Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Csavarok, menetek, erők?

Csavarok, menetek, erők?

Figyelt kérdés

Hali,


Az lenne a kérdésem, hogy ugyanúgy számoljuk ki az csavarkötésre ható erőt minden csavarkapcsolatnál?


Azaz:


menetes átmenőfurat és menetes zsákfurat kapcsolatnál


Menet nélküli átmenőfurat és menetes átmenőfurat kapcsolatnál, ahol csavaranya is van


Azt nem értem, hogy számít az, ha a csavaron mikortól van menet? mivan ha az összefogni kivant lemezeken mikor áthalad nincs menet, csak mikor már kibukkan és ott fogja össze az anya. Ugyanaz minden eset?


2015. márc. 31. 17:57
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Van olyan verzio, hogy az első lemez furat, nem menetes, mig a második zsákfurat?
2015. márc. 31. 17:58
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
A rövid válasz: igen mindnél ugyan úgy(a menet típusa mondjuk nem mindegy tehát hogy metrikus, trapéz, stb.)
2015. márc. 31. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem pontosan mi a kérdésed,de írok pár dolgot,hátha valmalyik betalál. Először is azt nem tiszta,hogy az a kérdés h pl egy csavarral összekötsz 2 lemezt majd adsz neki egy húzó igénybevételt vagy egy nyírást. Vagy pedig az a kérdés h meghúzod az anyát egy kulccsal és a meneteken ekkora mekkora erő fog fellépni..



Az első esetben ha pl. csavart húzóigénybevételnek teszel ki,akkor tök mindegy miylen rajta a menet,mert a feszültség számításakor úgyis magátmérővel fogsz számolni, ergo mindegy h az most : trapéz,méter,cső,zsinór,witworth stb. menet. Nyírásnál is ugyanez a helyzet, viszont itt annyit kell megjegyezni,hogy menetet sosem szabad nyírásra terhelni! Ez egy gépész alapszabály.


A másik esetben,ha a meneten fellépő erők érdeklenek,akkor az már függ a menet típusától , menetemelkedéstől , átmérőtől. A menteken erő is fellép , és nyomaték is (csavarás) valamint a menettő hajlítással is számítani kell. Amúgy ez úgy néz ki a gyakorlatban,hogy van egy összefüggés,ami univerzális, és az adott menet sajátosságait konstans tényezőkkel tudod helyettesíteni. Amit ki is lehet számolni,meg táblázatokból is ki lehet venni.


21f

2015. márc. 31. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Nah elolvstam mégegyszer a kérdést,de úgy látom meg is válaszoltam az előbb. A 2 lemeznél azért nincs menet,mivel menetet nem szokás nyírásra terhelni! Feszültség szempontjából ugyanazt az értéket fogod kapni,mintha lenne rajta menet,hiszen magátmérővel méretezünk. Az adott csavarok emg különböző hosszúságban készülnek. A hosszúságok természetesen szabványban vannak lerögzítve , és van hatmillióféle variáció kb. de mindegyik szabványos. Egyszer fogtam kezemben egy Würth csavarkatalógust.. Hát volt vagy 900 oldal.. :D



Tisztelet a gépésznek!

2015. márc. 31. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. CSak, hogy értsétek mit akarok:

[link]


Amit ábrázoltam, így a csavar nyírásra van igénybe véve jól gondolom? Akkor el kell vetnem a zsákfuratos ötletet és átmenőfurat kell, anya a csavar végére...

2015. márc. 31. 22:02
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Így van! Ez nyíróigénybevétel, és átmenő furat a nyerő!
2015. márc. 31. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Köszi! Akkor kell méretezni a csavart nyírásra és az anyát?
2015. márc. 31. 22:32
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Azt hittem hogy nyomatékra akarod húzni a csavart és annál.


Úgy csináld hogy meghúzod a csavart és akkor a két lemez között súrlódás ébred és ez tart ellen az erővel.

2015. márc. 31. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
29%

"Amit ábrázoltam, így a csavar nyírásra van igénybe véve jól gondolom?"


Nem! A csavar SOHA nincs NYÍRÁSRA igénybevéve, az már baj is lenne, ez nem szegecs!


Az ábrán az erőt a lemezek közötti surlódóerő veszi fel.

2015. ápr. 1. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Wadmalac ***** válasza:
44%

Ilyen terhelésre vagy geometriailag magától terhelést felvevő találkozást szoktak kialakítani a két anyag közt, vagy kifejezetten ilyen nyíróerő felvételére készült kúpos- vagy hengeresszegeket használnak, nem szokás csavarerőből származó súrlódási erőre bízni, éppen azért, mert elmozdulás esetén a csavar lesz az alakkal záró elem és az lesz nyírásra terhelve, azt meg írták is, hogy nem szabad.


Persze van menettel ellátott illesztő csap is, azok hengeres szára ilyen nyíró igénybevételre is van tervezve, a jelen rajz szerinti kialakításnál mindenképpen innen kellene választani a méretezéshez. Persze figyelembe kell venni a szükséges furatkialakítást is.

[link]

[link]

2015. ápr. 1. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!