Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szabadesés vs szivás?

Simoarpi kérdése:

Szabadesés vs szivás?

Figyelt kérdés
Szabadesés vs szivás? Meik hatásosabb? Van egy kis halastavunk a kertben, amibe kb 200méterröl folyik be a viz szabadeséssel 1,5colos vezetékben (több kanyar stb). A szintkülönbség kb 15 méter lehet, egy patakbol bvan bevezetve. A kérdésem az lenne h pl ha valamivel megszivatnám a vezeték also végét akkor felgyorsulna e a viz áramlása a csöben? Vagyis több viz folyna e mint ami jelenleg folyik? Lehet kicsit hüjén hangzik.

2015. ápr. 21. 13:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Igen, természetesen felgyorsulna a viz áramlása a csöben, nagyobb lenne a vízhozam.

A kérdés inkább az hogy mennyivel, megérné-e? (Bár a vezeték sem lehetett olcsó!)

Többszörös hozamra szívással nem lehet számítani, kedvezőbb lenne fentről nagyobb nyomással benyomni a vizet - ha ez lehetséges.

2015. ápr. 21. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
csak a szívómotor pénzbe kerül, a gravitáció meg ingyen van
2015. ápr. 21. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nyílván gyorsabb lenne, persze csak ésszerű határok között. Szivattyú beépítése, illesztése csővezetékhez, nem olyan egyszerű feladat, ahogy azt elképzeled, sokkal összetettebb.

Ha nem értesz hozzá, akkor mindenképp bízd szakemberre!


Amúgy tudok ajánlani még egy módszert, ami nem igényel különösebb szaktudást: Építsetek ki párhuzamosan egy másik csővezetéket is. Két csövön több víz jön, hogy mennyivel azt a kontinuitásból kiszámíthatod.


Ha sok a kanyar a csőben, stb. akkor az ismét nyomásveszteséget jelent. Szerencsére erre is vannak elég jó tapasztalati számítási eljárások.

2015. ápr. 21. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
nem állando szivásra gondoltam hanem csak olyanra h valamit rácsatlakoztatok,és szivatom egy darabig majd lecsatolom.szoval a hálozatba nem épitenék be semmit csak pár percre.pl egy trágyalé szivato csiszternát rá tudnánk csatolni,van is a szomszédnak.csak az a kérdés h a lecsatolás után ugyanaz a vizhozam lesz mint ami most,vagy több?jelenleg kb 1l/1mp.köszönöm a válaszokat
2015. ápr. 22. 07:25
 5/12 anonim ***** válasza:
A Hagen Poiseuille törvény értelmében a cső átmérőjének negyedik hatványa számít!! Nem tudom mennyivel drágább nagyobb átmérőjű csövet keríteni, de én abban gondolkodnék inkább!
2015. ápr. 22. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
nem!marad ez a csovezeték,igyis elég sokba került.a kérdésemre még mindig nem kaptam megfelelö választ?
2015. ápr. 22. 14:47
 7/12 anonim ***** válasza:
drágább mint az aggregátor meg az üzemeltetése? hosszútávon szerintem semmiképp
2015. ápr. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"...a lecsatolás után ugyanaz a vizhozam lesz mint ami most,vagy több?"

Utána a vízhozam természetesen ugyanannyi lesz mint most, kivéve hogy ha a megszivatás hoz ki elzáró anyagot, dugulást, leülepedést.

De ezt nem tartom valószínűnek: gondolom van szűrő, ill. elég nagynak tűnik a víz sebessége, hozama ahhoz, hogy ne legyen ilyen probléma.

2015. ápr. 23. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem kaptál választ?

De, pontosan idevág az általam említett H-P törvény.

Csak mondom, hogy másfélszerese átmérő esetén 5-ször akkora vízhozamra számíthatsz... mindenféle szivattyú nélkül!


Nem akármi, hogy az átmérő negyedik hatványával arányos a vízhozam!!!


Ellenben ha két egyforma csöved van, akkor nyilván kb kétszerese lesz a vízhozam...

2015. ápr. 23. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mennyibe került a cső, meg mennyi lenne a szivattyú, de én biztos törekednék a lehető legnagyobb átmérőre, értelmes határon belül. Éppen a fentiek miatt!
2015. ápr. 23. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!