Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A HCL (sósav) miért ad át...

A HCL (sósav) miért ad át hidrogént a H2O (víz) -nek, ha már egyszer "mindenki" elérte a nemesgáz szerkezetet?

Figyelt kérdés
2015. márc. 29. 18:58
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Elírtam, szóval protont miért ad át neki:


HCl + H2O → H3O+ + Cl−


Ezzel csak felborul az egész rendszer mert nem lesznek semlegesek, pedig arra kéne törekedniük, hogy nemesgázszerkezet meglegyen, itt pedig felbomlik

2015. márc. 29. 19:05
 2/13 anonim ***** válasza:
0%
Mer én még nem értem el.
2015. márc. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%
H2o Az viz és Az fojadék Nem nemesgáz.. Az anyag amugy se tudja milyen annyag Azt csak Te látod kivulrol ezért Azt De tudja nemesgáze mint ahogy Te se látod magad kivulrol.. éa Még a bgfre jarok butak.. Te hol tanulod ezt a sok zagyvasagot???
2015. márc. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Mert nem elektront ad át neki, hanem protont. A kettő nem ugyanaz. Az elektronnal/elektronokkal éri el a nemesgázszerkezetet.
2015. márc. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
A HCL-nek is megvan a 8 külső elektronja (mint a nemesgazoknak) és a víznek is, akkor mégis miért lopja el egyik a másiktól a protont?
2015. márc. 29. 19:19
 6/13 anonim ***** válasza:
0%
Kérdező, fogd föl, hogy sem a sósav, sem a víz nem nemesgáz, hanem FOLYADÉK!!
2015. márc. 29. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

kedves valaszolo te pedig azt fogd fel hogy sem a H3O+ sem a Cl− folyadekok!!


latom nem ertik itt sokan a kerdesemet a sok egyetemista okoska.


de mar nemtudom egyszerubben irni, mitol stabilabb a CL- mint a kovalens koteses HCL ????

2015. márc. 29. 19:31
 8/13 A kérdező kommentje:
tnaulj mar meg olvasni, nem azt irtam hogy nemesgaz a viz, hanem azt hogy ELERTE a nemesgaz szerkezetet!!!
2015. márc. 29. 19:39
 9/13 anonim ***** válasza:

Ne hallgass rájuk eddig csak egy normális válasz érkezett, a többi még a kérdést sem érti.

Szóval az a helyzet, hogy a HCl-ben kialakuló molekulapálya biztosítja a nemesgázszerkezethez hiányzó elektronokat a két atomnak, de nem teljesen korrektül.

ugyebár mind a hidrogén, mind a klór 1 elektront igényelne a stabil szerkezethez, és ezt kölcsönösen kéne pótolniuk a másiknak, viszont az a helyzet, hogy a klórnak annyi protonja van, hogy azt a két elektron ami kötésben van, annyira magához vonzza, hogy a hidrogénnek alig jut. Ez okozza azt is, hogy ez a kötés poláris.

Tehát a végeredmény hasonló az ionrácshoz, tehát van egy atom ami jóljár, a másik meg kénytelen ezt elfogadni.

A helyzet viszont az, hogyha érkezik egy anyag, történetesen a víz, aminek a molekulaszerkezete tartalmaz két nemkötő elektronpárt, akkor az elektronját vesztett hidrogén képes "odapofátlankodni" az oxigénhez, és köztulajdonnak nyilvánítani az egyik ilyen elektronpárt. Ezáltal ismét kialakul a nemesgázszerkezete.

Tehát a hidrogén végig van két elektronja, mindkét vegyületben, csak az egyikben sokkal jobban kell megosztania, mint a másikban.

2015. márc. 29. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Kérdező!

Mint a 4. válaszoló is írja, elektronátadás a reakcióban nem történik, így az elektronszerkezet a reakció során (ilyen szempontból) nem változik.

Nézzük meg, mi képződik! Egyrészt egy klorid ion, aminek az elektronszerkezete pontosan megegyezik az argonéval. Ez elég egyértelműen nemesgázszerkezet. Másrészt egy oxóniumion, aminek az elektronszerkezete megegyezik az ammóniáéval. Az ammóniában a nitrogén és a hidrogén is eléri a nemesgázszerkezetet, szóval ezzel sincs semmi gond. (Az eltérés egyébként csak az elektronpályák méretében illetve a kötéshosszban van, a töltés ilyen szempontból nem érdekes.)

A reakció azért megy végbe, mivel a hidrogén-klór kötés erősen poláris, azaz a klór maga felé vonzza a kötőelektronpárt. Emiatt a hidrogénion viszonylag könnyen le tud szakadni. Ugyanakkor a vízmolekula oxigénatomja körül viszonylag nagy az elektronsűrűség, mivel a két hidrogén elektronjait maga fele vonzza. Ezen kívül rendelkezik nem-kötő elektronpárral, amivel képes datív kötést létesíteni a protonnal.

A nagyon okosaknak meg szólok, hogy a nemesgázszerkezet alatt (itt) azt kell érteni, hogy az adott atom elektronszerkezete megegyezik egy nemesgázéval.

[link]

2015. márc. 29. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!