Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gráfelmélet alapozó tankönyv?

Gráfelmélet alapozó tankönyv?

Figyelt kérdés

Társadalomtudományt tanulok, és többször belebotlottam a hálózatelemzésbe. Érdekelne annyira, hogy mélyebben belemenjek, de sajnos a gráfok oldaláról a matematikai háttér hiányzik.


Ismertek olyan tankönyvet, ami nagyon gyógyszintről kezd, hogy az alapfogalmakat, jelöléseket, stb. elsajátíthassam? (Onnan már felhozom magam magas szintre könnyedén.)



2015. márc. 30. 19:16
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom pontosan milyen mélységig van szükséged a gráfelméletre.

A gráfelméleti alapfogalmakra vagy kíváncsi, akkor felsorolok neked kb. 15 fogalmat, amit mindenképp érdemes megérteni, ezeket megtalálod wikipédián is.

Ha picit is mélyebben bele akarsz menni a gráfelméletbe, ahhoz más matematikai témaköröket is érintened kell, pl a lineáris algebrát mindenképp.


Hajnal Péter-Gráfelmélet könyv első fejezetét (gráfelméleti alapfogalmak) mindenképp ajánlom kezdésnek

2015. márc. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Egyébként a hálózatelemzés az mi? Eddig akármit olvastam róla minden eléggé áltudományosnak tűnt, vagy olyannak amire az ember körülbelül józan ésszel rájön ha belegondol. Eddig minden "módszernek", amit a hálózat elemzés témakörben olvastam volt egy matematikai megfelelője (amit általában évtizedekkel ezelőtt kidolgoztak már) sokkal egyértelműbben, egzaktabban megfogalmazva, amit ha valaki jó matematikus akár használhatta is eddig is (sőt használták is).

Tényleg nem értem milyen pluszt ad. :\

Ez nem lehúzás, szívesen látnék példákat, amiket a hálózatelemzés előtt nem tudtunk volna megoldani.

2015. márc. 30. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Kösz a tippet, ment a thumbs up! :) A hálózatelemzés nem más, mint gráfelmélet alkalmazva a Mérei-féle szociometriára. Nem ad hozzá újat a gráfelmélethez. :) A társadalomtudományokhoz viszont jelentősen. Sajnos a probléma az, hogy azok a szakemberek, akik számára ez a tudás releváns lenne, nem tanulnak matematikát egyetemen. (Nos, tanulunk statisztikát, többváltozós statisztikát, pszichometriát és gyógyszinten egy-két tanuló algoritmust, mint a döntési fák és a neurális hálók módszertana... És ennyi.)


Emiatt sajnos a hálózatelemzéssel foglalkozók sokszor rosszul használják a módszert, olyasmi következtetést próbálnak levonni, ami információt nem feltétlenül hordoz maga a hálózat... Így tűnhet áltudományosnak. Nos ez az, amibe nem szeretnék belefutni, és emiatt szeretném tanulni a matematikai hátterét. :)


Önmagában a hálózatelemzés egy elég erős módszer, ha jól használják. :) Létező példát most kapásból nem fogok tudni mondani így félálomban... Információk terjedésének mérésére nagyon jó például, illetve lehetne vele mérni, hogyan terjed az áltudományos bullshit/conteo facebookon. Megtámogatva például néhány jobban bemért személyiség kérdőívvel végre rá lehetne jönni, hogy kiknek és miért jó ez a sok chemtrail/gyíkember baromság.

2015. márc. 31. 07:56
 4/5 anonim ***** válasza:

Azt hiszem sejtem körülbelül mi a lényeg :D

A társadalomtudomány és matek közti szakadékot elég nehéz lesz teljesen áthidalni, de biztos durva elméletek jönnének ki belőle :D

Én régebben olvastam róla, eléggé elkezdett érdekleni, de akármennyit utána néztem nem találtam róla oylan egzakt modellt, amivel érdemes lenne matematikailag bármit is kezdeni, és mivel a társadalom tudomány enyhén szólva nem az én területem, ezért inkább hanyagoltam a témát.

A matematikailag korrekt formális megközelítés nélkül viszont matekos módszerekkel akármit le lehet vezetni, amit csak akarsz, akár olyan dolgokat is, amik értelmetlenek, mert egy logikailag ellentmondásos rendszerből alapból bármit le lehet vezetni. Szóval onnantól kezdve oda jut az ember levezetésben, amit csak látni szeretne, és én legtöbb leírásban ezt tapasztaltam. (Ez tipikusan olyan, mint "ha ma szerda van, akkor a politikusok gyíkemberek" állítás, ami igaz :D, mert ma nincs szerda, de ez csak a mai napon igaz, holnap már nem, és ha nem elég egzaktul fogalmazunk, akkor kiderül hogy Orbán tényleg gyíkember)

A lényeg, hogy teljesen egzakt megközelítés kéne, ha van ilyen irodalom, légyszi linkeld, mert eléggé érdekelne.

Mindenesetre sok sikert hozzá, és ha az egyik fogalom gráfelméletben nem érthető, akkor írj :)

2015. márc. 31. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi szépen. :) Igen, az ilyen baromságokat szeretném elkerülni. Nem azt szeretném, ha sikerülnének a vizsgálataim, hanem azt szeretném, hogy megtudjam az igazságot engem érdeklő kérdésekben. :) És ha értem, hogy mire képes a gráfelmélet, akkor tudni fogom, hogy milyen kérdéseket fogok tudni feltenni.


Itt egy érdekes vizsgálat például. Ez szociális hálók változásait nézi idővel.


[link]


A példának használt adatok például teljesen egzaktok: mobiltelefonok hívásának naplója. (Adatok: hívó fél, fogadó fél, átjátszó torony elhelyezkedése, időpont stb. Nem foglalkozik tartalommal.) Egy olyan algoritmuson dolgoznak a szerzők, ami jelzi, ha jelentős változás történik ebben a hálózatban. (Egy másik, hasonló publikációban azt mondták, hogy terrorista támadások bejóslására alkalmasnak bizonyult a rendszer, mert a terroristák közötti kommunikációban jelentős változások zajlanak le közvetlen támadások előtt. Állítólag 9/11-ről is volt hasonló adat, de csak 2007-ben publikálták.)

2015. márc. 31. 15:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!