Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kategóriaelmélet az algebráb...

A kategóriaelmélet az algebrába, a topológiába, vagy a halmazelméletbe tartozik? Ha egyikbe sem, akkor hova máshova?

Figyelt kérdés
2015. márc. 19. 19:56
 1/4 A kérdező kommentje:

Illetve hova tartozik meg a:


- kódelmélet?

- algoritmuselmélet?

- kriptográfia?

2015. márc. 19. 20:04
 2/4 bodnar edit válasza:
Nos én most beütöttem neked , hogy mi is az a Kategória elmélet. Nekem az Alkalmazott, matematikát dobta ki ami nem tartozik sehova amit te felsoroltál, amit viszont lejjebb abba igen. Arról van szó hogy az alkalmazott matematikát arra használják hogy fizikusok , tudósok keze alá dolgozzanak és a matematikéval oldjanak meg feladatokat , mint pl. a Hold- Föld távolsága. De ha te is beütöd többet is megtudhatsz erről!
2015. márc. 22. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Kérlek, a kategóriaelmélet egy teljesen különálló ág :)
2015. jún. 27. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A ,,matematika alapjai'' témakörhöz mindenképp szorosan hozzátartozik. Ami a programozással való kapcsolatot illeti, a modern funkcionális nyelvekben és a típuselméletben is fontos segítség, bár a típuselméletet nélküle is föl lehet építeni.


Mindenesetre ami miat engem érdekel, az az, hogy szerintem funkcionális programnyelveken írt szonftverrendszerek specifikációjában nagyon jól lehet használi, afféle szuper UML gyanánt. Például a monászok (monads) lényegét az alábbi kategóriaelméleti ábra képes magában foglalni:


[link]


Vagy a Haskell-ből ismert ,,Either'' (direkt összeg) típuskonstrukció:


[link]


Ezeket persze nem kell így formalizáltan ismerni ahhoz, hogy pl. jó Haskell programozó legyen az ember, egész webalkalmazásokat lehet írni Haskellben csupán a megszokott hétköznapi gondolkodásra támaszkodva és a gyakorlati példákat gyakorolva, de azért a távolabbi jövő szempontjából érdekel, hogy van e valami helyességbizonyítási, levezetési vagy specifikációs háttere az egésznek. Asszem érdemes a ,,theorem prover'' és ,,proof assistant'' témakörébe tartozó nyelvekkel ismerkedni (Coq, Agda, Idris), azok egész közel tudják vinni az embert hasonló támakörökhöz (az intuicionista típuselmélethez és intuicionista logikához mndenképp)

2021. febr. 23. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!