszd, hogy te fizikus vagy...

2015. máj. 10. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

> „A kérdésben sehol nem szerepel a MECHANIKAI munka kifejezés...csupán az energia. Utólag tisztázta a kérdező.”

Oké, legyen. Elismerem, hogy lehet „munka” az is, hogy tartani kell valamit (mint ahogy szellemi munkáról is lehet beszélni, aminek során természetesen szintén használunk energiát). De a fizikában csak mechanikai munka van. Másrészt nézd csak meg (a 11:42-es kérdésből idézek):

„igazából munkát nem végzett (az elmozdulás nulla, így a szorzat is)”

Az „elmozdulás” + „így a szorzat is” elég egyértelmű utalás a MECHANIKAI munka definíciójára: L = F*s, ahol s az elmozdulás vektor, ahogy a kérdező később helyesen „tisztázta”, hogy neked is világos legyen.


> „nekünk pedig ezt ellensúlyoznunk kell ami bizony energiát igényel”

A könyves polcnak is ellensúlyoznia kell a könyv súlyát, de nem kell neki energia. Ezért szerintem a példám cáfolta a te érved.


> „A polcos példa nem is hasonlít ahhoz amit én írtam mivel az fel van függesztve.”

Az én lakásomban egyik könyves polc sincs amúgy felfüggesztve, a talajon állnak, ahogyan én is, mikor egy súlyzót tartok, tehát alá vannak támasztva. És ez már hasonlít a te példádra, hogy állsz, és a vázizmaid meg a gerinced alátámasztják a karodat.


> „Ha a karomat felfüggesztem valamivel akkor nem is fog elfáradni.”

Én szívesen kikötöm a karodat egy-két hétre, hogy lásd mennyire nem fárad el, és milyen könnyen hadonászol majd utána. Még az amputáció költségét is állom majd, ha beleegyezel…


A kérdezőnek:

> „bár nem tudom pontosan, miért megterhelőbb az izomrostoknak összehúzott állapotban maradniuk.”

Igen, ezért volna jó egy bioszos válaszát olvasni, nem tudom, Sadam87 aktív-e mostanság. De én még mindig arra tippelek, hogy ilyen állapotban nehezebben kapnak vért, oxigént,… a sejtek a karodban. Az ő életben maradásukhoz kell a kémiai energia, ahogy a 14:50-es írta, és ha ezt nem kapják meg, akkor jeleznek a szervezetnek, hogy szükség van rá. Ez a fáradtság érzés. (Legalábbis szerintem, de ehhez tényleg elég dilettáns vagyok.)

2015. máj. 10. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!